14 . Saeima pārņem skatīšanā ieceri par valsts apmaksātu veselības aprūpi tikai deklarētiem iedzīvotājiem

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien vienojās pārņemt skatīšanai 14. Saeimas sasaukumā grozījumus Veselības aprūpes finansēšanas likumā. Tie paredz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus nodrošināt tikai tiem, kuri deklarējušies Latvijā. Tādējādi paredzēts aizstāt agrāk veselības aprūpes pakalpojumu grozu principu, par kura atlikšanu uz diviem gadiem arīdzan vienojās atbildīgā komisija. 

Grozījumi Veselības aprūpes finansēšanas likumā paredz veselības aprūpi no valsts budžeta apmaksāt tikai Latvijā deklarētiem iedzīvotājiem. Tātad šīs likuma izmaiņas pēc to spēkā stāšanās liegs ārvalstīs dzīvojošiem un deklarētiem Latvijas pilsoņiem saņemt bezmaksas veselības aprūpi Latvijā. Izņēmums būtu neatliekamā palīdzība, kas jānodrošina pilnīgi visiem.

14 . Saeima pārņem skatīšanā ieceri par valsts apmaksātu veselības aprūpi tikai deklarētiem iedzīvotājiem
00:00 / 02:28
Lejuplādēt

Veselības ministrijas valsts sekretāres vietnieks Boriss Kņigins: "Var uzskatīt, ka šī nav inovatīva pieeja, jo šis princips ir nodokļu sistēmā jau pielietots. Ar šo no sistēmas būtu izslēdzami tie iedzīvotāji, kuri nav deklarēti, tas ir aptuveni 215 000 cilvēku. Pēc pirmā pusgada datiem, 8600 cilvēku, kuri dzīvo un maksā nodokļus ārzemēs, saņēmuši veselības aprūpes pakalpojumus 1,2 miljonu eiro vērtībā."

Likumprojekta anotācijā paskaidrots, ka deklarētās dzīvesvietas princips ir izkristalizējies kā vienīgais visaptverošais un realizējamais kritērijs, kurš ņemams vērā, veicot apmaksu par saņemtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem. Pret šī principa ieviešanu, balsojot par iepriekšējā Saeimā līdz galam neizskatītā likumprojekta pārņemšanu, neiebilda neviens Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāts. Ģimenes ārste un deputāte Līga Kozlovska (Zaļo un Zemnieku savienība) gan izteica bažas, ka nav skaidrības, kura iestāde izvērtēs personu datus.

"Pirmām kārtām, es runāju par cilvēkiem, kuriem dzīvesvieta deklarēta ārzemēs. Nacionālais veselības dienests tos datus nezinās. Jābūt ir ļoti labai datu savienojamībai un es negribētu, ka ģimenes ārsts ir tas sliktais, kurš šķiro un pasaka, ka kāds nav sarakstos un nevar saņemt valsts pakalpojumu un ka būs jāmaksā," sacīja Kozlovska.

"Divu grozu princips" paredzēja dalīt iedzīvotājus "pamata" un "pilnā" pakalpojumu groza saņēmējos. Šajā principā problēmas saskatīja arī Tiesībsarga birojs. Dažādu problēmu dēļ tas vairākas reizes tika atlikts. Savukārt likuma izmaiņas par valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem tikai Latvijā deklarētiem iedzīvotājiem ar priekšlikumiem otrajam lasījumam paredzēts papildināt līdz 21. janvārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti