Dienas ziņas

Pedagogiem māca metodi seksuālās vardarbības identificēšanai

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Vērtēs iespēju iegādāties efektīvākas vakcīnas pret pneimokoku

Ministrija: Efektīvākām vakcīnām pret pneimokokiem vajadzīgi papildu 1,3 miljoni eiro

Lai ar efektīvākām vakcīnām aizvietotu pašlaik Latvijā plaši lietotās vakcīnas pret pneimokoku infekciju, par kuru nepietiekamo aizsardzību trauksmi ceļ Imunizācijas valsts padome, vajadzīgi papildu 1,3 miljoni eiro, Latvijas Radio pastāstīja Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders
00:00 / 02:37
Lejuplādēt

Šneiders pauda, ka Veselības ministrija (VM) apzinās un piekrīt Imunizācijas valsts padomes rekomendācijām, ka jaunā vakcīna iekļauj plašāku aizsardzību pret pneimokoku infekciju nekā līdz šim izmantotā vakcīna.

Līdzīgi kā citas vakcinācijas kalendārā iekļautās vakcīnas arī potes pret pneimokoku infekciju iepērk Nacionālais veselības dienests. Pašlaik dienests organizē vakcīnu iepirkumu pret pneimokoku infekciju nākamajiem diviem gadiem – 2024. un 2025. gadam.

Ministrija ir izvērtējusi iespējas šajā iepirkumā jau iegādāties jaunā tipa vakcīnas. Tās gan ir ievērojami dārgākas nekā pašlaik izmantotās, un tam nepieciešams papildu finansējums 1,3 miljonu eiro apmērā.

Veselības ministrijai neesot tiesības ietekmēt lēmuma pieņemšanu, taču ministrija aicinājusi ieklausīties rekomendācijās, lai tiktu iegādātas efektīvākās pneimokoku vakcīnas.

Pēdējos gados Latvijā tiek izmantota 10-valentā vakcīna, kas Latvijas Vakcinācijas kalendārā ir iekļauta kopš 2010.gada, jo pneimokoku infekcijai ir augsti saslimstības un mirstības rādītāji.

Tomēr, kā iepriekš norādīja Imunizācijas valsts padome, vakcīna, kuru izmanto bērnu vakcinācijai, šobrīd vairs nesniedz maksimāli pieejamo aizsardzību pret pneimokoku infekciju.

"Šobrīd tiek strādāts pie tā, lai apzinātu iespējas atrast nepieciešamos līdzekļus un attiecīgi jaunajā iepirkumā varētu iegādāties jaunās 13-valentās vakcīnas," pastāstīja Šneiders.

"Šī 13 tipu vakcīna ir ievērojami dārgāka. Līdz šim lietotā vakcīna maksā 20 eiro, bet tad 13 tipu - 48 eiro. Ņemot vērā saslimstības pieaugumu, esam runājuši ar Nacionālais veselības dienestu, lai būtu augstākas efektivitātes vakcīna," sacīja Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore  Jana Feldmane.

Iepirkums plānots aprīlī, tāpēc jautājums būtu jāizlemj tuvāko divu nedēļu laikā.

Vienlaikus VM pārstāvis Šneiders uzsvēra, ka pašlaik izmantotās vakcīnas pret pneimokokiem nodrošina labu aizsardzību, tiesa, ne pret visiem infekcijas pneimokoku paveidiem. Pašlaik izmantotā vakcīna ir atzīta gan Eiropas Zāļu aģentūrā, gan arī reģistrēta Latvijas Zāļu valsts aģentūrā.

Līdzīgi Latvijas Radio norādīja Imunizācijas valsts padomes vadītāja, profesore Dace Zavadska: "Šī vakcīna ir laba vakcīna, un tā pasargā pret tiem desmit serotipiem, pret ko tā ir veidota. Bet tas vairs nav pietiekami mums Latvijai, un nav pietiekami jau labu laiku."

"Joprojām vārda burtiskā nozīmē mēs lietojam lētāko vakcīnu. It kā ar vienu roku pasargājam pret šo infekciju, tai pašā laikā lietojam vakcīnu, kas nespēj sniegt efektīvu, atbilstoši mūsu Latvijas situācijai nodrošinātu aizsardzību," atzina Zavadska.

Intervija ar IVP vadītāju Daci Zavadsku
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pēdējo piecu gadu laikā, 18 gadījumos saslimuši bērni vecumā līdz 4 gadu vecumam. Viens gadījums beidzies ar bērna nāvi.

KONTEKSTS:

Imunizācijas valsts padome (IVP) jau vairākus Veselības ministrijai aktualizēja nepieciešamību pēc efektīvākām vakcīnām pret pneimokoku infekciju bērniem. Aizvien vairāk Latvijā izplatās tas infekcijas tips, pret kuru pašlaik vakcinācijas kalendārā iekļautai vakcīnai nav aizsardzības.

Aizvien nepanākot vakcīnas maiņu uz efektīvāku, Imunizācijas padome cēla trauksmi, norādot uz pērn mirušu bērnu, kurš bija vakcinēts ar minēto mazāk efektīvo vakcīnu. Vēl vienam bērnam nācās ilgstoši ārstēties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti