Panorāma

Francijas Konstitucionālā padome apstiprina pensiju reformu

Panorāma

Panorāma

Uzņēmējam Trubko piespriež 4,5 gadus cietumā par kukuļa piedāvāšanu

Uzņēmējam Trubko par 2,1 miljona eiro kukuļa piedāvāšanu piespriež četrarpus gadu cietumsodu

Ekonomisko lietu tiesa (ELT) AS "Rīgas namu apsaimniekotājs" valdes priekšsēdētāju Igoru Trubko ir atzinusi par vainīgu apsūdzībās par 2,1 miljona eiro kukuļa piedāvāšanu Rīgas domes "Par/Progresīvie" frakcijas vadītājam Mārtiņam Kossovičam un piespriedusi viņam reālu cietumsodu uz četriem gadiem un sešiem mēnešiem.

ĪSUMĀ:

  • Uzņēmējam Igoram Trubko par kukuļa piedāvāšanu piespriests četrarpus gadu cietumsods.
  • Kukuli piedāvāts Rīgas domes deputātam, kurš par gadījumu informēja KNAB.
  • Uzņēmējam piespriestais cietumsods ir garāks, nekā to prasīja prokurore.
  • Trubko vainu neatzīst, un advokāts sola pārsūdzēt.

Tāpat pirmās instances tiesa Trubko noteikusi liegumu uz pieciem gadiem nodarboties ar jebkāda veida komercdarbību.

Tiesa arī uzlikusi naudas sodu "Rīgas namu apsaimniekotājam" 200 minimālo algu jeb 124 000 eiro apmērā.

Tiesā nolēma Trubko piemērotos drošības līdzekļus - dzīvesvietas maiņas paziņošanu un aizliegumu izbraukt no valsts - atstāt negrozītus līdz sprieduma spēkā stāšanās dienai.

Tāpat tiesa atstāja spēkā ELT pagājušā gada 7.oktobra lēmumu uzlikt arestu nekustamajam īpašumam Gogoļa ielā 5, Rīgā, lai nodrošinātu naudas piedziņas izpildi.

Tiesa uzsver, ka lietas iztiesāšanas procesā tai neradās šaubas par Trubko vainu un sods ir bargāks nekā to bija prasījusi prokurore. Tiesa skaidro, ka Trubko lieta ir viena no skaļākajām politiskās korupcijas lietām, līdz ar ko šāds bargs sods kalpos par signālu pārējām augsta ranga amatpersonām.

"Tiesas ieskatā šī lieta ir viena no skaļākajām pēdējo gadu augsta līmeņa politisko korupcijas lietām.

Tāpēc, lai dotu atbilstošu signālu gan pašam apsūdzētajam, gan arī citiem iespējamajiem pārkāpējiem, šāds sods tika izvēlēts," skaidroja Ekonomisko lietu tiesas tiesnesis Miķelis Zumbergs.

Pats Trubko savu vainu noliedz: "Kukuli es nepiedāvāju. Praktiski to nebija iespējams piedāvāt, jo normatīvie akti vispār neparedz, ka var kaut ko piedāvāt par darbībām, kuras valsts amatpersona nevar izpildīt."

Trubko aizstāvis Normunds Šlitke aģentūrai LETA sacīja, ka

spriedums viennozīmīgi tiks pārsūdzēts.

"Man nav informācijas, ka tiesnesis ir nolasījis spriedumu, jo tas tika nolasīts plkst.10.05, bet parakstīts vien plkst.10.29, līdz ar ko rodas jautājums, vai tiesnesis bija nolasījis spriedumu, vai tikai tā uzmetumu," pauda Šlitke, papildinot, ka tiesnesis žurnālistus informēja arī par to, ka Trubko esot mazgadīgi bērni, kaut arī pašā spriedumā šis fakts netiek minēts.

Tāpat Šlitke uzsksta, ka nav pieņemama situācija, kad apsūdzētā persona tiek sodīta ar bargāku sodu, lai tas kalpotu par signālu pārējiem.

Deputāts Kossovičs, kurš arī bija ieradies sēdi vērot klātienē, pēc sprieduma nolasīšanas atklāja arī vēl līdz šim neizskanējušas detaļas. Pēc viņam pieejamas neoficiālas informācijas, Trubko esot vērsies arī pie citiem politiķiem. "Viņi vienkārši izvēlējās to vieglāko ceļu – atteica un izgāja ārā no kabineta. Man arī bija tāda iespēja vienkārši aizbraukt un necelt vairāk telefonu, bet kaut kas mani tomēr mudināja rīkoties," sacīja Kossovičs.

Pie Kossoviča ar kukuļa piedāvājumu esot vērsies arī vēl kāds cits negodīgs cilvēks.

Šīs personas vārdu politiķis nosaukt atteicās, norādot, ka gadījumu pagaidām vēl izmeklē KNAB.

Pēc sprieduma domnieks norādīja, ka tiesas lēmums viņam ir svarīgs un simbolisks: "Es ļoti, ļoti ceru, ka tas kalpos kā tāds signāls, pirmkārt, Rīgas un ne tikai Rīgas, visas Latvijas politiķiem un arī mūsu valsts ierēdņiem, pie kuriem es zinu, ka šādi cilvēki klauvē pie durvīm, šādos gadījumos nebaidīties. Uzreiz sazināties ar KNAB."

KONTEKSTS:

"Rīgas namu apsaimniekotājs" 2021. gada pavasarī piedāvāja eksperimenta kārtā pārņemt atsevišķas RNP mājas. Uzņēmums bija noskatījis 60 mājas ar labiem uzkrājumiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) bija guvis pierādījumus par kukuļa piedāvāšanu, lai uzņēmēja pārstāvētā kompānija uzvarētu koncesijas konkursā un pārņemtu daļu no pašvaldības namu apsaimniekošanas uzņēmuma "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) apsaimniekotajām mājām. Uzņēmējs esot norādījis Kossovičam, kādi būtu "Rīgas namu apsaimniekotājam" labvēlīgi koncesijas konkursa nolikuma nosacījumi.

Kossovičs žurnālistiem atzina, ka informējis KNAB par kukuļa piedāvājumu. Deputāts paziņoja, ka visu savu īso politisko mūžu esot veltījis, lai veidotu politiku, kuru nevar nopirkt, un pie šī principa turēšoties.

Prokurore uzņēmējam Trubko lūdza piespriest trīs gadu cietumsodu, kā arī četru gadu liegumu nodarboties ar jebkāda veida komercdarbību. Tāpat prokurore lūdza piespriest naudas sodu "Rīgas namu apsaimniekotājam" 200 minimālo algu apmērā.

Informācija KNAB mājaslapā liecina, ka Trubko laikā no 2002. līdz 2013. gadam atbalstījis divas partijas, kopumā ziedojot 49 904 eiro. Uzņēmējs ziedoja Reformu partijai (Zatlera Reformu partijai) un Latvijas Sociāldemokrātiskajai strādnieku partijai, kura savulaik bija pie varas Rīgas domē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti