Dienas ziņas

CVK gatava Saeimas vēlēšanām

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Durvis ver balsu glabāšanas iecirkņi

14. Saeimas vēlēšanu iecirkņi vēruši durvis balsu glabāšanai – dažviet vēlētāju rindas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

14. Saeimas vēlēšanas notiks jau sestdien, 1. oktobrī, bet līdz tam trīs dienas šonedēļ ir iespējams iepriekš nobalsot, nododot savu balsi glabāšanā līdz vēlēšanu dienai. Pirmajās iepriekšējās nobalsošanas stundās vairākos vēlēšanu iecirkņos novērotas vēlētāju rindas.

Pirmajā iepriekšējās nobalsošanas stundā Latvijas Radio devās uz vēlēšanu iecirkni Nr. 70, kas atrodas Rīgā, tirdzniecības centra "Origo" 3. stāvā. Vēlēšanu iecirkņi tirdzniecības centros nav jaunums, iepriekš un arī šajās vēlēšanās tādi ir arī iepirkšanās centros "Domina" un "Sky&More".

Vēlētāju aktivitāte šajā iecirknī ir diezgan augsta – izveidojusies rinda, bet process rit raiti, novēroja Latvijas Radio.

Tikmēr LTV vēlētāju rindu un aizvien nākošus cilvēkus novēroja vēlēšanu iecirknī, kas izvietots Rīgas Anniņmuižas vidusskolā. Tur nobalsošanai cilvēkiem jārēķinās ar 10–15 minūtēm.

"Aktivitāte ir ļoti liela, negaidīti liela. Cilvēki turpina nākt un nākt.

Strādājam maksimāli ātri, cenšamies visus apkalpot," pastāstīja Rīgas 20. vēlēšanu iecirkņa vadītāja Linda Brūvere.

Rinda novērota arī pie vēlēšanu iecirkņa Rīgas 49.vidusskolā.

Tikmēr 50. vēlēšanu iecirknī pastāstīja, ka vēlētāju aktivitāte nebija ļoti liela balsotāju aktivitāte – ieradās nedaudz vairāk par 200 cilvēku. Tiešsaistes reģistrs esot strādājis kvalitatīvi un bez aizķeršanās.

Iespēja nodot balsi glabāšanai

Vēlētāji, kam nebūs iespēju nobalsot vēlēšanu dienā, var nodot balsi glabāšanā trīs dienas pirms vēlēšanu dienas:

  • pirmdien, 26. septembrī, no pulksten 17.00 līdz 20.00,
  • ceturtdien, 29. septembrī, no pulksten 9.00 līdz 12.00,
  • piektdien, 30. septembrī, no pulksten 10.00 līdz 16.00.

Nodot balsi glabāšanā gan var tikai 66 vēlēšanu iecirkņos Latvijā.

Vēlētājs, kurš nodevis balsi glabāšanā, drīkst pārdomāt un balsot atkārtoti vēlēšanu dienā, 1. oktobrī. Šādā gadījumā glabāšanā nodotais balsojums netiks līdzskaitīts.

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadītāja Kristīne Bērziņa gan aicina iepriekšējas balsošanas iespēju neizmantot bez būtiska iemesla:

"Šī iespēja paredzēta tikai tiem vēlētājiem, kuri kādu pamatotu iemeslu dēļ vēlēšanu dienā nevarēs nokļūt vēlēšanu iecirknī.

Piemēram, 24 stundu dežūra vēlēšanu dienā vai ceļojums uz ārzemēm pirms vēlēšanām. Visā Latvijā ir tikai 66 šādi iecirkņi no 949. Tāpēc, ja mēs izmantosim šo iespēju tikai tāpēc, ka vēlēšanu dienā negribēsies doties balsot, tad var izveidoties rindas un nenobalsos arī tie, kuriem šī iespēja ir akūti nepieciešama."

CVK pauž gatavību Saeimas vēlēšanām

Pusotrs miljons cilvēku sestdien varēs vilkt krustiņus vai svītrot 1829 deputāta kandidātus no 19 partiju sarakstiem. Parlamenta vēlēšanās sestdien, 1. oktobrī, varēs balsot jebkurā iecirknī visā Latvijā no plkst.7 līdz 20.

Šajās Saeimas vēlēšanās pasē vairs netiks likts spiedogs un, lai nobalsotu, derēs arī identifikācijas karte. Vēlēšanās balsotāju reģistrēšanai tiks izmantots elektroniskais balsotāju reģistrs. Tādējādi tiks garantēts, ka katram vēlētājam ir viena balss, un nebūs iespējams nobalsot atkārtoti.

Ātrākai iedzīvotāju apkalpošanai vēlēšanu iecirkņos tiks izmantotas viedierīces, piemēram, noskenēts personas dokumenta kvadrātkods vai svītrkods, lai pārliecinātos par vēlētāja balsstiesībām un par to, vai vēlētājs nav nobalsojis vēl kādā citā vēlēšanu iecirknī.

CVK aicina vēlētājus rūpīgi skatīties, vai vēlēšanu iecirkņa aploksne ir apzīmogota ar iecirkņa zīmogu, kas nodrošina, ka tā ir derīga. Vēlētājiem arī būs jāparakstās balsotāju sarakstā par vēlēšanu biļetenu un aploksnes saņemšanu.

CVK priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa atzīmēja, ka vēlēšanās ir atļauts balsot arī ar tukšu aploksni. "Šādi jūs piedalāties un palielināt slieksni, kas jāpārvar [iekļūšanai Saeimā]," skaidroja Bērziņa.

CVK vadītāja uzsvēra, ka no vēlētāju veiktajām atzīmēm tiks skaitīti tikai divi veidi – plusiņi kandidātiem pretī esošajos rombiņos, kā arī vārda uzvārda svītrojumi. Citas atzīmes, piemēram, kāsīši netiks skaitīti.

Tuvojoties vēlēšanām, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pabeidzis 63 pārbaudes par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem. Pārbaudes pārsvarā noslēgušās ar brīdinājumu vai aicinājumu novērst vai pārtraukt pārkāpumu. Pašlaik turpinoties 60 pārbaudes.

"Ir tāda tendence, ka konkurents kaut ko dara ne tā un par to ziņojis. Tās situācijas ir dažādas. Trešdaļa saistīta ar administratīvo resursu izmantošanu, amatpersonu došanos tā saucamajās reģionālajās vizītēs. Ir arī citas situācijas, kad nav ievērota priekšvēlēšanu aģitācijas kārtība, nav iesniegti paziņojumi. Tāpat arī ir pārbaudes par slēpto aģitāciju," pastāstīja KNAB Politisko organizāciju pārkāpumu izmeklēšanas nodaļas priekšnieka pienākumu izpildītāja Karīna Poļanska.

Šī brīža apstākļos vēlēšanu iespējamo apdraudējumu spektrs ir tikai paplašinājies. Turklāt pastāv ne tikai kiberdrošības riski, bet arī informācijas sagrozīšanas un provokāciju riski.

Lai novērstu apdraudējumu vēlēšanu procesam, gatavošanās šogad bijusi kā nekad, uzsvēra informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" vadītāja Baiba Kaškina. Viņa gan uzreiz piebilda, ka īstais un galvenais tests būs pati vēlēšanu diena.

"Apdraudējuma spektrs mums ir tikai paplašinājies gan ar informācijas operācijām, gan ar dažāda veida provokācijām, gan, protams, ar potenciālu kiberapdraudējumu. Pozitīvais ir, ka par visiem šiem riskiem ir nopietni domāts. Piemēram, ja kādā brīdī vēlētāju reģistrs nebūs pieejams, tad ir alternatīva procedūra, kā vēlētāji varēs nobalsot. Par sagatavošanās darbiem varu teikt, ka ir notikuši ielaušanās testi visās sistēmās, ko izmantos vēlēšanu procesā. Mēs no savas puses, no "Cert.lv" puses, esam šos ielaušanās testu rezultātus pārskatījuši un uzraudzījuši, lai tiktu novērstas atklātās nepilnības. Tāpat esam iesaistījušies vēlēšanās izmantojamo iekārtu testēšanas procesā. Protams, mūsu darbs nav beidzies, svarīgākais notiks tieši sestdien. Tad sekosim līdzi notikumiem kibertelpā," sacīja Kaškina.

Provizoriskie vēlēšanu rezultāti Latvijas vēlēšanu iecirkņos gaidāmi naktī no 1. uz 2. oktobri, no ārvalstu iecirkņiem – 2. oktobra rītā, bet pasta balsošanas rezultātus varētu gaidīt 2. oktobra vakarā. Gala rezultāti tiks apkopoti divu līdz trīs nedēļu laikā.

CVK vadītāja mudina vēlēšanu naktī priekšlaikus neizdarīt galīgus secinājumus par to, kas ievēlēti Saeimā, jo arī neliels balsu skaits maina rezultātu.

Klikšķināt, lai palielinātu:

 
Klikšķināt, lai palielinātu: 
 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti