МЕТОDOLOĢIJA
Līdztekus bāzes scenārijam pētījuma autori piedāvā vēl vienu, kas ņem vērā ANO noteikto ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu: 2030. gadā – vidējā izglītība visiem, kā arī brīva piekļuve kontracepcijas līdzekļiem.
Tomēr nedrīkstētu pieļaut, ka šī tendence negatīvi ietekmē cīņu par sieviešu tiesībām un reproduktīvās veselības attīstību, uzsver zinātnieki.
Iedzīvotāju skaits 23 valstīs, tostarp Japānā, Spānijā un Itālijā, samazināsies vairāk nekā par pusi, vēl 34 valstīs, tostarp Ķīnā, - vairāk nekā par ceturtdaļu.
Visbūtiskākais iedzīvotāju skaita samazinājums gaidāms Latvijā – tās iedzīvotāju skaits saruks par 77%.
Pēc pētījuma datiem, 2100. gadā Latvijas iedzīvotāju skaits būs divreiz mazāks nekā Igaunijas iedzīvotāju skaits, lai gan tur dzimstības līmenis tikai nedaudz pārsniegs to, kāds būs Latvijā. Prognozes liecina, ka Latvijā dzīvos apmēram 430 tūkstoši cilvēku. Savukārt Lietuva būs zaudējusi vairāk nekā miljonu iedzīvotāju.
Publikācijā valstīm aprēķināts skaitļu "koridors" - minimālais un maksimālais iedzīvotāju skaits, starp kuriem ar 95% varbūtību būs arī prognozējamais skaits. Tabulā tie apzīmēti ar min un max, bet bāzes skaitlis izcelts treknrakstā. Aprēķinu rezultāti ir diviem scenārijiem – bāzes (tabulā – aile "2100"), un alternatīvajam, ar nosacījumu, ka tiek izpildīti visi ANO ilgtspējīgas attīstības mērķi ("2100++").
2100. gadā pasaulē būs divreiz vairāk cilvēku vecumā virs 80 gadiem nekā bērnu, kas jaunāki par pieciem gadiem, un tas negatīvi ietekmēs arī darbspējīgo iedzīvotāju skaitu.
Tādās valstīs kā Ķīna, Spānija, Lielbritānija un Vācija darbaspēka kļūs būtiski mazāk, tāpēc ekonomikas izaugsme palēnināsies. Tas dos iespēju Āfrikai un arābu valstīm kļūt par ekonomikas līderēm.
Līdz 2100. gadam Nigēras iedzīvotāju skaits pieaugs par 765%, Čadas – par 710%, Dienvidsudānas – par 594%, bet Mali – par 321%. Indija, kas pašlaik pasaulē ir otrajā vietā pēc iedzīvotāju skaita, 2100. gadā būs pirmajā vietā, lai gan zaudēs apmēram 300 miljonus cilvēku (tātad tur dzīvos apmēram miljards cilvēku), Pašreizējā līdere Ķīna noslīdēs līdz trešajai vietai.
Zinātnieki uzskata, ka šīs tendences liecina - pašreizējo iedzīvotāju skaitu neizdosies saglabāt, ja netiks liberalizēta migrācijas politika.
Londonas Universitātes koledžas profesors un "Lancet Migration" vadītājs Ibrahims Abubakars uzskata – ja šīs prognozes ir pareizas "kaut vai par pusi", tad migrācija kļūs par nepieciešamību katrai valstij.
"Izvēle būs tāda – vai nu uzlabot veselību un labklājību, atļaujot plānotu iedzīvotāju pārvietošanos, vai arī būs ievests zemāko slāņu darbaspēks un nestabilas sabiedrības," viņš saka.