Panorāma

Par Daugavpils Universitātes rektoru ievēlē Arvīdu Barševski

Panorāma

Notekūdeņos straujš jaunā Covid-19 omikrona paveida pieaugums

Premjers un ministre panāk vienošanos par pedagogu atalgojumu

Premjers ar FM un IZM vienojas par avotiem skolotāju algu celšanai šogad

Desmit dienas pirms plānotā skolotāju protesta un streika premjers ar Izglītības ministriju un Finanšu ministriju vienojies par pedagogu algu celšanas grafiku turpmākajiem trim gadiem un par finanšu avotiem, kas nodrošinās pedagogu zemākās darba samaksas stundas likmes kāpumu no šī gada 1. septembra.

ĪSUMĀ:

  • Premjers ar IZM un FM vienojas par skolotāju algu celšanas grafiku un finanšu avotiem algu kāpumam šogad.  
  • Čakša: Avots ir līdzekļi neparedzētiem gadījumiem, nepieciešami 9 miljoni eiro.
  • Minimālo stundas likmi no 1. septembra cels līdz 8,50 eiro, izņemot pirmsskolas pedagogiem – viņiem sola 7,75 eiro.
  • Pirmsskolas pedagogu algu likmi plāno izlīdzināt 2025. gadā.
  • Par vienošanos informēs skolotāju arodbiedrību, valdība to skatīs otrdien.
  • LIZDA: Nepaļaujamies uz paziņojumiem, gaidām pierādījumus prasību izpildei.

Vienošanās panākta piektdien, 14. aprīlī, premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") tikšanās laikā ar izglītības un zinātnes ministri Andu Čakšu ("Jaunā Vienotība") un Finanšu ministrijas pārstāvjiem, informēja Valsts kanceleja.     

Čakša Latvijas Radio teica, ka algu kāpumam šajā rudenī līdz gada beigām būs nepieciešami papildu 9 miljoni eiro.

Čakša atzina, ka līdzekļi ir atrasti no budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".

Anda Čakša: Par vienošanos par skolotāju algām
00:00 / 00:39
Lejuplādēt

Algas pieauguma grafiks paredz, ka no 2023. gada 1. septembra zemākā stundas likme ir 8,50 eiro, izņemot pirmsskolas pedagogus, kuru zemākā stundas likme tiek noteikta 7,75 eiro apmērā.

LIZDA pieprasa:

  • noteikt skolotāju zemākās darba likmes no 1.septembra, no 2024.gada 1.janvāra un no 2025.gada 1.janvāra
  • sabalansēt darba slodzes principus no 2023.gada 1.septembra visām pedagogu grupām
  • atbilstoši pedagogu algas pieaugumam palielināt mērķdotācijas apmēru uz vienu izglītojamo
  • vidēja termiņa budžetā paredzēt finansējumu algu pieaugumam 2023. – 2025.gadā

Jau iepriekš valdība solīja celt skolotāju zemākās likmes no 7,75 eiro par stundu līdz 8,5 eiro par stundu. Bet pedagogu arodbiedrības aplēses liecina, ka rezultātā 23 no 43 pašvaldībām, kurās skolas jau reformētas un apvienotas un ir liels skolēnu skaits klasēs, skolotāju algas nemaz nepieaugs, jo viņi jau saņem 8,5 eiro par stundu vai pat vairāk.

Izglītības ministrija informēja, ka piektdien panāktā vienošanās paredz no 2025. gada izlīdzināt pirmsskolas pedagogu stundas atalgojuma zemāko likmi ar pārējo pedagogu zemāko vienas darba stundas likmi.

Atbilstoši izstrādātajam zemākās darba samaksas pieauguma grafikam, zemākā mēneša darba algas likme, sākot ar 2023. gada 1. septembri, būs:

•           pedagogam (izņemot pirmsskolas pedagogu, vispārējās pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības pedagogu, izglītības psihologu, sociālo pedagogu, skolotāju logopēdu, speciālo pedagogu, pedagoga palīgu, izglītības iestādes koncertmeistaru) ar darba slodzi 30 stundas nedēļā – 1020 eiro;

•           vispārējās pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības iestādes pedagogam, izglītības psihologaam, sociālajam pedagogam, skolotājam logopēdam, speciālajam pedagogam, pedagoga palīgam, izglītības iestādes koncertmeistaram ar darba slodzi 36 stundas nedēļā – 1224 eiro;

•           pirmsskolas pedagogam (40 stundu darba slodze) – 1240 eiro.

Kariņš uzsvēra, ka panāktais risinājums "atbilst izglītības nozares interesēm un ies roku rokā ar skolu tīkla sakārtošanu, kas ir visas valdības prioritāte", informēja Valsts kanceleja.

Grafiku valdība plāno apstiprināt otrdien, 18. aprīlī, iepriekš par to informējot Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrību.

Par nepieciešamo finansējumu, lai nodrošinātu skolotāju algu pieaugumu no 2024. gada 1. janvāra, lems, gatavojot nākamā gada budžetu.

Tikšanās dalībnieki vienojās, ka jāturpina skolu tīkla sakārtošana, "veidojot katra reģiona un novada demogrāfiskajai situācijai atbilstošu izglītības iestāžu tīklu", informēja Izglītības ministrija.  

Latvijas Izglītības un zinātnes arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga Latvijas Radio savukārt norādīja, ka streika pieteikums iesniegts un "mūsu rīcībā nav nekādu pierādījumu par streika vienošanās izpildi".

"Mēs nepaļaujamies uz publiskiem paziņojumiem, mēs gribam pārliecināties, ka izpildītas prasības gan par algu grafiku, kurā iekļauti visi pedagogi no pirmsskolas līdz augstākajai izglītībai, gribam gūt pārliecību, ka darba slodzes sabalansēšana tiks uzsākat visiem pedagogiem no 1. septembra un ka aprēķini ir precīzi," sacīja Vanaga.

LIZDA vadītāja Inga Vanaga: Par streiku
00:00 / 00:38
Lejuplādēt

Vanaga LTV, uzsvēra, ka pašlaik streiks ir pieteikts, dokumenti ir iesniegti,  un arodbiedrība neko neatsauc.

Kopumā pedagogu protesta akcijās dalību ir apstiprinājuši 27 375 izglītības darbinieki, tostarp trīs dienu streikā plāno piedalīties 19 895 izglītības darbinieki, aģentūru LETA informēja LIZDA vadība.

KONTEKSTS:

Nesagaidot no valdības pedagogu algu palielināšanas grafiku, pedagogu arodbiedrības padome nolēma 24. aprīlī rīkot protesta gājienu un trīs dienu streiku, prasot politiķiem pildīt iepriekš septembrī, neilgi pirms 14. Saeimas vēlēšanām panākto vienošanos par darba samaksu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti