Latvijas Fizikas festivāls Rīgā atgriezies pēc vairāku gadu pārtraukuma, raisot ļoti lielu interesi, apmeklētāji lielākoties bija bērni ar vecākiem.
Latvijas Fizikas festivālā gan lieli, gan mazi ar aizrautību stāstīja par eksperimentiem un demonstrācijām, kurās paši varējuši piedalīties.
Latvijas Radio novēroja, ka apmeklētāju bija patiešām daudz, lielākoties – skolēni, jo festivāla laikā notika arī 28.tā skolēnu erudīcijas konkursa "Fizmix Eksperiments" pusfināls, uz kuru bija ieradušās 60 astoto un devīto klašu skolēnu komandas no visas Latvijas.
Ik uz soļa Hanzas peronā rosījās skolēnu grupas, kas piedalījušies projekta "Fizmix" veidotā konkursā un atzītas par labākajām. Savus radošos darbus skolēni arī prezentēs.
"Šeit ir sabraukušas pašas spēcīgākās komandas no visas Latvijas. Savukārt pārējiem apmeklētājiem šie vienkārši ir fizikas svētki, kur var izbaudīt dažnedažādas aktivitātes, kas ir saistītas ar fiziku un dabaszinātnēm," stāstīja portāla "Fizmix" vadītājs Raitis Streičs.
Viņš arī atzina, ka cerēja uz tik lielu apmeklētāju skaitu.
"Ko mēs panācām, bija skrūves pacelšana. Galvenais hidraulisko roku stacijā ir tieši skrūves pacelšana ar hidraulikām; tātad hidraulika sastāv no dažādām šļircēm, kurās ir iepildīts ūdens," par savu eksperimentu stāstīja Rīgas 49. vidusskolas komandas "Dreineri" pārstāvis Dāvids.
Saulkrastu novada vidusskolas 9. klases komandas pārstāvis Saulkrastu novada vidusskolas skolnieks Ričards Bite atzina, ka fizika ir ne tikai interesanta, bet to ļoti labi var izmantot dzīvē.
Blakus arī Saulkrastu novada vidusskolas fizikas skolotāja. Vaicāta par to, kā viņai izdodas skolēnus ieinteresēt piedalīties šādos konkursos, viņa sarunu novirza uz, iespējams, gaidāmo pedagogu streiku.
"Skolotāji šoreiz streiko par to, - ne tikai par mazām algām, - bet arī par to, ka ir ļoti daudz kas jāmaina. Ir ļoti liela slodze, ir tik daudz kas jādara, ka skolotāji pat nevar paspēt to izdarīt! Pārslodze ir milzīga," sacīja Saulkrastu novada vidusskolas fizikas skolotāja Taisija Strode.
Tomēr arī pie pārslodzes skolotājai Strodei ir izdevies, ka viņas skolēni sestdien piedalījās konkursa noslēgumā.
"Sataisījām pārāk sarežģītu iekārtu. Tagad vajadzēs viņu atvieglot. Puiši pārcentās, godīgi sakot," atzina skolotāja.
Paralēli konkursa pusfinālam notika fizikas skolotāju, zinātnieku un dažādu ekspertu diskusija par to, kam jānotiek, lai augtu eksakto zinātņu popularitāte.
Šajā ziņā situācija Latvijā ir sliktākā Eiropā – šo virzienu izvēlas arvien mazāk jauniešu, akcentēja fiziķis Mārcis Auziņš.
Izglītības jomas pārstāvji savukārt izteicās par nepieciešamību veicināt interesi par zinātni visā sabiedrībā, ne tikai skolēnu vidū, un izcēla ģimenes lomu.
"Pilnīgi noteikti ģimene ir pirmā izglītības iestāde, un ir forši, ka ģimene iet kopā pastaigās, skatās dabā, novēro, rosina bērnu no mazām dienām uzdot jautājumus un kopīgi meklēt atbildes uz jautājumiem. Ja pie mums nonāk bērns, kam ir zinātkāre, prasme uzdot jautājumus un prasme izvērtēt kritiski informāciju, mēs esam priecīgi un laimīgi," atzina Latvijas Fizikas skolotāju asociācijas prezidente Ludmila Belogrudova.
Latvijas Universitātes 1. kursa fizikas students Valters Ribickis, kurš festivālā jauno fiziķu skolas stendā demonstrēja eksperimentu ar paātrinājuma iedarbību uz balonu un bumbiņu stikla kastē, atzina, ka viņam interese par fiziku bija no paša sākuma.
"Ar fiziku ir tā, ka man bija kādi trīs priekšmeti, kas man vienmēr ir padevušies un patikuši: fizika, ķīmija, bioloģija. Man liekas, man nebija tādas lietas, kas aizsāka šo interesi. Jo es sāku skatīties video [par fiziku] "YouTube" vai citur. Tik, cik es sevi atceros, tā es esmu tos skatījies. Arī skolā man bija interesanti, un tā es nonācu līdz slēdzienam, ka vēlos studēt fiziku, un tā es esmu šeit," stāstīja Valters.
Galvenais ir panākt, ka jauniešiem iemirdzas acis, pašiem izgatavojot savus eksperimentus, un, kas zina, varbūt tas raisīs profesionālu interesi par fiziku arī nākotnē.
Fizikas festivāls notika jau trešo reizi; šoreiz tā galvenais temats bija nākotnes enerģija.