Ministrs prasa policijai skaidrojumus par Daugavpilī ilgstoši neapturēta pedofila gadījumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēc mediju izgaismotā gadījuma Daugavpilī, kur policija arī pēc iedzīvotāju sūdzībām vairāku gadu garumā neapturēja pedofila darbību, iekšlietu ministrs Māris Kučinskis ("Apvienotais saraksts") pieprasīja policijai informāciju par šiem notikumiem un plāno analizēt, vai ir nepieciešamas normatīvo aktu izmaiņas, lai šādas situācijas neatkārtotos.

ĪSUMĀ:

  • Pēc ziņām par Daugavpilī ilgstoši neapturētā pedofila gadījumu Kučinskis prasa policijai paskaidrojumus.
  • Ministrs gatavs rosināt izmaiņas likumos, ja tādas nepieciešamas policijas darbam.
  • Probācijas dienests un TM: Probācijas jomā regulējums ir pietiekams.
  • Probācija ir uz 5 gadiem, pētījums liecina – recidīvi ir pirmajā un otrajā gadā.
  • Tieslietu ministrija šobrīd strādā pie prevencijas.

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis ("Apvienotais saraksts"
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Kučinskis Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdienā" informēja, ka jau uzdevis policijai sniegt skaidrojumus par Daugavpils gadījumu. "Izanalizēsim situāciju, [..] ja policijai nepieciešamas [izmaiņas likumos], varam tās iniciēt.

Analīze būs, es pats piedalīšos, ne tikai uzklausīšu, secinājumus izdarīsim," sacīja ministrs.

Par to, ka vairāk nekā desmit gadus Daugavpilī brīvi uzdarbojās pedofils, kuram patika mazgadīgi zēni un kuru jau vienreiz sodīja par seksuālām attiecībām ar nepilngadīgo, ziņoja "Re:Baltica".  

Vīrietim probācijas uzraudzību, atgriežoties brīvībā, nenoteica, jo izmaiņas likumā, kas paredz probācijas uzraudzību, stājās vien spēkā 2011. gadā.  

Probācijas dienestā un Tieslietu ministrijā uzskata, ka pašlaik normatīvajos aktos saistībā ar sodīto dzimumnoziedznieku uzraudzību izmaiņas nav nepieciešamas.

Tagad ir paredzēts, ka tad, kad dzimumnoziedznieks atgriežas sabiedrībā pēc cietumsoda izciešanas, viņam nosaka probācijas uzraudzību. Ja noziedznieks iesaistījis nepilngadīgo pornogrāfiska rakstura materiālu izgatavošanā, tad probācijas uzraudzība ir līdz trim gadiem, bet, ja bijusi seksuāla izmantošana, – līdz pieciem gadiem.

Pērn probācijas uzraudzībā kopumā bija 358 likumpārkāpēji, kas tiesāti par noziegumiem pret dzimumneaizskaramību un tikumību.

Ministrs prasa policijai skaidrojumus par Daugavpilī ilgstoši neapturēta pedofila gadījumu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Probācijas dienesta klientam vispirms veic viņa riska vajadzību novērtējumu – identificē, kā vajag strādāt ar klientu. Piemēram, vai vajag viņam ierobežot pārvietošanos, aizliegt iziet ārpus dzīvesvietas naktī, ja noziegums iepriekš pastrādāts naktī, vai jānosaka liegums pārvietoties pa konkrētiem maršrutiem, piemēram, vietām, kur uzturas bērni.

Tāpat vērtē cēloņus, kāpēc cilvēks veicis noziegumu. Un dzimumnoziegumu gadījumā tā var būt arī izkropļota domāšana, tad notiek terapeitisks darbs ar probācijas klientu, taču Evija Burkovska, Probācijas dienesta probācijas programmu vadītāja personām, kuras veikušas dzimumnoziegumus, atzīst, ka diagnozi, tieksmi nevar izārstēt, bet var iemācīties to kontrolēt.

Vai to var izdarīt piecu gadu laikā, kad ir noteikta probācijas uzraudzība?

Probācijas dienests vairāku gadu garumā analizēja gandrīz 400 dzimumnoziedznieku recidīvu. Pētījums pabeigts 2017. gadā, un Probācijas dienesta eksperts Anvars Zavackis pastāstīja, ka no šiem 387 klientiem pret astoņiem jauns kriminālprocess par līdzību noziegumu sākts pirmajā gadā, pret 15 – pirmajā vai otrajā gadā.

Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Mihails Papsujevičs piekrita Probācijas dienesta ekspertiem, ka nav nepieciešams pārskatīt tiesisko regulējumu, pagarinot probācijas uzraudzību. Balstoties pētījumos, biežākie recidīva gadījumi notiek pirmajos divos gados, pauda Papsujevičs.

"Regulējums pietiekams, lai problēmu risinātu; jautājums, vai vienmēr un katru reizi pēc labākiem standartiem regulējums tiek piemērots  jebkurā stadijā – konstatējot, izmeklējot, tiesājot un izpildot sodu," sacīja ministrijas pārstāvis.

Arī izciešot cietumsodu, ar noziedznieka domāšanu strādā, un probācija turpina darbu.

Tieslietu ministrijas valsts sekretārs arī akcentēja, ka šeit ir jautājums par visu iesaistīto iestāžu darba efektivitāti un to, cik aktīvi tās izmanto visas likumā noteiktās iespējas.

Tieslietu ministrija šobrīd strādā pie prevencijas, – ko darīt, lai, piemēram, pedofili nesāktu veikt noziegumus. Papsujevičs skaidroja – ir cilvēki, kuriem ir šādas domas, bet ne visi nonāk līdz nozieguma veikšanai. Ministrija gatavo plānu, kā šīm personām terapeitiski palīdzēt.

KONTEKSTS:

"Re:Baltica" žurnālistiem anonīmi atsūtītajos materiālos redzamie mazo zēnu foto un video tika parādīti policijai, kur uzreiz ierosināja kriminālprocesu. Daugavpilī vīrieti "Pašu" labi zināja interneta forumos, tur arī apspriests, ka viņš iepriekš sodīts par dzimumnoziegumu pret nepilngadīgo.

Pirms tam par viņu policija saņēma divus iesniegumus, bet pierādījumu trūkuma dēļ lietu nesāka. Zēnus vīrietis uzrunājis sabiedriskā vietā, ievilinājis ar interesantu laika pavadīšanu.

Pēc žurnālistu informācijas ierosinātajā lietā vīrieti apcietināja, bet viņš izdarīja pašnāvību; kamerā viņš bija viens.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti