Projekta ideja radusies pirms vairākiem gadiem, un tas arī tapis vairāku gadu un ministru laikā. Pirms četriem gadiem Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs saņēma Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Apvienotā štāba lūgumu iekļaut "militarizētās tēlniecības kompozīciju" aizsardzības nozares Būvniecības programmā. Vēl pēc diviem gadiem noslēgts līgums par būvprojekta izstrādi. Tad nākamo gadu laikā izmaksas esot stipri pieaugušas.
"Iepazīstoties ar projekta ieviešanas un sadārdzinājuma vēsturi, kas sākās 2020. gadā, esmu uzdevis uzsākt dienesta pārbaudi par lēmumu pieņemšanas un lietderīguma izvērtēšanas procesu. Nav pieļaujami tādi finanšu izlietojumi, kas ir saimnieciski nepamatoti. Esmu uzdevis detalizēti izvērtēt lēmumu pieņemšanas procesu un iesniegt konkrētus priekšlikumus, lai novērstu līdzīgu situāciju atkārtošanos," skaidro aizsardzības ministrs Andris Sprūds ("Progresīvie").
Nacionālajos bruņotajos spēkos skaidro, ka atbildīgie būšot jāmeklē pašas ministrijas un atbildīgās struktūrvienības iekšienē.
"Mēs neesam pat tiesīgi vai mums arī tāda lieta nav deleģēta, un mēs arī neesam tie, kas apgūst finansējumu. Mēs nododam tālāk realizēt tām struktūrvienībām, kuras par to ir atbildīgas," uzsver NBS Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes komandieris Oskars Kudlis.
Dienesta pārbaudē vērtēs, kā tika pieņemti lēmumi par projekta idejas īstenošanu, projektēšanas un būvniecības iepirkumu summām un procedūrām, kā arī to izpildes kontroli. Līdz ar dienesta pārbaudes ierosināšanu aizsardzības ministrs ir uzdevis nozares struktūrvienībām sniegt priekšlikumus, lai novērstu līdzīgu situāciju atkārtošanos. Dienesta pārbaudes izpildes termiņš ir 31. oktobris.
Veca militārā tehnika pie bāzēm – izplatīta prakse
Vai šāds risinājums ar militārās tehnikas izvietošanu uz betona podesta iedzīvotājiem nevar atsaukt negatīvas atmiņas par padomju okupācijas laiku, kad publiskās vietās šādi mēdza izvietot tankus? Aizsardzības ministrijā skaidro, ka militārās tehnikas izvietošana pie militārajām bāzēm ir izplatīta prakse arī citās sabiedroto valstīs, piemēram, Lielbritānijā, ASV, Polijā, Kanādā un Spānijā. Arī Latvija nav izņēmums. Piemēram, pie Gaisa spēku bāzes Lielvārdē atrodas savu laiku nokalpojušas lidmašīnas.
"Šāda prakse simbolizē konkrētas tehnikas nozīmīgumu attiecīgās valsts bruņotajos spēkos, karavīru piederību konkrētam spēka veidam, demonstrē gatavību aizsargāt valsti, kā arī veicina militārās bāzes vizuālās identitātes izveidi," skaidro ministrijā.
Latvijas Universitātes filozofijas un socioloģijas pētnieks Mārtiņš Kaprāns uzsver, ka ar objektu šeit nevajadzētu būt problēmai. Viņš skaidro, ka šāda prakse ir specifiski atbilstoša militārajai kultūrai, un tā nebūtu jāuztver kā kaut kas ārkārtējs.
"Militārā kultūra paredz specifisku estētiku, sāksim ar to; varbūt kādam tā ir nepieņemama, varbūt kādam tā asociēsies tieši ar padomju laiku, bet tā tam nevajag būt – tā ir ar zināmu specifiku. Bet lielais stāsts jau nav par to – par naudu ir satraukums. Tās vispār atkal ir nesaprotamas kaut kādas summas. Ņemot vērā uz kopējā fona, ka valstī tiek runāts par lielākiem vai mazākiem taupības pasākumiem saistībā ar nākamā gada budžetu un arī kopumā aizsardzības budžets ir prioritāte, bet tajā pašā laikā jautājums ir, kā uz šī fona izskatās, ka, piemēram, zemessargiem nevar pilnībā nodrošināt bruņuvestes. Skaidrs, ka šis varētu izskatīties nedaudz arī diskutabli – vai šie 183 000 eiro ir tērēti atbilstoši," pauž Kaprāns.
Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs 2020. gada nogalē saņēma Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba lūgumu iekļaut "militarizētās tēlniecības kompozīciju" aizsardzības nozares Būvniecības programmā. Savukārt 2022. gada 14. februārī tika noslēgts līgums un veikta apmaksa par būvprojekta izstrādi 29 690 eiro apmērā.
Tobrīd aizsardzības ministrs bija Artis Pabriks ("Latvijas attīstībai"), kurš atzina, ka konceptuāla ideja par objekta izveidi, kas simbolizētu Bruņoto spēku Mehanizēto brigādi, bija Bruņoto spēku ierosināta un apstiprināta pirms četriem gadiem.
Tomēr tajā laikā lēmumā nebija un nevarēja būt nekādas informācijas par objekta izskatu vai izmaksām, un tālākie lēmumi esot pieņemti vēlāk.
"Tālākie lēmumi jau tika pieņemti 2023. gadā, kas ir daudz pēc [Krievijas iebrukuma Ukrainā], tad arī varēja būt šī lielā diskusija par to, vai tas patīk no mākslinieciskā viedokļa, vai tas ir atbilstoši finansiāli. Domāju, ka šeit arī pēc 2023. gada, arī 2024. gadā vēl varēja tikt izdarītas dažādas izmaiņas. Domāju, ka darbs jau ir izdarīts, [dienesta pārbaude] būs vienkārši tāda vainīgā meklēšana, jo neko šajā situācijā neizmainīs – to pieminekli nost nejauks, to naudu atgūt nevarēs," sacīja Pabriks.
Būvniecības līgums ar AS "R.A.J." 153 325 eiro apmērā tika noslēgts 2023. gada 31. augustā. Šobrīd militarizētās tēlniecības kompozīcijas būvniecība ir pabeigta un notiek objekta pieņemšana ekspluatācijā.