Obligātā dienesta karavīram būs jābūt kārtīgai frizūrai; telefoni – tikai brīvajā laikā

Obligātā aizsardzības dienesta karavīriem jeb tiem jauniešiem, kas pildīs militāro dienestu, būs jāatbilst arī reglamentam par ārējo izskatu, kas citstarp prasa kārtīgu matu sakārtojumu. Tāpat dienestā jaunieši telefonus drīkstēs izmantot tikai brīvajā laikā ārpus nodarbībām. Šādi nosacījumi izskanēja Aizsardzības ministrijas rīkotajā diskusijā par dienesta ieviešanu "Valsts aizsardzības dienesta gaita – kā tas notiks?".

Telefons – ārpus nodarbībām

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes vecākais instruktors štāba virsseržants Lauris Krīgers stāstīja, ka mobilos telefonus militārā dienesta karavīri drīkstēs izmantot tikai ārpus nodarbībām.

"[Telefonus izmantot] Brīvajā laikā – lūdzu, ārpus nodarbībām un aktivitātēm. Bet, ja nodarbības un apmācības notiek intensīvi, tad loģiski – telefona nav," pauda Krīgers.

NBS pārstāvis norādīja, ka dienesta pildīšanas bāzē pastāvēs īpaši telefona lietošanas noteikumi, ar kuriem dienējošie tiks iepazīstināti, ierodoties bāzē. "Būs drošības instruktāžas, tur viss tiks paskaidrots, kur varat lietot telefonu, ko drīkst bildēt, ko nedrīkst," piebilda Krīgers.

Matu sakārtojums – kārtīgs; bez pīrsingiem redzamās vietās

Saistībā ar dienesta karavīra ārējo izskatu, Krīgers skaidroja, ka jauniešiem būs jāatbilst īpašam reglamentam, kas nosaka prasības karavīra ārējam izskatam. Pēc tā vadīsies arī Valsts aizsardzības dienestā.

Proti, ir pieņemami dažādi matu griezumi, ja tie nerada nekārtības iespaidu. Ja lieto matu krāsas, tad izmanto tādas, lai pēc krāsošanas mati būtu neuzkrītošā, dabiskā krāsā.

Prasības paredz, ka vīriešiem mati ir īsi. Matu garums ir tāds, lai neradītu nekārtības iespaidu. Priekšpusē mati nedrīkst krist pāri uzacīm, sānos – pāri ausīm, aizmugurē – nedrīkst krist uz apkakles. Vaigu bārdas garums – līdz auss dobumam. Seja ir gludi skūta. Ja ir ūsas, tās ir koptas un nedrīkst pārsegt augšlūpu. Ūsu konfigurācija – no deguna kaktiņiem līdz lūpu kaktiņiem. Ja ir bārda, tā ir labi kopta un pēc iespējas īsa, lai tā netraucētu lietot individuālos aizsardzības līdzekļus.

Matu sakārtojuma varianti vīriešiem pēc pašreizējām prasībām NBS karavīram:

Savukārt sievietēm mati ir eleganti sakārtoti. Matu garums ir tāds, lai neradītu nekārtības iespaidu. Mati nedrīkst krist pāri uzacīm. Matu griezums ir tāds, lai tas netraucētu valkāt galvassegu vai lietot individuālos aizsardzības līdzekļus. Matu tīkliņa lietošana nav atļauta, izņemot gadījumus, ja to prasa drošības vai veselības apsvērumi. Parūku var lietot, ja tās krāsa atbilst dabiskajai matu krāsai. Aksesuārus matu saturēšanai – matadatas, matu sprādzes un saspraudes – ir atļauts lietot, ja to krāsa ir pieskaņota matu krāsai.

Matu sakārtojuma varianti sievietēm pēc pašreizējām prasībām NBS karavīram:

Vaicāts par pīrsingiem, Krīgers norādīja: "Pīrsingi, kur neviens neredz, tie nevienam neinteresē."

Kopumā Krīgers skaidroja, ka karavīra ārējais izskats ir svarīgs ne tikai bāzes robežās, bet arī ārpus tās žoga: "Lai viņš šo kopējo militāro tēlu nebojātu, viņam jāizskatās kā karavīram, kā noteikts pēc reglamenta. To mēs arī viennozīmīgi viņiem prasīsim."

KONTEKSTS:

Lai sagatavotu Latvijas pilsoņus valsts aizsardzības uzdevumu izpildei, valstī veidos obligāto aizsardzības dienestu.

Pirmā iesaukuma sākums paredzēts šā gada 1. jūlijā, tas būs brīvprātīgs. Jauniešiem atlicis laiks līdz 15. maijam, lai brīvprātīgi pieteiktos aizsardzības dienestam. No 2024. gada 1. janvāra dienests noteikts kā obligāts. 

Iesaukšanai valsts aizsardzības dienestā ir pakļauti vīrieši, kuri dzimuši pēc 2004. gada 1. janvāra. Proti, aizsardzības dienestam prioritāri ir pakļauti pilsoņi – vīrieši – viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas. Ja pilsonis pēc 18 gadu sasniegšanas turpina iegūt izglītību pamata vai vidējās izglītības pakāpē, ne augstāko izglītību, tad viņš ir pakļauts dienestam viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā gada laikā pēc 24 gadu vecuma sasniegšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti