Panorāma

KP: Ceļu būves kartelī piedalījušies trīs uzņēmumi

Panorāma

Panorāma

VK: Viss NBS pārtikas iepirkums ir pretrunu pilns

Armijas pārtikas iepirkuma 220 miljonus eiro lielo summu piedāvājusi NBS amatpersona Freibergs

Toreizējais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Nodrošinājuma pavēlniecības štāba Apgādes pārvaldes Iepirkumu un līgumu daļas priekšnieks Imants Freibergs bijusi tā persona, kura ierosinājusi NBS pārtikas iepirkumā summu noteikt 220 miljonu eiro apmērā, trešdien Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijā atzina Valsts kontroles (VK) padomes locekle Kristīne Jaunzeme.

VK pagājušā nedēļā norādījusi, ka plānotā līguma summa līdz 220 miljoniem eiro ar tiesībām to palielināt par 50% līdz 110 miljoniem eiro, kopējo maksimālo līguma summu paredzot līdz 330 miljoniem eiro piecos līguma darbības gados, pirmo reizi norādīta, iepirkuma komisijai lemjot par līguma slēgšanu ar iepirkuma procedūras uzvarētāju SIA "Zītari LZ".

Līguma summa noteikta, balstoties iepirkuma komisijas amatpersonas pieņēmumos un nerēķinoties ar centralizētajā iepirkumu plānā paredzēto finansējumu pārtikas piegādēm 8,02 miljonu eiro apmērā. Saskaņā ar grāmatvedības uzskaites datiem no šā gada 1. janvāra līdz 30. aprīlim NBS no "Zītari LZ" ir saņēmuši pārtikas preces par 992 000 eiro. Par norādīto laika posmu NBS ir saņēmuši "Zītari LZ" rēķinu par sniegtā pakalpojuma administrēšanu 30 000 eiro apmērā.

Trešdien Saeimas komisijā Jaunzeme norādīja, ka nebija neviens rīkojums, kas uzdotu pēdējā brīdī summu paaugstināt uz 220 miljoniem eiro. "Summa par 220 miljoniem ir viena iepirkumu komisijas locekļa iniciatīva, kurš veica aplēses par to, kāda tad varētu būt šī līguma summa. Par iepirkumu atbildīgajai personai neviens nebija uzdevis to darīt, un ar nevienu tas netika saskaņots," norādīja Jaunzeme.

Minētais noticis iepirkuma komisijas beidzamajā sēdē, kad faktiski tika pasludināts konkursa uzvarētājs, norādīja Jaunzeme.

Attiecībā uz summas saskaņošanu Jaunzeme norādīja, ka, ja tiktu ievērots esošais regulējums, tad iepirkuma komisijai jeb komisijas priekšsēdētājam vai Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centra (VALIC) vadītājam bija jāvēršas Aizsardzības ministrijā, kurā ir valsts sekretāra vadītā centralizēto iepirkumu plānošanas komisija, kas izskata visu centralizēto iepirkumu plānu grozījumus.

Iepirkumi var notikt tikai atbilstoši šim plānam. Ja tiek darīts kaut kas citādāk, tad ir nepieciešami grozījumi šajā plānā. "Ja tas tiktu darīts, tad, visdrīzāk, mēs nonāktu situācijā, ka šādas summas nemaz nav un, iespējams, tiktu pievērsta papildu uzmanība jautājumiem par šī iepirkuma priekšmetu," uzsvēra VK pārstāve.

Šodien komisijā deputāti interesējās par to, vai atbildība būtu jāuzņemas arī AM valsts sekretāram Jānim Garisonam. Jaunzeme atbildēja, ka saskaņā ar revīzijā konstatēto nevajadzētu aprobežoties tikai ar iepirkumu komisijas locekļu un atsevišķu NBS amatpersonu atbildības vērtēšanu, tāpēc VK aicina vērtēt arī ministrijas vadošo amatpersonu iespējamo atbildību.

Vienlaikus Jaunzemei ir grūti spriest par valsts sekretāra iespējamo atbildību, tāpat VK nevērtē politisko atbildību, turklāt toreizējais ministrs Artis Pabriks vairs nemaz nav amatā.

Garisons norādīja, ka līgums paredz maksu tikai par saņemtajiem pakalpojumiem un attiecīgi nevienā brīdī NBS nav spējīgi izlietot pārtiku par 220 miljoniem eiro, turklāt šī summa faktiski ir tikai virtuāla.

Problēma ir tajā, ka summa ielikta līgumā pašās beigās, kad bija jau nosaukts konkursa uzvarētājs. Normāli būtu bijis, ka šī summa bija jāsaskaņo ar NBS un komisijai bija jāziņo, ka summa neatbilst iepirkuma plānā paredzētajai. Savukārt ministrijas amatpersonai, kura bija iekļauta iepirkuma komisijā, bija jāziņo ministrijas vadībai, norādīja Garisons.

"Tā bija atbildīgo amatpersonu nolaidība, kurai, paldies Dievam, nav nekādas sekas, jo līgums paredz tikai maksu par pasūtīto pārtiku," uzsvēra Garisons un piebilda, ka par minēto iepirkumu ministrijā joprojām turpinās dienesta pārbaude.

Saistībā ar iepirkumu par loģistikas pakalpojumu pārtikas piegādē armijas vajadzībām no amata atbrīvotas divas Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkuma centra un NBS amatpersonas, bet divām amatpersonām ir izteikts rājiens. Abas atbrīvotās amatpersonas iepriekš bija atstādinātas no dienesta pienākumu pildīšanas.

Atstādināts ir iepirkuma komisijas vadītājs, nu jau bijušais Nacionālās apvienības biedrs Ēriks Ezeriņš, un TV3 raidījums "Nekā personīga" iepriekš ziņojis, ka no Nacionālo bruņoto spēku aprindām atstādināts Apgādes pārvaldes Iepirkumu un līgumu daļas priekšnieks Imants Freibergs.

Patlaban vēl sešas disciplinārlietas ir procesā.

KONTEKSTS:

Armijas iepirkumā par loģistikas pakalpojumu pārtikas piegādēm armijai nākamajos piecos gados uzvarēja salīdzinoši neliels uzņēmums "Zītari LZ". Aizsardzības ministre pieprasīja skaidrojumu par līdz 220 miljoniem eiro vērto iepirkumu un uzdeva pārbaudīt konkursa kvalifikācijas prasības atbilstību līguma mērķim. Vēlāk nolēma līgumu lauzt. AM risināja sarunas ar uzņēmumu par līguma laušanas nosacījumiem. 

Nacionālā drošības padome lūdza Valsts kontroli veikt visaptverošu AM un NBS iepirkumu un apgādes sistēmas lietderības revīziju. Revidenti secināja, ka iepirkums bija "izcelts ārā" no ierastās aizsardzības resora iepirkumu sistēmas, tas nebija labi izplānots un rezultāts neatbilst armijas vajadzībām.

Saskaņā ar līgumu "Zītari LZ" saņem 3% no summas par pārtikas piegādi par piegāžu administrēšanu.

Ar uzņēmumu "Zītari LZ" panākta vienošanās par līguma izbeigšanu 31. decembrī. Līguma laušanas dēļ valsts nekādus finansiālus zaudējumus necietīšot.

Iepriekš atstādinātās divas iepirkuma komisijas amatpersonas atbrīvotas no amata, bet par citām ar iepirkumu saistītajām amatpersonām pārbaudes vēl turpinās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti