Liepājniece, četru bērnu mamma Krista zina, ko nozīmē bērna bailes no zobārsta. Viņas bērni izmanto vispārējās anestēzijas iespēju, taču uz šo valsts apmaksāto pakalpojumu jāgaida ilgi.
"Pirmo reizi gaidījām gadu. Pēc tam jau iegājās kaut kā un tad mums ātrāk tā rindiņa," sacīja Krista.
Lai turpmāk varētu izmantot šo bezmaksas pakalpojumu, viņas bērniem būs jāatbilst vienam no 11 kritērijiem. Ja neatbildīs – vajadzēs psihiatra atzinumu. Nacionālais veselības dienests (NVD) sadarbībā ar Latvijas Zobārstu asociāciju izstrādājuši precizētus noteikumus, lai ārstiem būtu skaidrāka procedūra un arī lai mazinātu nepamatotu vispārējās anestēzijas izmantošanu bērniem.
"Narkoze nav mazinvazīva procedūra, un tā ir ļoti nopietna iejaukšanās, tāpēc mums ir jābūt pilnīgi pārliecinātiem, ka tā ir vienīgā iespējamā ārstēšanas metode," skaidroja NVD pārstāve Sintija Kājiņa.
Vecumā no 7 līdz 17 gadiem šogad vispārējo anestēziju zobu labošanai saņēmuši vairāk nekā 2000 pacientu.
11 punktos ietverti visi iespējamie klīniskie gadījumi.
"Mēs šeit runājam par tiešām smagām situācijām un smagiem gadījumiem. Piemēram, jālabo vai jārauj vairāki zobi, kur nevar izmantot lokālo anestēziju, un, ja bērniņš vēl ir mazs un nav iespējams risināt savādāk," sacīja Kājiņa.
Ja skolas vecuma bērns nekvalificējas nevienam no šiem gadījumiem, tad būs nepieciešama speciālista jeb psihiatra uzstādīta diagnoze, ka bērnam ir dentālā fobija.
Bērnu zobārste Airisa Leščinska pauda, ka bieži vien valsts līdzekļu izmantošana ir nepamatota: "Vecāki ir pieraduši, ja viņi vienreiz [bērnam] saņēmuši šo pakalpojumu, tad viņi tagad nāks līdz 18 gadu vecumam un regulāri saņems šo zobu labošanu narkozē. Lai nebūtu tāda ļaunprātīga šī pakalpojuma par valsts līdzekļiem izmantošana."
Zobārstiem būs pašiem iespēja noteikt, vai bērni atbilst kādam no 11 kritērijiem, un tikai tad varēs pieteikties uz valsts apmaksātu vispārējo anestēziju. Savukārt, lai iegūtu psihiatra atzinumu, būs jāgaida vēl ilgāk.
Liepājas Reģionālās slimnīcas filiāles "Zobārstniecības poliklīnika" vadītāja Natālija Kadeģe pastāstīja, ka, piemēram, Liepājā rindā pie bērnu psihiatra šobrīd jāgaida līdz nākamā gada pavasarim: "Tas nozīmē, ka apmēram pusgadu viņiem būs jāgaida rindā, lai dabūtu vēl vienu izziņu."
Statistikas par to, cik daudz bērniem Latvijā ir dentālā fobija, nav, taču zobārsti atzina, ka tādu bērnu nav maz. Piemēram, Liepājā šogad zobu labošana vispārējā anestēzijā veikta 350 bērniem.