Dienas ziņas

Liepājā skan unikāla dizaina ērģeles

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Sapnis par grupu māju cilvēkiem ar attīstības traucējumiem

Biedrība ar sveču pārdošanu nonāk soli tuvāk sapnim par grupu mājas izveidi Rīgā

Biedrība "Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi" vēlējusies Rīgā uzbūvēt grupu māju 16 pieaugušajiem ar smagiem attīstības traucējumiem, pārdodot sveces. Nu sapnis par grupu namu ieguvis pavisam reālas aprises – ir iegādāta zeme un būvvaldei saskaņošanai iesniegts būvniecības projekts. Tas bijis iespējams, pateicoties līdzcilvēku un uzņēmēju atbalstam. 

Rīgā, Imantā, aptuveni hektāru plašā zemes gabalā plānots būvēt sabiedrībā balstītu grupu māju pieaugušajiem un jauniešiem ar smagiem attīstības traucējumiem. 

Biedrības "Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi" priekšsēdētāja Inga Šķestere stāstīja: "Šis zemes gabals Vībotņu ielā 2A ir vieta, kur mēs būvēsim grupu māju jauniem cilvēkiem ar ļoti smagiem attīstības traucējumiem. Zemes gabals šobrīd vēl ir nedaudz aizaudzis, bet viņš ir jau tā kā sakārtots būvniecībai."

2019. gada oktobrī dzima ideja – uzbūvēt grupu namu 16 pieaugušajiem ar smagiem attīstības traucējumiem, pārdodot dienas centrā ar rokām radītās sveces. Šajā laikā sperti pamatīgi soļi uz priekšu, pateicoties cilvēkiem, kas ziedo un pērk jauniešu darinātās sveces. Patlaban ir izstrādāts detalizēts būvniecības projekts un tas iesniegts būvvaldei saskaņošanai.

Šķestere pauda: "Ceram, ka varētu būt šajā vai nākamajā mēnesī jau saskaņots. Mēs esam gatavi sākt celt. Mums ir tādi uzņēmumi, kas ir jau piedāvājuši, kas varētu mums ieliet mājai pamatus, kas ir diezgan daudz."

Iecerēts, ka zemes gabalā būs piecas neliela izmēra ēkas. Četras – dzīvošanai, bet piektā – īslaicīgai atpūtai.

Dienas centra ergoterapeite Dita Rituma stāstīja: "Mums būs pietiekami liela arī zaļā teritorijā. Mēs jau sapnī redzam gan siltumnīcu, gan dārzu. Gan māju ponijam."

Gan Šķesterei, gan Ritumai ir jau pieauguši bērni ar veselības traucējumiem, un viņas ļoti labi saprot tās mammas, kas izdeg, pašas aprūpēdamas savus pieaugušos bērnus, vienlaikus nespēdamas viņus ievietot aprūpes namos jeb tā sauktajos pansionātos.

Rituma sacīja: "Es varu pastāstīt, kā tas bija man, kad Kārlis beidza skolu. Tagad viņam jau ir 30, būs 31. Bet tad, kad viņš savos 18 gados beidza skolu, es aizgāju no darba, jo nebija pakalpojuma, kur viņam palikt dienas laikā. Un tas bija diezgan sāpīgi. Es esmu ergoterapeite, man patīk mans darbs. Mans darbs ir pieprasīts."

Rīgā kopumā uz grupu mājas pakalpojumu izveidojusies rinda.

Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājs Viesturs Kleinbergs ("Progresīvie") norādīja: "Pašlaik mums rindā stāv 78 cilvēki Rīgā. Jāsaka, ka lielākā daļa stāv tieši rindā uz grupu dzīvokļiem, kas ir cilvēkiem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, jo tādu dzīvokļu patiesībā Latvijā trūkst visvairāk. Mēs zinām, ka tuvākajā laikā mums veidosies šādi dzīvokļi Priedaines ielā, kur mēs ceram uzbūvēt līdz šī gada beigām. Mēs arī ceram, ka "Latvijas Kustībai par neatkarīgu dzīvi", lejot sveces, izdosies arī realizēt savu sapni Vībotņu ielā."

"Latvijas Kustības par neatkarīgu dzīvi" būvniecības projektam pašvaldības atbalsta gan nav, arī valsts atbalsta nav. Priekšā darbu vēl daudz, un palīdzēt var ikviens, iegādājoties sveces, tagad arī interneta veikalā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti