Rīgas dome: Kalnciema ielā 9 plānota daudzstāvu māja; publiskā apspriešana nebija nepieciešama

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pagaidām 12 stāvu mājas būvniecības iecere Rīgā, Kalnciema ielā 9, saskaņota nepilnā apjomā, jo līdz šim nav izstrādāta tehniskā projekta dokumentācija par daudzstāvu ēkas būvēšanu. Tikmēr iedzīvotāji norādīja, ka viņiem nav bijusi iespēja iepazīties ar pirms trīs gadiem saskaņoto būvatļauju un apstrīdēt to. 

Rīgas dome: Kalnciema ielā 9 plānota daudzstāvu māja; publiskā apspriešana nebija nepieciešama
00:00 / 04:02
Lejuplādēt

Jau ziņots par Kalnciema ielas iedzīvotāju bažām saistībā ar iespējamu daudzstāvu nama projektu, kas, viņuprāt, apdraudētu apkaimes vēsturisko apbūvi un aizsegtu sauli tuvējām mājām. Šonedēļ Rīgas pašvaldība komentēja, ka būvatļauja Kalnciema ielā 9 ir spēkā līdz 2025. gada vasarai.

Rīgas domes pārstāvis Kaspars Līcītis stāstīja, ka Rīgā, Kalnciema ielā 9, patlaban notiekošie un pašvaldībā saskaņotie darbi ir tikai tur jau esošās koka ēkas nostiprināšana, kā arī ar inženierkomunikāciju būvniecību saistīti darbi. Savukārt pirms teju trīs gadiem Pilsētas attīstības departamentā, tolaik būvvaldē, ir saskaņota arī būvatļauja jogas apmācības centram ar kafejnīcu telpām un dzīvokļiem Kalnciema ielā 9.

"Būvniecība iecerēta divās kārtās – pirmajā kārtā tiek pārbūvēta dzīvojamā ēka praktiski esošajā apjomā, otrajā – būvēts ēkas apjoms ar 12 stāviem.

Augstceltne plānota būves rietumu daļā, tuvāk Kaktu ielai, kas ir tālāk (aptuveni 30–40 m) no tuvākās dzīvojamās ēkas Kalnciema ielas 9a logiem, kur iedzīvotāji pauduši bažas. Šobrīd nav izpildīti projektēšanas nosacījumi – projekts ir saskaņots tikai nepilnā apjomā, nav izstrādāta tehniskā projekta dokumentācija. Būvatļauja ir spēkā piecus gadus – no tās izsniegšanas brīža 2020. gada 30. jūlijā līdz 2025. gada 30. jūlijam. Proti, šobrīd būvprojekts nav izstrādāts pilnā apjomā un tas nozīmē, ka ēku būvēt šobrīd nedrīkst," klāstīja pašvaldības pārstāvis.

Pašvaldība arī pārliecināta, ka esošā dzīvojamā ēka Kalnciema 9a netiks aizēnota, ja tomēr tiktu būvēta šāda ēka. Tāpat Līcītis norādīja, ka šajā gadījumā publiskā apspriešana nav bijusi nepieciešama.

"Jo tajā teritorijā ir spēkā esošs detālplānojumus un arī nav fiksēts būvniecības likuma 14. pantā piektajā daļā uzskaitītās negatīvās ietekmes, kas ir smaka, troksnis, vibrācija vai cita veida piesārņojums, un

attiecīgi pieņemts būvvaldes lēmums, kas pasaka, ka nav bijis nepieciešams veikt publisko apspriešanu," klāstīja pašvaldības pārstāvis.

Apkaimes iedzīvotājiem patlaban gan nav pieejama nekāda informācija par kaimiņu īpašumā saskaņoto būvniecību. Būvniecības likumā noteikts, ka būvatļaujas kopš 2020. gada sākuma obligāti jāievada arī Būvniecības informācijas sistēmā. Lai arī būvatļauja daudzstāvu namam Kalnciema ielā 9 saskaņota tikai tā gada vasarā, pašvaldībā norādīja, ka dokumentācija iesniegta jau 2019. gada beigās papīra formātā.

Ekonomikas ministrijā skaidroja, ka likumā paredzētā obligāta Būvniecības informācijas sistēmas izmantošana neattiecas uz iepriekš iesniegtām iecerēm un ļauj papīra formātā uzsāktās lietas tā arī pabeigt. Taču arī šajā gadījumā būvniecības ierosinātājam pēc būvatļaujas saņemšanas uz būvatļaujas apstrīdēšanas laiku (vienu mēnesi) bija jāizvieto būvtāfele. Kalnciema ielas 9A daudzstāvu mājas iedzīvotāji sacīja, ka šāda informācija vidē nav bijusi izvietota.

"Nekāda paziņojuma, ka tur plānoti liela mēroga būvdarbi, vispār nav bijuši – ne paziņojumu vai kādā citā formā.

Šobrīd ir sākusies kaut kāda aktīva darbība un kaimiņi ir sākuši interesēties, bet kopš 2020. gada nekāda informācija būvtāfeles veidā vai apspriešanas veidā nav bijusi," norādīja vietējā iedzīvotāja Kristīne.

Vēl kāda Kalnciema ielas iedzīvotāja, kura vēlējās palikt anonīma, vērtēja, ka iedzīvotājiem nav bijušas likumiskās tiesības izteikt viedokli par būvatļauju, un iedzīvotāji vēlas, lai šo procesu īstenotu atkārtoti.

"Tas, kādā veidā mums ir jāiegūst informāciju par šāda veida iecerēm un būvatļaujām, nav normāli, un mēs secinām, ka būvnieku un uzņēmēju intereses tiek liktas augstāk par iedzīvotāju interesēm. Arī kaimiņi, kuri pavisam nesen ir iegādājušies īpašumu, ir pavisam sašutuši, jo, pērkot īpašumu, cilvēki parasti arī apskatās teritorijas plānojumā "GeoLatvija.lv", kas šajā tuvākajā teritorijā ir plānots, un tur ir publicētas tikai dažas būvatļaujas, kas ir kanalizācijas tīkla, ūdensvadi un ēkas rekonstrukcija, bet tas, ka tur iecerēta daudzstāvu ēku apbūve, nav redzams, bet cilvēki izdarījuši izvēli par īpašuma iegādi," sacīja iedzīvotāja.

Būvtāfele ir būvniecības ierosinātāja atbildība. Pasūtītājs tolaik bijis SIA "Otrā avēnija", bet tagad uzņēmuma nosaukums atrodams zem kādas biroju apvienības "Yupiter &Yoga architects", kuru uz mājaslapā norādīto tālruni Latvijas Radio neizdevās sazvanīt.

Iedzīvotāju ieskatā iecerētā 12 stāvu ēka ir pretrunā ar jaunā Rīgas teritorijas plānojuma nosacījumu, kas šajā vietā ierobežo apbūves augstumu līdz trim stāviem.

Rīgas domē gan skaidroja, ka tas nav attiecināms uz šo projektu, jo 2020. gadā vēl bija spēkā Zunda kanālam piegulošās teritorijas detālplānojums, kurā pieļaujamais ēkas augstums ir līdz 40 metriem.

Vēsturisko papīra formātā uzsākto būvniecības lietu reģistrēšana un turpināšana Būvniecības informācijas sistēmā ir pasūtītāja iniciatīva, bet iedzīvotāji par šādām būvatļaujām var pieprasīt informāciju būvvaldēs. Kalnciema ielas 9a iedzīvotāji pirms pāris nedēļām vērsušies pašvaldībā, uz ko atbildi vēl nav saņēmuši. Pašvaldībai jāatbild 30 dienu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti