Valsts aizsardzības mācības saturā no nākamā gada būs izmaiņas

Valsts aizsardzības mācības saturā no nākamā gada būs izmaiņas. Šobrīd valsts aizsardzības mācību pasniedz 147 Latvijas skolās. Tas ir izvēles mācību priekšmets, taču no nākamā gada septembra valsts aizsardzības mācība vidusskolēniem būs obligāta. Tikmēr Siguldas novads jau no šī gada rudens to sāks ieviest obligāti.

Valsts aizsardzības mācības saturā no nākamā gada būs izmaiņas
00:00 / 02:59
Lejuplādēt

Pirms aptuveni pieciem gadiem valsts aizsardzības mācību pilotprojektā ieviesa 13 Latvijas skolās. Šobrīd šo mācību kā izvēles priekšmetu pasniedz 147 Latvijas skolās aptuveni 10 500 skolēnu. Jaunieši apgūst militārās pamatiemaņas un prasmes visaptverošas valsts aizsardzībā.

No nākamā mācību gada tām skolām, kas jau ievieš vai plāno sākt valsts aizsardzības mācību, būs zināmas izmaiņas, sacīja Jaunsardzes centra direktors, pulkvežleitnants Aivis Mirbahs.

"Valsts aizsardzības mācība tiks modificēta no trim moduļiem, kas pašreiz ir valsts aizsardzības mācībā, paliks divi.

Viens no valsts aizsardzības moduļiem nevis tiek svītrots, bet tiek pārnests uz vispārīgo izglītības saturu.

Tāds ir mūsu kompromiss ar Izglītības un zinātnes ministriju un Valsts izglītības satura centru. Tātad "Pilsoniskā aktivitāte valsts drošības kontekstā" tiek pārcelta uz citiem priekšmetiem – vai nu tā ir vēsture, vai socioloģija," teica Mirbahs.

Pārējie divi moduļi, kas paliek, ir "Noturība krīzes situācijās un vadība" un "Valsts aizsardzības iemaņas".

Valsts aizsardzības mācība būs vienu dienu mēnesī, izņemot janvāri, 8 stundas vienai grupai. Un tā skolēniem ir divus gadus. Vienā izglītojamo grupā ir aptuveni 15 skolēni, uz kuriem ir viens instruktors.

Vasarā var pieteikties Valsts aizsardzības mācības nometnē, bet uz to ir konkurss. Nometnē var uzņemt aptuveni desmito daļu no visiem skolēniem, kas šo mācību apgūst.

Valsts aizsardzības mācību apgūst arī profesionālajās izglītības iestādēs, tāpēc jauniešiem ir iespēja iziet mācību praksi Zemessardzes bataljonā.

Siguldas Valsts ģimnāzija no septembra sākusi ieviest valsts aizsardzības mācību. Ģimnāzijas direktors, Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas prezidents Rūdolfs Kalvāns norādīja, ka skolēni atzinīgi vērtē šo mācību.

"Jauniešiem patīk, jaunieši nebasto, nemēģina izvairīties. Jā, viņi nav formā. Viņi ir treniņtērpos, džinsos un tā tālāk. Valsts aizsardzības mācībā nav militārās formas kā Jaunsardzē," stāstīja Kalvāns.

Viņš atklāja, ka Siguldas novads pieņēmis apsteidzošu lēmumu - pašvaldībā visās četrās vidējās izglītības iestādēs no šī gada septembra valsts aizsardzības mācība būs obligāta desmitās klases skolēniem.

"Jā, protams, neslēpšu, ka mēs lobējām šo ideju. Provincē, nelielākā novadā, varbūt ne valsts pilsētā to ir vieglāk izdarīt.

Mēs esam kompaktāki, varbūt arī politiski kompaktāki. Mēs izdarām apsteidzošu taktisku gājienu. Negaidām tagad to 2024. gadu, esam proaktīvi, apsteidzoši. Nav te nekā tik katastrofāla," skaidroja Kalvāns.

No nākamā gada septembra valsts aizsardzības mācības priekšmeta apguve vidējās izglītības programmās būs obligāta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti