Ko iesākt ar «Vulkānu» – Kuldīgā spriež par degradētās teritorijas likteni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ko iesākt ar "Vulkānu" – šis jautājums Kuldīgā ir aktuāls jau no brīža, kad apjomīgā finiera un mēbeļu ražotne "Vulkāns" pirms aptuveni 20 gadiem pēc ugunsgrēkiem sāka pārvērsties par graustu teritoriju. Ar to galā nav ticis arī pašreizējais īpašnieks, un teritorija joprojām ir degradēta. Lai aktualizētu šo jautājumu, radītu vīzijas un ieteikumus, Kuldīgā notika ideju laboratorija ""Vulkāns – atmiņu un iztēles lauks".

Vairāk nekā 7 hektārus plaša degradēta teritorija Kuldīgā, kuras viena daļa iestiepjas arī vecpilsētā, tā pilsētā ir problēmzona jau daudzus gadus, kur joprojām nav izdevies rast risinājumu.

Šīs vietas stāsts sākās 1878. gadā, kad Kuldīgā dibināja sērkociņu fabriku "Vulkāns". Tā strauji attīstījās, ieņēma nozīmīgu lomu kuldīdznieku dzīvē vairākās paaudzēs. Neveiksmīga privatizācija to pamazām pārvērta gruvešos.

"Šobrīd diezgan juridiski sarežģīta situācija, kur droši vien precīzi juristi komentētu, bet zemei ir valsts piederība un būves ir privātpersonai, pret kuru tiesu izpildītājs veic parādu piedziņas procesu." stāstīja Kuldīgas novada pašvaldības būvvaldes vadītāja Jana Jākobsone.

 "Tas šo situāciju sarežģī daudz smagāku, kādēļ mēs netiekam uz priekšu kā pašvaldība," sacīja būvvaldes vadītāja.

Viņa atzina, ka norit darbs pie teritorijas plānojuma, tāpēc svarīgi ir veidot vīziju, ko ar šo teritoriju iesākt, tāpēc ideju laboratorijā "Vulkāns" – atmiņu un iztēles lauks" dažādu profesiju cilvēki veidoja savu vīziju.

Urbānists, viens no darbnīcas vadītājiem Mārtiņš Eņģelis stāstīja, ka "jaunā Eiropas Bauhausa ietvars ir radīt vietas, kuras ir skaistas, estētiskas, pieejamas, kuras ir ilgtspējīgas, pielāgoties spējīgas un kuras ir kopīgas, kur mēs visi varam atnākt, visi varam darīties, un pilsēta ir cilvēkiem, nevis ēkām un mašīnām". 

Arhitekte no Rīgas Kristiāna Erta savukārt piebilda, ka "degradētām teritorijām, kurām sākotnēji ir grūti atrast kaut kādu funkciju, nonākot pie radošiem cilvēkiem, mākslas festivāliem, var iedot jaunu nozīmi un piesaistīt cilvēkus, kas gribētu braukt un skatīties, tādā ziņā šobrīd tas ir lielākais potenciāls, kuru es tur redzu".

Kāda no grupām "Vulkāna" teritoriju saskatīja kā pilsētu pilsētā ar Kuldīgā tik nepieciešamo dzīvojamo platību, savu pulcēšanās vietu un mazdārziņiem.

Kāda cita te saredzēja industriālu parku, uzsverot, ka būtu nepieciešams to saistīt arī ar vietas vēsturi. 

"Tās domas varbūt vajag laist gaisā, tās idejas, lai virmotu. Vispirms ir jāsaprot, ko mēs tur gribam redzēt. Un tad mēs sapratīsim, kā rīkoties, mums būs rīcības plāns. Pēc plāna darbojoties, sapratīsim, ko darīt ar šo īpašumu juridiskos aspektos," sacīja kuldīdznieks, uzņēmējs Artis Rozītis.

Idejas tiks apkopotas, un tās varēs izmantot ikviens, kurš vēlēsies šo vietu attīstīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti