Pēc valsts atteikuma šogad jau teju 100 onkoloģijas pacienti lūguši palīdzību "Ziedot.lv"
No nepilniem 50 000 eiro diennakts laikā Gabrielam Mutoram saziedotā summa izaugusi līdz vairāk nekā 150 000. Un tā aizvien turpina augt. Ģimene saka visiem paldies.
Gabriela tētis Silvestrs Mutors sacīja: "Mums ir cerība, ka Gabrielam mēs savāksim to naudu, un viss sanāks. Emocijas, paskatoties to [ziedotāju] sarakstu, – vienkārši raudāt gribas, ka tik daudz labu cilvēku ir uz pasaules. Tādu lielu summu savākt tādos tempos... Pēc ārstu teiktā, mums vēl laiks ir, un to summu, es ticu, ka mēs viņu savāksim."
Šogad jau gandrīz 100 cilvēku, kas tāpat kā Gabriels saņēmuši Nacionālā veselības dienesta (NVD) atteikumu zāles kompensēt, vērsušies "Ziedot.lv". Pirms vairākiem gadiem ziedotāju palīdzību divas reizes nācās lūgt Sondrai Zaļupei. Par viņas cīņu ar ādas vēzi – melanomu – Latvijas Televīzija stāstījusi vairākkārt. Tobrīd izmaksas zālēm, ko sievietei lietot ieteica ārsti, valsts nesedza. Tāpēc viņa Gabrielu un citus pacientus īpaši saprot.
Zaļupe pauda: "Es joprojām saku cilvēkiem milzīgu paldies par katru eiro, kas tika ziedots manā virzienā, un es šo savu stāstu uztveru arī kā misiju, lai es varu palīdzēt citiem. Tā nav viegla sajūta. Es ļoti jūtu katru vārdu, ko saka vecāki un pats puisis, un es ļoti ceru, ka šī būs vēl viena situācija, kur mēs visi kopā varam sadoties rokās un palīdzēt."
Zaļupe vēzi uzveica, un viņa tagad palīdz citiem – aktīvi darbojas melanomas pacientu biedrībā "Soli priekšā melanomai", par savu pieredzi stāsta publiski, un ir izcīnījusi to, ka valsts tagad apmaksā zāles melanomas pacientiem.
"Man joprojām ļoti sāp sirds par šādiem gadījumiem, kad cilvēkiem ir jācīnās par savu dzīvību visas valsts priekšā," piebilda Zaļupe.
Bez "Ziedot.lv" Latvijā bērniem ar onkoloģiskām saslimšanām palīdz arī Bērnu slimnīcas fonds, piesaistot sabiedrības palīdzību. Šogad ar dārgiem medikamentiem palīdzēts septiņiem bērniem. Pērn zāles iegādātas 16 bērniem vairāk nekā 860 000 eiro apmērā.
Ja runa ir par dārgām onkoloģijas zālēm, valsts attieksme pret bērniem un pieaugušajiem esot vienāda – atsaka arī bērniem.
Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa norādīja: "Tās ir ārstu rekomendācijas, ka šis medikaments ir nepieciešams. Tās nav vecāku vai pašu pacientu vēlmes vai izpratne par to, kādai vajadzētu būt viņu ārstniecībai. Ārsti saprot, ko viņi dara. Ja ir rekomendējuši šo medikamentu, tas nozīmē, ka tur mēs ejam uz rezultātu. Un tas medikaments patiešām ir nepieciešams."
Un tāpēc Bērnu slimnīcas fondā pauž pateicību ziedotājiem, taču atgādina – ziedošana ir brīvprātīga un nekad nevar zināt, vai arī katram nākamajam bērnam būs kāds, kas finansiāli atbalsta.
NVD: Kompensējamo zāļu budžetam papildus nepieciešami 150 miljoni eiro
NVD norādīja, ka kompensējamo zāļu budžetam papildus nepieciešami vēl 150 miljoni eiro.
"Pēdējos trīs gados valsts finansējums kompensējamo zāļu nodrošināšanai onkoloģijas pacientiem ir būtiski audzis – no vairāk nekā 57 miljoniem eiro 2022. gadā līdz vairāk nekā 74 miljoniem eiro 2024. gadā. Šogad par šiem līdzekļiem kompensējamās zāles jau tiek nodrošinātas vairāk nekā 18 000 onkoloģijas pacientu. Tomēr arī šis līdzekļu pieaugums nav pietiekošs, lai apmierinātu visu pacientu vajadzības un mainītu ierobežojošos zāļu apmaksas nosacījumus," atzīmēja dienestā.
Kompensējamās zāles iedzīvotājiem tiek nodrošinātas atbilstoši kompensējamo zāļu sarakstam un pacientam noteiktajai diagnozei, skaidroja NVD. Latvijā zāles tiek kompensētas arī individuālā kārtībā, ja pacienta diagnoze nav iekļauta iepriekš minētajā sarakstā vai arī diagnoze ir iekļauta sarakstā, bet nav iekļautas zāles.
2023. gadā individuālās kompensācijas ietvaros zāles saņēma 908 pacienti, savukārt šī gada sešos mēnešos jau 839 pacienti. Kopumā individuālā kompensācija pērn nodrošināta iedzīvotājiem vairāk nekā 2,8 miljonu eiro apmērā.
Tomēr ne visos gadījumos pacientam ir pieejama ārstu konsīlijā norādītā zāļu terapija, jo nepietiekošais valsts finansējums kompensējamo zāļu jomā ierobežo iespējas apmaksāt zāles ikvienā gadījumā.
"Lai arī kompensējamo zāļu budžets ir ierobežots, mūsu ikdienas mērķis ir efektīvi izmantot pieejamos līdzekļus un parūpēties, lai zāles būtu pieejamas iespējami plašākam pacientu lokam," norādīja NVD Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta direktore Signe Bokta.
Šobrīd kompensējamiem medikamentiem atvēlētais valsts finansējums neatbilst reālajām vajadzībām, norādīja dienestā. Piešķirti nedaudz vairāk kā 284,5 miljoni eiro, tomēr deficīts līdz gada beigām sasniegs 31 miljonu eiro.
Lai nosegtu akūtās pacientu vajadzības un iekļautu kompensējamo zāļu sarakstā jaunus medikamentus, paplašinātu diagnožu loku un ieviestu citus uzlabojumus, papildus būtu nepieciešami vēl aptuveni 150 miljoni eiro.
Tas nozīmē, ka šobrīd pieejamais budžets būtu jāpalielina par vairāk nekā 50%.