«Zilā karoga» sertifikāts šogad 11 peldvietām un vienai jahtu ostai

Sākoties peldsezonai, pludmalēm tiek pasniegti Zilie karogi, kas apliecina peldūdens kvalitāti vairāk nekā 30 kritērijiem. No pirmdienas, 15. maija, 11 peldvietās un vienā jahtu ostā plīvos Zilais karogs.

«Zilā karoga» sertifikāts šogad 11 peldvietām un vienai jahtu ostai
00:00 / 03:25
Lejuplādēt

"Zilā karoga" sertifikāti tika piešķirti trīs peldvietām Liepājā, Vakarbuļļu peldvietā un Vecāķos, divām peldvietām Daugavpilī, Ventspils pilsētas pludmalei, Jēkabpils novada Radžu peldvietai, Limbažu novada Lielezeram un Saulkrastu novada centra peldvietai.

Tāpat Zilais karogs plīvos Liepājas jahtu ostā "Liepaja Marina".

Lai iegūtu Zilā karoga sertifikātu, peldvietām ir jāatbilst 33 kritērijiem, savukārt jahtu ostām – 38 kritērijiem par peldūdens kvalitāti, notekūdeņu attīrīšanu un novadi, atkritumu savākšanu, vides pieejamība dažādām cilvēku grupām un peldētāju drošības pasākumi.

Atklājot peldsezonu, ir saņemtas jau pirmās divas sūdzības par peldvietām Garkalnes pusē.

Šobrīd Latvijā ir 59 oficiālās peldvietas.

"Protams, ir, kur tiekties.

Neesam apmierināti ar peldvietu skaitu, jo arī šodienas programmā redzam, ka Latvijā gan kvalitātes, gan apsaimniekošanas, gan drošības jomā ir daudz darāmā.

Karogs ir viens no instrumentiem, kas būtu plašāk izmantojams. 

Pēdējos gados sākam sastapties ar klimata pārmaiņu ietekmi un ūdens kvalitātes pasliktināšanos ekstrēmo laikapstākļu jomā, tādēļ Zilais karogs šogad nav ne Abragciemam, ne Kuldīgai. Ceru, ka šīs vietas nākamgad pievienosies Zilā karoga saņēmēju pulkam," sacīja Vides izglītības fonda pārstāvis Jānis Ulme.

Veselības inspekcijas pārstāve Daina Sudraba-Livčāne norādīja, ka peldvietu skaitam noteikti vajadzētu būt lielākam. 

"Mēs ejam uz to, lai valstī būtu vismaz 100 oficiālas peldvietas.

Pašvaldības bieži nevēlas reģistrēt oficiālo statusu, jo tas nozīmē arī dažādu pienākumu ūdens kvalitātes uzraudzībā un peldētāju drošības risku novēršanā," sacīja VI pārstāve.

Veselības inspekcijas pārbaudes rezultāti liecina, ka peldūdens kvalitāte atbilst prasībām visās oficiālajās iekšzemes un jūras peldvietās.

Mikrobioloģiskais piesārņojums nav konstatēts nevienā ūdens paraugā.

Organizācijas "Peldēt droši" vadītāja Zane Gemze sacīja, ka ik vasaru Latvijā noslīkušo skaits uz simt tūkstošiem iedzīvotāju joprojām ir lielākais Eiropas Savienībā.

Pirms pāris gadiem veiktā aptauja liecina, ka 73% iedzīvotāju neprot peldēt vai ūdenī jūtas nedroši. Tikai 7% prot peldēt tā, lai spētu sev izglābt dzīvību, liecina organizācijas "Peldēt droši" aptauja.

"Mēs esam ļoti bēdīgā situācijā, jo ir jāsaprot, ka Latvijā ir vairāk nekā 1,5 miljoni iedzīvotāju.

11 pludmales absolūti neko nerisina. Mēs nepārtraukti aicinām pašvaldības un arī sabiedrību iniciēt šo pludmaļu sakārtošanu. Protams, vislabāk to darīt tā, kā to paredz tiesiskais regulējums.

Zilā karoga pludmales ir pasaulē atpazīstams formāts, kur ūdens gultne ir attīrīta no kokiem, akmeņiem un pats akvatorijs nav aizaudzis. Tiek uzraudzīta ūdens temperatūra un kvalitāte, kā arī peldvietā ir glābējs, kas nodrošina drošību.

KONTEKSTS:

Latvijā ir 59 oficiālās peldvietas, kurās Veselības inspekcija veic ūdens kvalitātes pārbaudes. Šogad peldvietu sarakstu papildināja Salaspils pilsētas peldvieta Daugavā.

Jaunā peldsezona tika atklāta 15. maijā. Veselības inspekcija laboratoriski un vizuāli pārbaudīs peldvietu ūdens kvalitāti oficiālajās peldvietās līdz peldsezonas beigām 15. septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti