Panorāma

Zviedrijas "Swedbank" saņēmusi 75 miljonu eiro sodu

Panorāma

Eksperti: Krievijai jāsamaksā par karu Ukrainā

Rēzeknes dome finansē krievu valodas apguvi

Čakša par Rēzeknes finansējumu krievu valodas nodarbībām: Tas nav pieņemami

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība") par nepieņemamu sauc Rēzeknes domes rīcību, turpinot pirms trīs gadiem uzsākto tradīciju finansēt papildu krievu valodas un literatūras apgūšanu fakultatīvajās nodarbībās skolās un atvēlot tam šogad 21 000 eiro.

ĪSUMĀ:

  • Rēzekne piešķir 21 000 eiro krievu valodas un literatūras papildu nodarbībām.
  • Saeimas deputāts Edmunds Jurevics aicina Valsts kontroli veikt revīziju.
  • Čakša: Tas nav pieņemami, tas nav labs pašvaldības lēmums.
  • Izglītības dienests: fakultatīvo nodarbību daudzums nav noteikts.
  • Rēzeknes domes vadība lēmumu pamato ar to, ka tā pieprasa vecāki.
  • Rēzeknes Izglītības pārvalde: Ja prasītu latviešu valodas stundas, to atbalstītu, bet tādas iniciatīvas nav.

Saeimas deputātam Edmundam Jurēvicam ("Jaunā Vienotība") šāds lēmums šķiet neloģisks un pretrunā valsts valodas stiprināšanai, kā arī izšķērdīgs, tāpēc viņš vērsies pie Valsts kontroles ar priekšlikumu uzsākt revīziju.

"Būtu daudz loģiskāk un saprātīgāk šos līdzekļus ieguldīt, sagatavojot mazākumtautību bērnus pārejai uz mācībām tieši valsts valodā, un tas būtu daudz loģiskāk nekā mākslīgi censties pagarināt šo krievu valodas dominanci," norādīja Edmunds Jurēvics.

Tikmēr Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība") sacīja, ka viņai liekas, – tas nav pieņemami.

"Man liekas, ka tas nav pieņemami. Šobrīd mums ir situācija, ka nepieciešams investēt skolotāju atalgojumā, lai mums būtu iekļaujoša un kvalitatīva skola visā Latvijā. Mums ir jādomā, kā pāriet uz pilnīgu latviešu valodu. Tas nav labs lēmums pašvaldībā," sacīja Čakša.

Izglītības kvalitātes valsts dienestā informēja, ka fakultatīvo nodarbību daudzums normatīvajos aktos nav noteikts, Vispārējās izglītības likumā noteiktā mācību slodze attiecas tikai uz obligātajām mācību stundām.

Rēzeknes domes vadībā tikmēr sniedz vienu pamatojumu – to pieprasot vecāki.

Rēzeknes vicemērs Aleksejs Stecs skaidroja, ka "mēs runājam par vecāku vēlmi un, balstoties uz vecāku vēlmēm, mēs lēmām, piešķirt vai nepiešķirt konkrēto finansējumu konkrētajam mērķim".

Apliecinājumi par šo interesi esot iesniegumi. Tie glabājas četrās mazākumtautību skolās. Tiesa, neviens no šo skolu direktoriem tos uzrādīt vai vismaz pastāstīt, cik daudz to ir, nepiekrita.  Un, piemēram, viens direktors vienlaikus ir arī Rēzeknes domes deputāts Igors Sergejevs.

Rēzeknes Izglītības pārvaldes vadītājs Arnolds Drelings savukārt pauda, ka gadījumā, ja "skolas vēlēsies dabūt papildu stundas latviešu valodā, mēs noteikti centīsimies šo iniciatīvu atbalstīt, bet pagaidām šādas iniciatīvas no vecāku puses nav".

KONTEKSTS:

80 stundām krievu valodas un literatūras fakultatīva veidā Rēzeknes pašvaldība šogad atvēlējusi 21 tūkstoti eiro. Izglītības pārvaldē skaidroja, ka tas saistīts ar krievu valodas stundu skaita samazināšanos pamatizglītības programmās. To paredz pāreja uz mācībām latviešu valodu, kam vairākās klasēs un bērnudārzos jābeidzas līdz ar šī gada 1. septembri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti