4. studija

Cik lieli un cik bīstami ir Latvijas lielākie zirnekļi?

4. studija

4. studija. Kapu pieminekļi un mežu izbraukāšana

Kāpēc likums pieprasa regulāri kalibrēt jeb pārmērīt lineālus?

Koka lineāli jākalibrē jeb jāpārmēra reizi divos gados. Birokrātijas paraugstunda?

To, ka ik pa laikam nepieciešama ūdensskaitītāja nomaiņa, jo tas, iespējams, vairs neskaita patērētā ūdens daudzumu pareizi, visticamāk, zina ikviens no mums. Taču ir vēl daudz un dažādu ikdienā lietojamu mērinstrumentu, ko likums pieprasa regulāri "pārmērīt" jeb kalibrēt. Viens no tādiem ir arī koka lineāls, ko izmanto, piemēram, šuvēji vai audumu veikalos. Atbildīgā ministrija gan noteikumus mainīs, un turpmāk par lineālu un mērlenšu precizitāti atbildēs paši to lietotāji.

Šis koka lineāls piederēja kādai šuvējai, un tam ir vismaz 40 gadu. Ja šuvēja strādātu un pelnītu maizi ar šī lineāla palīdzību šodien, viņai tas būtu jākalibrē reizi divos gados. 

Latvijas Tirgotāju asociācijas priekšsēdētājs Henriks Danusēvičs pastāstīja, ka asociācija jau ilgāku laiku aicina Ekonomikas ministrijas ierēdņus mainīt noteikumus, lai koka lineāli, kas, piemēram, tiek izmantoti audumu veikalos preces nomērīšanai, nebūtu nepārtraukti jākalibrē. 

"Šobrīd lineālu verificēšana katram maksā 9 eiro plus PVN.

Ja mums ir valstī vismaz kādi 2000 lineāli, tie ir katru gadu garantēti 18 000 eiro ienākumi par to, lai pārbaudītu, vai lineāls kaut kādā veidā nav sarāvies.

Es nevaru iedomāties, kā to tehniski var izdarīt. Nezinu, man pat trūkst vārdu, kā aprakstīt šo muļķību," pauda Danusēvičs.

Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" uzrunātie auduma tirgotāji labprāt parādīja savus koka lineālus un arī to, ka dokumenti visiem ir kārtībā. Tomēr atteicās stāstīt kameras priekšā, ko viņi kā lineālu lietotāji domā par šīs mērinstrumenta regulārās pārbaudes nepieciešamību. Tiesa, reizēm pēc ilgākas lietošanas lineāliem parādās kāda skabarga, kas traucē mērīšanas procesā un var sabojāt audumu. Tādos gadījumos tirgotāju pašu interesēs ir lineālu nomainīt, nevis gaidīt, ka pēc pārbaudes, piemēram, 2026. gadā, to liks izdarīt. 

Danusēvičs stāstīja, ka asociācija jau pavasarī, kad atvēra likumprojektu, piedāvāja šo normu izņemt ārā: "Toreizējā valsts sekretāre teica, ka  nevar izņemt ārā – jāuzprasa, vai kādai ministrijai ir savas pārdomas. Taisīsim septembrī. Viņa veiksmīgi vasarā pārcēlās uz citu iestādi, un tas septembrī tika aizmirsts." 

Šobrīd jaunie noteikumi ir saskaņošanas procesā, verifikācija attiecībā uz lineāliem tikšot izņemta. Latvijas Tirgotāju asociācija ir vienīgā institūcija, ar ko Ekonomikas ministrija vēl neesot tos apspriedusi un saskaņojusi.  

Ministrijas Iekšējā tirgus departamenta direktore Marina Blašķe atzina, ka verificējamo ierīču saraksts un periodiskums ir jāpārskata: "Mēs esam apņēmušies un to izdarījām ar vairākām iesaistītajām institūcijām – Valsts ieņēmumu dienestu, policiju un pārējiem. Esam paskatījušies, ko varētu samazināt administratīvajā slogā un noteikt savādākus termiņus, kas būtu vieglāki."

Jaunajos noteikumos paredzēts, ka par savu mērinstrumentu – koka lineālu un mērlenšu – kvalitāti un lietošanas kārtību atbild paši tirgotāji. 

Līdz ar to vairs nebūs atkārtoti jāveic verificēšana. "Turpmāk tas ir viņa [tirgotāja] godaprāta, biznesa prakses atbildības jautājums," piebilda ministrijas pārstāve.

Tiesa, tirgotāji nav vienīgie lineālu un mērlenšu lietotāji. Mērlentes izmanto arī policijas izmeklēšanā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Dalies ar savu pieredzi, piesaki nejēdzīgo procedūru “Birokrātijas balvai ’24”!

* Informācija nebūs publiska, bet, ja vēlaties, norādiet kontaktinformāciju, lai sabiedrisko mediju žurnālisti varētu sazināties ar Jums, lai veidotu stāstu par pieteikto problēmu.

Nosūtīts!

Ziņojums tiks publicēts tuvākajā laikā, pēc datu pārbaudes

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti