Dienas ziņas

Liepājā piestāj zinātniskās izpētes kuģis "Aranda"

Dienas ziņas

Skolēniem nav pieejama vienlīdz kvalitatīva mācīšana

Infektologi: Putnu gripa bīstama arī cilvēkiem

Infektoloģe: Cilvēki var inficēties ar putnu gripu pēc tieša kontakta ar inficētiem putniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Putnu gripa izplatījusies visā Latvijā, un infektologi secinājuši, ka pēc tiešā kontakta ar inficētajiem putniem ar vīrusu var inficēties arī cilvēki. Vakcīnas pret šo ligu nav, un gripai ir augsta letālu gadījumu iespējamība. Infektologi aicina netuvoties acīmredzami slimiem vai mirušiem putniem.  

ĪSUMĀ:

  • Putnu gripa izplatījusies visā Latvijā.
  • SPKC secina: tiešā kontaktā ar mutes, deguna vai acu gļotādu cilvēks arī var saslimt.
  • Infektoloģe atgādina: Izvairīties no inficētiem putniem, mazgāt rokas, neaiztikt seju.
  • SPKC: Putnu gripa ir bīstama un cilvēkiem norit smagāk par sezonālo gripu.
  • Mājputnu audzētājiem šobrīd jālieto respiratori, cimdi un dezinfekcijas līdzekļi.
  • Latvijā neviens putnu audzētājs un eksportētājs ar augsti patogēno putnu gripu nav saskāries.
  • Par mirušiem putniem pilsētās jābrīdina  komunālie dienesti vai pašvaldības policija.

Aija ir Ventspils iedzīvotāja, kura pamanījusi mirušu putnu uz pilsētas ietves, un Pārtikas un veterinārais dienests jau secinājis – nāves iemesls ir putnu gripa. 

"Tieši pa logu redzējām kaiju ģimeni, redzējām, kā viņiem piedzima trīs bērni, to mēs novērojām katru dienu, un tad vienu rītu pamodāmies un divi kaijēni gulēja kājām gaisā. Nebija divu domu, ka jāzvana kādam un jāinformē, ka tas ir noticis," stāstīja ventspilniece Aija. 

Līdz šim Kurzeme bija pasargāta no bīstamā vīrusa, bet tagad tas izplatījies visā valstī.

Turklāt infektologi secinājuši, ka tagad Latvijā izplatās arī cilvēkiem bīstamais putnu gripas paveids. Cilvēkiem pret šo gripas formu trūkst imunitātes, tāpēc tā var ātri izplatīties. 

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģe Viktorija Leitēna sacīja, ka "putnu gripa ir bīstama, un cilvēkiem norit arī smagāk par sezonālo gripu. Letalitāte ir augstāka, apmēram 50%".

Gripas vīruss konstatēts ne tikai savvaļas puniem, bet arī kādai lapsai Latvijā, savukārt Lielbritānijā miruši divi putnkopji, kas inficējušies putnu fermā.

"Vīrusam nonākot tiešā kontaktā ar mutes, deguna vai acu gļotādu, cilvēks arī var saslimt.

Inficētie putni izdala vīrusu tieši ar siekalām, ar izkārnījumiem un ar gļotām.  Tātad mazgāt rokas un neaiztikt seju!" uzsvēra infektoloģe Viktorija Leitēna.

Pārtikas un veterinārais dienests saņēmis laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kas apstiprina putnu gripu mirušiem putniem pilsētās un tuvu tūristu iecienītām vietām laukos.

"Es arī tur paskatījos – pilni jumti ar sudrabkaijām! Ir tā kā ar kovidu, – kur lielāka populācija, tur lielāka saslimstība. Par šiem atrastajiem putniem ļoti daudzi zvana un informē. Mēs tad braucam, skatāmies, ņemam paraugus," stāstīja Pārtikas un veterinārā dienesta Ziemeļkurzemes iecirkņa vadītājs Ivars Koloda.

Mājputnu audzētājiem šobrīd jālieto respiratori, cimdi un dezinfekcijas līdzekļi. Jādzīvo piesardzīgi un izolēti.

Zemnieku saimniecības "Kalndruvu" saimnieks Uldis Ansons stāstīja, ka viņam "ir žogs riņķī pilnīgi visur. Divi metri, tur nevar tikt pāri neviens. Un tad mums ir dezinfekcijas bedres pilnīgi visas vietās. Pie ieejas, tieši pie putniem, pirms putniem, ēkā.  Ceram uz labāko un gatavojos sliktākajam." 

Šobrīd zināms, ka neviens putnu audzētājs un eksportētājs ar augsti patogēno putnu gripu nav saskāries, bet, ja vīruss nonāk putnu audzētavā, ir jālikvidē visi putni.

Par mirušiem eksemplāriem pilsētās jābrīdina  komunālie dienesti vai pašvaldības policijas dežūrdienesti, ir jāinformē  bērni un tūristi no ārvalstīm. Slimos un mirušos savvaļas putnus savākt ir katras pašvaldības atbildība.

KONTEKSTS:

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība. Vīrusa rezervuāri un izplatītāji dabā ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem, to izdalījumiem un fekālijām. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu ūdeni, barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.

Līdz šim Latvijā augsti patogēnā putnu gripa konstatēta tikai savvaļas ūdensputniem. Pērn Latvijā pirmais putnu gripas gadījums savvaļas putniem tika konstatēts janvārī, kad putnu gripa tika konstatēta sešiem gulbjiem. Tas bija vienīgais Latvijā reģistrētais putnu saslimšanas gadījums 2022. gadā.

Lai gan cilvēki ar putnu gripu inficējas reti, tā ir bīstama arī cilvēkiem, uzsvēra speciālisti, aicinot neapmeklēt šīs slimības skartās teritorijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti