Latvijas Radio no austrumu pierobežas: pēc lieguma iebraukt ar Krievijā reģistrētiem auto atpakaļ novirzīta viena mašīna

No otrdienas vakara personām ar Krievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem aizliegts iebraukt Eiropas Savienībā (ES) caur Latvijas–Krievijas un Latvijas–Baltkrievijas robežšķērsošanas vietām. Līdz trešdienas pulksten 8.00 bijis viens auto, kas no Grebņevas kontroles punkta ar Krievijas numurzīmēm centās iebraukt Latvijā, LSM.lv informēja Valsts ieņēmumu dienests (VID).  

Liegumu iebraukt ES ar Krievijā reģistrētajām automašīnām nosaka Eiropas Komisijas (EK) un Ārlietu ministrijas skaidrojums par importu un preču ievešanu no Krievijas.

Personām ar šādiem transportlīdzekļiem no robežšķērsošanas vietas būs jāatgriežas atpakaļ Krievijā vai Baltkrievijā. Ja persona atteiksies pildīt muitas iestādes norādījumus, tajā skaitā doties atpakaļ uz Krieviju vai Baltkrieviju, transportlīdzekli varēs konfiscēt.

Muitas pārvaldes Riska vadības daļas vadītājs Arturs Kovaļenko Latvijas Radio pastāstīja, ka vidēji mēnesī caur Latvijas robežpunktiem iebrauca aptuveni 500 auto – caur kontroles punktiem Silene, Terehova, Pāternieki, Grebņeva, kā arī Vientuļi un Pededze.  

Viens auto, kas pēc aizlieguma stāšanās spēkā mēģināja iebraukt Latvijā, tika novirzīts atpakaļ.

Igaunijā aizliegums iebraukt ar Krievijā reģistrētajiem auto stājās spēkā trešdien no rīta, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Bet Lietuvā šāds aizliegums stājies spēkā pirmdien, un līdz trešdienas pusdienlaikam Lietuvā nav ielaisti 36 auto, ziņo LRT.lt.

Kovaļenko Latvijas Radio norādīja, ka pēc viņam pieejamās informācijas, Somija vēl turpina pētīt šo jautājumu.

Arturs Kovaļenko skaidroja, ka "visas dalībvalstis, kurām ir robeža ar Krieviju un Baltkrieviju, šo normu bija interpretējušās tā, ka aizliegums attiecas uz komerciālu preču ievešanu ES. Un kamēr nebija publicēts Eiropas komisijas skaidrojums, attiecīgi arī rīkojās visi."

Līdz šim bija spēkā aizliegums ES robežu šķērsot Krievijā reģistrētiem kravu pārvadātājiem, taču kopš vakardienas to nevar darīt arī privāto automašīnu īpašnieki.

"Pārējās preces muita kontrolē tāpat kā iepriekš, un, konstatējot, ka personai līdzi ir preces, kurām ir komerciāls raksturs, noteikti seko reakcija no Muitas dienesta puses," norādīja Kovaļenko.

Līdz ar to – lai arī sankciju sarakstā iekļauti vairāki tūkstoši dažādu preču, savam patēriņam tās ievest nav aizliegts.

Grebņevas robežkontroles punktā uzrunātie autovadītāji lēmumu vērtē negatīvi

Grebņevas robežkontroles punktā uzrunātie autovadītāji gan šādu lēmumu vērtē negatīvi.  

Trešdien Latvijas–Krievijas robežkontroles punktā Kārsavas novada Grebņevā mašīnu, kas vēlas šķērsot Latvijas robežu un iebraukt Krievijā, ir pavisam nedaudz. No rīta pulksten desmitos tādas bija vien trīs vieglās automašīnas. Divas no tām ar Ukrainas numurzīmēm, viena – Moldovas.

Jevgēnijs brauc no Kijivas uz Maskavu, jo kara darbības dēļ neesot Ukrainā darba. Pēc pases viņš esot ukrainis, bet sirdī krievs. Par aizliegumu Krievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem iebraukt Latvijā no Krievijas un Baltkrievijas ir dzirdējis: "Tas nav pareizi. Tas taču ir privātīpašums. Kā Eiropas Savienībā demokrātiska valsts var konfiscēt cilvēku īpašumu. Tā nav demokrātija."

Genādijs ir ukrainis, kurš pašlaik strādā Lietuvā un šobrīd dodas apciemot meitu Maskavā. Par aizliegumu dzirdējis nebija.

"Slikti, cilvēkiem taču tāpat ir jābrauc – kādam darba darīšanās, kāds atpūtā. Karš ir vienā vietā, bet te vienalga cilvēki apgrozās un viņiem ir jābrauc," sprieda Genādijs.

Ažiotāža nav novērota

Grebņevas robežšķērsošanas punktā ir biedrības "Tavi draugi" izveidota palīdzības sniegšanas vieta bēgļiem no Ukrainas. Brīvprātīgā Inese nav novērojusi, ka aizliegums ir radījis ažiotāžu un pēdējās dienās palielinātos plūsma no Latvijas uz Krieviju ar kaimiņvalstī reģistrētām vieglajām automašīnām.

"Mēs īsti pat Krievijas numurus neesam skatījušies. Visādi numuri ir, bet krievu numuri, mums šķiet, ka ir gana maz," atzina Inese.

Šobrīd ierobežojumu šādu transportlīdzekļu izbraukšanai no Eiropas Savienības nav. Tāpat to pārvietošanās Latvijas teritorijā nav aizliegta.

Plāno slēgt Silenes robežpunktu

Tikmēr Iekšlietu ministrija otrdien paziņoja, ka ir sagatavojusi valdības lēmuma projektu, kas paredz slēgt vienu no diviem robežpunktiem uz robežas ar Baltkrieviju – Silenes robežpunktu. Tas ir robežpunkts, caur kuru ik dienu izbrauc aptuveni 100 vieglās automašīnas, un šobrīd rindā uz izbraukšanu gaida arī 90 kravas automašīnas.

Silenes robežkontroles punkta priekšnieks, pulkvežleitnants Sergejs Krasovskis Latvijas Radio pastāstīja, ka septembrī vidēji diennaktī Silenes punktā robežu šķērsoja 160 kravas automašīnas un 290 vieglās automašīnas, kopumā vidēji 900 personas, galvenie robežas šķērsošanas iemesli bija radinieku apmeklēšana, iepirkšanās un medicīniskais tūrisms, lielākoties uz Baltkrieviju.

Krasovskis arī atzina, ka automašīnu plūsma augustā bija pieaugusi, kad tika slēgti robežkontroles punkti uz Polijas–Baltkrievijas un Lietuvas–Baltkrievijas robežām.

Tāpat Krasovskis norāda, ka robežkontroles punkta slēgšanas gadījumā Silenes robežkontroles punkta personāls tiks norīkots stiprināt zaļas robežas apsardzību un sniegt atbalstu robežapsardzības nodaļām.

Ja valdība pieņems lēmums slēgt Silenes robežkontroles punktu, tad Latvijas–Baltkrievijas robežu joprojām varēs šķērsot Pāternieku robežšķērsošanas punktā, kur tādā gadījumā, kā ar vieglajām automašīnām braucot, tā kravas pārvadātājiem būs jārēķinās ar ilgāku laiku robežšķērsošanai un garākām rindām.

Muitas pārvaldes Silenes kontroles punkta virsuzraugs Jānis Meikšāns Latvijas Radio prognozēja, ka Pāterniekos tad kravas auto plūsma pat dubultosies.

Bet Augšdaugavas novada pašvaldības izpilddirektors Pēteris Dzalbe ("Daugavpils novada partija")  Latvijas Radio pauda, ka viena robežpunkta slēgšana neatrisinās jautājumu par žoga būvniecību.

Viņš pastāstīja, ka lielākā robežpārkāpēju plūsma šobrīd ir tieši Augšdaugavas novadā, "pašā punktā jau viņi neiet pāri, viņi iet pāri dīķiem, pāri ezeriem, pāri purvājam". Dzalbe uzskata, ka punkta slēgšana varētu radīt tikai papildu satraukumu iedzīvotājiem, kuri nevarēs šķērsot robežu, apmeklēt, piemēram, apbedījuma vietas, jo  Augšdaugavas novads ir cieši saistīts ar Baltkrieviju un tajā dzīvo arī daudz baltkrievu.

KONTEKSTS:

No otrdienas, 12. septembra, personām ar Krievijas Federācijā reģistrētiem transportlīdzekļiem liegts iebraukt Eiropas Savienībā (ES) caur Latvijas–Krievijas un Latvijas–Baltkrievijas robežšķērsošanas vietām. 

EK lēmusi, ka Eiropas Savienībā aizliegts ievest Krievijas pilsoņu privātos automobiļus, telefonus, rotaslietas un citas preces, kas uzskatāmas par aizliegto importu. Automašīnu ar Krievijas numura zīmēm ievešana ES uzskatāma par sankcionētu preču eksportu no Krievijas uz Eiropas Savienību, pat ja tās izmanto personīgiem iemesliem. 

Tomēr lēmumu, kā rīkoties, drīkst pieņemt ES dalībvalstu valdības pašas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti