Dienas ziņas

Skolēni brīvlaikā apmeklē dažādas nodarbības

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pedagogiem māca metodi seksuālās vardarbības identificēšanai

Pedagogiem māca «Karogu sistēmu» seksuālās vardarbības identificēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai palīdzētu pedagogiem un citiem pieaugušajiem atpazīt, kad bērni vai jaunieši ir saskārušies ar seksuālu vardarbību, kad piedzīvojuši robežu pārkāpšanu, Latvijā varētu ieviest tā dēvēto "Karogu sistēmu". Tā ar attēliem un aprakstošu informāciju parāda bīstamas situācijas un norāda arī to, kā rīkoties. Pirmais šāds seminārs aizvadīts Liepājā.  

"TV Kurzeme" aptaujātie jaunieši atzīst, ka transgresīva jeb robežas pārkāpjoša uzvedība attiecībā pret bērniem un pusaudžiem sabiedrībā ir problēma.  

"Piemēram, pasākumos, kad nāk klāt, runā un pieskaras. Man arī darba kolēģe ir stāstījusi, ka viņai bija tāda situācija ar savu braukšanas instruktoru, kad skārās klāt, un viņai tas nepatika," stāstīja Jāņa Čakstes Liepājas 10. vidusskolas 12. klases audzēkne Marta Bārbale.

Starptautiski pētījumi liecina, ka 20% meiteņu un 8% zēnu ir piedzīvojuši kādu no seksuālās vardarbības veidiem. Un daudzi, ja arī paši to nav piedzīvojuši, vismaz dzirdējuši par šādiem gadījumiem paziņu lokā.

"Daži cilvēki pasaka, ka ir pietiekami drosmīgi un iet pie skolotājiem, taču es zinu, ka ir liela daļa, kuri vienkārši sēž mājās un nevienam to nestāsta – tur visu sevī un domā, ok, pagaidīsim kādu laiciņu, varbūt tas pāries," stāstīja Jāņa Čakstes Liepājas 10. vidusskolas 12. klases audzēknis Ralfs Grīnbergs.

Eksperti norāda – Latvijas sabiedrības daļa, tajā skaitā pedagogi, nespēj atpazīt problēmu,  kad jaunietis ir saskāries ar vardarbību vai arī zina par šādu gadījumu.

Biedrības "Papardes zieds" valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle stāstīja, ka, piemēram, "bērnudārzā divi puisīši grib ieiet tualetē un kaut ko tur darīt. Kā mums reaģēt? Kā saprast, kas tā ir par situāciju. Vai arī, ka skolā ģērbtuvēs jaunieši mīcās. Kā uz to reaģēt? Un šeit ir ļoti svarīgi saprast pedagogam, vai tā ir bijusi šo jauniešu brīvprātīga vēlme abiem samīļoties, vai, kā mēs sakām, mīcīties, vai tomēr puisis ir meiteni piespiedis."

Tāpēc plānots ieviest Beļģijā izstrādāto metodi ar nosaukumu "Karogu sistēma".

Tā vienkāršā veidā, izmantojot sešus kritērijus, ar krāsainiem karogiem un attēliem ilustrē gadījumus, kuros var atpazīt pareizu, vai arī brīdinošu situāciju.

"Šis instruments noteikti ir ļoti vispārināms un pielāgojams šiem speciālistiem, jo tur ir iekļauti bērnu attīstības posmi – kurā posmā kas ir atbilstošs viņa vecumam un kāda ir jau šī traumējošā vai nepiedienīgā uzvedība seksuālajā jomā," skaidroja Veselības ministrijas pārstāve Madara Saka.

Lai iedzīvinātu šo sistēmu arī Latvijā, biedrības "Papardes zieds" lektori plāno apbraukāt visu Latviju. Otrdien, 14. martā, viņi viesojās pie Liepājas pedagogiem.

"Interese par to ir, jautājums ir par iespējām, jo šādi kursi pašvaldībai ir jāapmaksā. Pedagogu profesionālā pilnveide šim gadam ir saplānota un jau sākusies, tad, plānojot nākamā gada pedagogu profesionālo pilnveidi, mēs varam domāt. Šādi kursi varētu notikt par valsts līdzekļiem," atzina Valsts izglītības satura centra Izglītības satura atbalsta nodaļas vadītāja Liene Zeile.

"Karogu sistēma" izveidota 2008. gadā, un to jau izmanto gandrīz desmit citās Eiropas valstīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti