Liepājā krievu valodas olimpiādes tiek rīkotas katru gadu. Taču šoreiz īpaši skarba kritika sociālajos medijos, kā arī no dažiem politiķiem saņemta par laiku, kad tā tiek rīkota, – patriotu nedēļā. Liepājas mērs, saņemot kritiku par šī pasākuma rīkošanu, skaidro, ka par to esot uzzinājis pavisam nesen.
"Ņemot vērā, ka es uzzināju šo faktu tikai novembrī, tad man cilvēcīgi likās ļoti nepareizi vienā dienā pateikt "stop". Bērniem, kas ir gatavojušies olimpiādei, skolotājiem, kas ir gatavojušies olimpiādei, jo es nevienu brīdi nedomāju, ka krievu valoda ir tā, kas ir izraisījusi karu," skaidro Liepājas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš ("Liepājas partija").
Arī Liepājas skolās un Izglītības pārvaldē norāda – valoda ir jānošķir no politikas. Turklāt skolēni šo mācību priekšmetu ir mācījušies daudzus gadus un zināšanu pārbaude, kā arī labāko sumināšana esot atbalstāma rīcība.
"Skolu mums tomēr vajadzētu turēt nost no politikas. Un, ja bērni mācās krievu valodu, tad dot viņiem pilnīgi visas tās pašas iespējas, kas ir bērniem citos priekšmetos," uzskata Liepājas Draudzīgā aicinājuma vidusskolas direktores vietniece Laura Nikolova.
Tikmēr Izglītības un zinātnes ministrija ir pret šādu soli, norādot, ka valstiskā līmenī krievu valodas olimpiādes rīkotas vairs netiek.
"Kāds ieguvums reāli ir arī tiem bērniem, kuri piedalās? Pārbaudes mehānisms, kā pārliecināties par bērna valodas zināšanu līmeni, var būt citāds. Un tai nav jābūt pieteiktai vai pasludinātai kā pašvaldības valodu olimpiādei," uzsver IZM valsts sekretāra vietniece Kristīne Niedre-Lathere.
Cik daudz skolēnu piedalīsies olimpiādē, šobrīd, pēc Izglītības pārvaldes sacītā, neesot zināms. Liepājas dome nolēmusi, ka nākamgad krievu valodas olimpiādes vairs netiks rīkotas.