14. Saeimā ievēlētie sola savu ilggadējo pieredzi likt lietā likumdošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jaunais 14. Saeimas sasaukums sevi darbībā vēl tikai pierādīs, taču izskan piesardzīgas prognozes, ka plašāks politikā un valsts pārvaldē strādājušu cilvēku loks ļaus šai Saeimai būt konstruktīvākai par iepriekšējo. Daudz noteiks varas partiju spēja parlamentā sadarboties arī ar opozīciju.

14. Saeimā ievēlētie sola savu ilggadējo pieredzi likt lietā likumdošanā
00:00 / 06:55
Lejuplādēt

14. Saeimai ir jābūt Saeimai-reformētājai, un tai nāksies dzēst krīžu ugunsgrēkus. Tā pirmajā jaunā parlamenta sēdē pauda Valsts prezidents Egils Levits. Iepriekš deputātu mainība bija mazāka, bet no 13. Saeimas deputātiem jaunajā sasaukumā ir ievēlēta tikai ceturtā daļa. Levits brīdināja, ka līdzīgi var notikt arī nākamajās Saeimas vēlēšanās.

"To ir labi sev atgādināt tādēļ, lai liktu jums šos dotos četrus gadus strādāt koncentrēti un atbildīgi. Lai paveiktu kaut ko tādu, par ko 2026. gadā šīs Saeimas pēdējā sēdē jūs varētu sev un sabiedrībai teikt: "Mēs esam paveikuši kaut ko tādu, kas valstij ir nācis par labu," 14. Saeimas pirmajā sēdē sacīja Levits.

Politikas vērotāji piesardzīgi atzinuši, ka jaunajā sasaukumā darbs būs prognozējamāks, jo ievēlēts vairāk pieredzējušu cilvēku.

Viņiem jārisina energoresursu un citu izmaksu pieauguma sekas, jāmeklē veidi, kā palīdzēt ķert rokā Baltijas kaimiņvalstu attīstības rādītājus.

Jaunajā Saeimā ir četri jauni politiskie spēki "Progresīvie", "Stabilitātei!", "Apvienotais saraksts" un "Latvija pirmajā vietā". Pēdējos divos vairums ievēlēto ir lielajā politikā norūdīti.

Saeimā ievēlēti četri esošās valdības pārstāvji, kā arī divi senāku laiku ekspremjeri. Deputātu vidū ir vadošos amatos valsts pārvaldē un citās jomās pieredzējuši cilvēki. No visiem Saeimā ievēlētajiem augstākās izglītības nav astoņiem deputātiem, pirms četriem gadiem tādu bija divreiz mazāk. Krīzes apstākļos ir vajadzīgas koalīcijas un opozīcijas frakciju sadarbības iespējas, uzsvēra bijusī Konkurences padomes vadītāja Skaidrīte Ābrama – tagad Saeimas deputāte no "Progresīvajiem".

"Tie bija 16 gadi iestādē, kas pamatā nodarbojas ar vairākām jomām. Pirmkārt, konkurences vides uzraudzība jebkurā tautsaimniecības sektorā. Saprotot, kas rada problēmas, – vai tās ir administratīvā regulējuma izraisītas problēmas, vai tie ir nepareizi veidoti publiskie iepirkumi ar karteļu vai korupcijas aizdomām. Otrs ir publiskās pārvaldes un arī pašvaldību ietekme gan pozitīvā, gan negatīvā nozīmē uz uzņēmējdarbības vidi. Un arī tur ir daudz iestrādņu. Vai tie ir ierobežojoši noteikumi, vai pārmērīga birokrātija, ļoti lēni procesi, kas neļauj attīstīties. Tātad man ir daudz noderīgu ideju, kā veidot efektīvāku publisko pārvaldi," klāstīja Ābrama.

Jaunajā Saeimā ievēlēti arī vairāk nekā 20 deputāti ar pieredzi pašvaldībās, galvenokārt no Latvijas Reģionu apvienības, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un "Jaunās Vienotības" rindām. Parlamentā ievēlēti astoņi kādreizējie pašvaldību vadītāji. Bijušais Mazsalacas novada domes priekšsēdētājs Harijs Rokpelnis no ZZS atzina, ka darbs Saeimas opozīcijā ierobežos iespējas realizēt lielus plānus, piemēram, par traucējoša administratīvā sloga mazināšanu. Viņš gan cer, ka jēdzīgas idejas izdosies realizēt, esot arī Saeimas opozīcijā.

"Praktiskās lietas, kam gribētos pieķerties, kas ir likumdevēja rokās, ir kreditēšanas iespējas reģionos, izmantojot "Altum" kā kreditēšanas iestādi vai galvojuma devēju, lai dotu garantijas komercbankām, kas šobrīd visu, kas ir ārpus jauno novadu centriem, uzskata par neperspektīvām teritorijām.

Te nu mums ir valstiski jāpieliek plecs, citādi brīnāmies, ka lauki izmirst un cilvēki brauc prom, tajā pašā laikā cilvēkam, kurš vēlas to darīt, iespēju to darīt nav, ja vien viņš nav mantojumā saņēmis lielu naudu," teica Rokpelnis.

Savas zināšanas darbā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā un Valmieras novada domē sola likt lietā arī no "Jaunās Vienotības" saraksta ievēlētais Jānis Skrastiņš. Viņš pievērsīsies civilās aizsardzības jautājumiem, kuru nozīme aktualizējās Krievijas brutālās karadarbības Ukrainā ēnā. Civilās aizsardzības mācības ir pašvaldību atbildība, dažkārt tās notiek tikai ķeksīša pēc. Saeima to var pārlūkot. Jo plašāka pieredze, jo labāk parlamentārietim, uzsvēra Skrastiņš.

"Valmierā mums jau ilgāku laiku veicās, un te nav runa par manu necilo personu, ka pie viena galda bijuši izglītības, veselības un daudzu citu jomu speciālisti. Tas arī dod to labo kopproduktu, un, manuprāt, Saeimā varētu būt līdzīgi. Tev jāspēj pacelties virs [vienas konkrētas tematikas], bet jāredz tas spēles laukums no augšas," pauda deputāts.

Saeimas opozīcijā darbosies uz krieviski runājošo vēlētāju orientētās frakcijas "Stabilitātei!" deputāti, kuru lielākie panākumi vēlēšanās bija Rīgā, Daugavpilī un Rēzeknē. Zīmīgi, ka Latvijas Radio ar dažiem jaunievēlētajiem "Stabilitātei!" deputātiem neizdevās sazināties, lai arī jautājumu šīs frakcijas pārstāvjiem netrūkst. Piemēram, šī spēka pārstāvei Glorijai Grevcovai vēl sekos tiesvedība saistībā ar melošanu Centrālajai vēlēšanu komisijai par darba pieredzi un izglītību. Partijas vadītājam Aleksejam Rosļikovam par to ir savs skaidrojums:

"Mēs esam jauns politiskais spēks. Atceramies, kas bija pirms četriem gadiem – tāda pati dziesma, kad jaunie politiskie spēki dabūja gan kriminālprocesus, gan īpaši pastiprinātu uzmanību no drošības dienestiem. Diemžēl tā ir standarta dziesma, ko dzied gan drošībnieki, gan vecā vara. Esam šo risku ierēķinājuši."

Tieši Grevcova drīz pēc deputāta zvēresta došanas savā "TikTok" kontā lepojās ar pašiņvideo no Saeimas zāles, fonā izmantojot krievu popmūziku. Viņa arī sūdzējusies par pieminekļu nojaukšanu Daugavpilī, izpelnījusies publicitāti Krievijas un Baltkrievijas medijos. Citu "Stabilitātei!" biedru, piemēram, Viktora Pučkas sociālo tīklu aktivitātēs pausts Krievijas propagandas naratīvs. Rosļikovs sniedz atbildi tikai par savām izpausmēm sociālajos tīklos: 

"Man nav nekādu domu runāt kaut ko pretvalstisku vai pret manu tautu, karogu vai dzimteni. Varbūt kādam politiskajam spēkam nepatīk dzirdēt atklātu patiesību, ka šajā brīdī paši mānām savus iedzīvotājus. Kāds tajā saskata to, ka es stutēju kādu kaimiņvalsti. Nu, piedodiet, tas ir dīvaini."

Rosļikovs neslēpa, ka augsto rēķinu problēmu risinājumus grib pārrunāt ar "Apvienotā saraksta" frakciju, to uzsver arī publiskās debatēs. Par ziemas pārvarēšanu energoresursu cenu pieauguma apstākļos liela nozīme būs ne tikai Saeimas lēmumiem. Šajā kontekstā uzsvērts jaunveidojamās Klimata un enerģētikas ministrijas ieguldījums, par ko atbildību varētu uzņemties "Jaunā Vienotība".

14. Saeimas deputāti sevi darbā vēl pierādīs, jo Saeimas komisijas un apakškomisijas varēs izveidot tikai tad, kad būs skaidrība par atbildību sadalījumu valdībā, ministrijās. Un tad Jēkaba ielas namā ieraudzīsim vēl vairākas jaunas sejas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti