Skolotāju arodbiedrība sāks apzināt streikotāju skaitu

Tā kā valdība nav pieņēmusi lēmumus par pedagogu algu prasībām, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) šonedēļ sāks apzināt skolotāju skaitu, kas gatavi piedalīties streikā, intervijā Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" pastāstīja LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

Intervija ar LIZDA vadītāju Ingu Vanagu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Cerot panākt konkrētu valsts budžeta līdzekļu novirzīšanu pedagogu atalgojuma celšanai un darba slodzes sabalansēšanai, LIZDA padome deva valdībai laiku līdz 15. martam, lai regulējumā iestrādātu grozījumus par streika prasību izpildi. Pretējā gadījumā solīts 24. aprīlī ar protesta gājienu sākt visas Latvijas pedagogu streiku.

Šonedēļ valdību veidojošo partiju koalīcija konceptuāli vienojās par pedagogu zemākās stundas likmes palielināšanu no 1. septembra. Tomēr valdībā šis jautājums netika skatīts.

"Ministre publiski teica, ka šodien valdībā pieņems darba samaksas paaugstināšanas grafiku. Tas netika izdarīts. Rītdien nav plānota valdības sēde. Līdz ar to mums jārīkojas saskaņā ar LIZDA padomes lemto. Tā ka nekas cits neatliek, kā vien mums ievērot Streika likumu, pieturēties pie savām prasībām, kas daļēji izpildītas," sacīja Vanaga.

No trešdienas, 15. marta, LIZDA plāno trīs nedēļu laikā apzināt datus par streikotājiem un gatavojas protestu akcijām.

KONTEKSTS:

LIZDA pagājušajā rudenī paziņoja par ieceri rīkot skolotāju streiku, paužot neapmierinātību ar nesabalansēto slodzi savās darbavietās un prasot iepriekš definētu pedagogu atalgojuma principu ievērošanu. Arodbiedrība iesniedza oficiālu pieteikumu par beztermiņa streiku no 19. septembra. Tajā plānoja piedalīties ap 23 000 izglītības darbinieku. 

Valdība piekāpās pedagogiem prasībā ne vien par algu nākamam gadam un slodzēm, bet tāpat apņēmās uzlikt par pienākumu nākamai valdībai izstrādāt un apstiprināt pedagogu algu pieauguma grafiku vidēja termiņa budžeta plānošanai. 

Ministru kabinets lēma par gandrīz 60 miljonu eiro finansējuma piešķiršanu skolotāju algām jau šogad. Taču no 1. janvāra bija izdevies panākt tikai pirmsskolas pedagogu algu pieaugumu par 100 eiro, samaksai sasniedzot 1070 eiro par likmi.

Janvārī atsākās sarunas par to, kad tieši pārmaiņas skars arī citos izglītības līmeņos strādājošos, un ceturtdien arodbiedrības vadītāja Vanaga paziņoja, ka izdevies vienoties par algu pielikumu gan 2023. gada septembrī, gan 2024. gada janvārī.

Vēlāk LIZDA nolēma dot valdībai laiku līdz 15. martam, lai izpildītu iepriekš dotos solījumus par pedagogu algām, pretējā gadījumā solot 24. aprīlī ar vērienīgu protesta gājienu sākt Latvijas pedagogu streiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti