Dienas ziņas

Vērtēs iespēju iegādāties efektīvākas vakcīnas pret pneimokoku

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Braukšanas ierobežojumi pa Rāznas un Lubāna ezeru

Rāznas un Lubāna ezeros braukt pa ledu aizliegts. Makšķernieki atbalsta, uzņēmēji – iebilst

Vairākus gadus pārvietoties ar motorizētiem transportlīdzekļiem pa lielāko Latvijas ezeru – Rāznas un Lubāna – ledu ziemā bez speciālas atļaujas ir aizliegts. Pēdējā laikā novērots, ka pārkāpumu skaits strauji mazinās, taču vietējo iedzīvotāju viedokļi par šādu kārtību atšķiras. Lai veicinātu tūrismu, nākotnē izstrādājot jaunus dabas aizsardzības plānus, speciālisti pieļauj nelielas atkāpes un pārvietošanos varētu atļaut ar elektriskajiem sniega motocikliem.

Rēzeknietis Jānis ceļu līdz labākajām zemledus makšķerēšanas vietām Latgales lielākajos ezeros vienmēr mēro kājām. Viņš ir informēts, ka braukt ar transportu Lubānā un Rāznā bez speciālas atļaujas ir aizliegts: "Protams, ka nevar! Tāpēc arī nebraucam! Re, mana tehnika – ragavas!" (smejas)

Rēzeknietis Jānis
Rēzeknietis Jānis

Šoziem Rāznas ezerā pārvietoties ar sniega motocikliem un kvadricikliem

bija atļauts 13 rūpnieciskās zvejas veicējiem un diviem tūrisma pakalpojumu sniedzējiem, taču sākot ar 1. martu to var darīt tikai tūrisma uzņēmēji,

arī Lubānā noteikumi – līdzīgi. Makšķernieki šādu kārtību atbalsta.

"Kad bija atļauts Lubānā ar tehniku braukt, tu aizej kājām, cilvēciņ, un tev kā sāk braukt garām ar mašīnām, tad ūdens tā... (ar roku rāda viļņus).  Es esmu par to, ka nedrīkst!"

Savukārt zivju kūpinātājs Jānis Brolišs, kas kopā ar ģimeni šoziem sāka pa ezeru vizināt zvejniekus un tūristus, uzskata, ka atļaujām jābūt, taču vairāk rocības jādod arī tūristiem, līdz ar ko ieguvēji būtu vietējie iedzīvotāji.

Sniega motocikls pie ezera
Sniega motocikls pie ezera

"Varētu Dabas aizsardzības pārvalde vai arī Rāznas Nacionālais parks izsniegt vienas vai divu dienu atļaujas tūristiem, ka viņš ar savu tehniku var pārvietoties pa strikti noteiktu maršrutu, bet, protams, izejot iepriekš tehnisko apskati. Tā kā cilvēki brauktu šurp izklaidēties, atpūsties, viņiem vajadzētu ēst, gulēt, dzert un viņi atstātu savu naudu pie vietējiem uzņēmējiem," skaidroja uzņēmējs.

Tomēr pagaidām viest pārmaiņas Rāznas ezera noteikumos par transportlīdzekļiem nav paredzēts. Pašlaik tiek izstrādāts jauns dabas aizsardzības plāns liegumam "Lubāna mitrājs", kur, ņemot vērā vietējo pašvaldību un iedzīvotāju ierosinājumus, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) pieļauj kompromisus.

"Meklēsim risinājumu, kā varbūt kaut kādu daļu atļaut ar mehanizētajiem tieši. Uz priekšdienām mēs domājam varbūt kaut ko pielaidīgāk,

varbūt kaut kādu elektrotransportlīdzekli palaist," pauda DAP Latgales reģionālās administrācijas dabas aizsardzības vecākais speciālists Dainis Tučs.

DAP reidos dodas regulāri, un Rāznā pēdējo divu gadu laikā pārkāpumi par pārvietošanās veidiem nav konstatēti, arī Lubānā tie strauji samazinās, iedzīvotāju kļūst saprotošāki, savu darbu pilda arī vairākas videonovērošanas kameras un soda apmērs, kas var sasniegt pat 1000 eiro.

Zemledus makšķernieks uz ledus
Zemledus makšķernieks uz ledus

"Lubānas ezerā bija viens gadījums, kad arī daļēji viņi zināja, daļēji ne. Bet bija mēģinājuši iebraukt ezera vidū, domāja, ka neviens neuzzinās, viņus neredzēs ar sniega motociklu," sacīja Tučs.

Liegums ar automašīnām, traktortehniku un citu transportu patvaļīgi pārvietoties pa Rāznas un Lubāna ezeriem ir spēkā jau astoņus gadus.

Abas vietas ir unikālas, šeit migrē un ligzdo retas putnu sugas, sastopami īpaši aizsargājami augi, svarīgi saglabāt dabiskās ūdensteces.

Rāznes ezers ziemā
Rāznes ezers ziemā

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti