Sacensības, tāpat kā citus gadus, arī šoreiz sākušās gluži maģiskā stundā: 11. novembrī tieši pulksten 11. Sacensību rīkotāja, uzņēmuma "Cyber Circle" direktors Aleksandrs Orlovs norādīja, ka arī kibertelpā ir nepieciešami zinoši un drosmīgi cīnītāji:
"Mēs meklējam nacionālo varoni. Tāpēc mēs arī sakām, ka visa Latvija vēsturiski svin Lāčplēša dienu, un mēs tieši šajā dienā svinam "Kiberplēša dienu"."
Orlovs arī paskaidroja, ka vēlas raisīt jauniešos interesi par kiberdrošību un iedrošināt nākotnē strādāt šajā jomā.
Šobrīd kiberdrošības speciālistu trūkst ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē.
Sacensības jauniešiem ir iespēja pārbaudīt savus spēkus un saprast, ka viņiem ir atbilstošas zināšanas un prasmes. Tā teikt – "mēs liekam jauniešiem noticēt sev".
Veicot uzdevumus, ir jāatrisina kāda problēma vai arī, vienkāršoti runājot, jāatrod kāds "caurums" informāciju tehnoloģiju sistēmā. Katram uzdevumam atkarībā no sarežģītības pakāpes ir atšķirīgs punktu skaits. Uzvar tas, kurš savācis visvairāk punktu.
Sacensību dalībnieki ir vecumā no 16 līdz 24 gadiem. Pārsvarā piedalās studenti, arī tādi Latvijas pilsoņi, kuri dzīvo ārzemēs. Pirmajā "Kiberplēsī" piedalījās mazāk nekā pussimts dalībnieku, bet šogad viņu skaits pārsniedzis 100. Pagaidām gan nav zināms, cik no viņiem izpildīs uzdevumus un nodos paveikto izvērtēšanai.
Iepriekšējo gadu pieredze rāda, ka centīgi un aktīvi dotos uzdevumus izpilda apmēram puse.
Lai gan sacensības norit 48 stundas, jauniešiem nav visu šo laiku jāpilda uzdevumi – ir laiks arī ēšanai un miegam.
Ir jaunieši, kas sacensībās piedalās jau trešo gadu. Daļa no viņiem pēc tam saņēmuši arī ļoti labus darba piedāvājumus kiberdrošības jomā, kā arī apmaksātas prakses vietas.
Latvijas Universitātes datorzinātņu studente Alise Misiņa sacensībās piedalās otro gadu. Par kiberdrošību ieinteresējusies, pateicoties ģimenes locekļiem, kas arī strādā šajā jomā. Arī "Kiberplēsī" ieteikuši piedalīties tuvinieki.
"Latvijas kibertelpai nāk ļoti daudz draudu, protams, no Krievijas puses, pret ko ļoti daudz cīnās. Iznāk, ka tieši tie ir lielākie draudi mūsu kibertelpai," sprieda Alise.
Viņa piedalās pasākumā, jo iegūst jaunas zināšanas, kas papildina studijās uzzināto. Augstskolā vairāk stāstot par datortīklu drošību, kaut kiberdrošība ir plašāka tēma. Arī ikdienā Alise seko aktualitātēm kiberdrošībā, kā arī piedalās citos konkursos un pasākumos, kur apgūt ko jaunu šajā nozarē. Daudz gan šādu iespēju neesot.
Viņasprāt, šīs sacīkstes jauniešiem palīdz saprast, vai viņus interesē kiberdrošība, kā arī iepazīt dažādus šīs jomas aspektus, kas palīdz nākotnes karjeras izvēlē.
Salīdzinot ar pērno gadu, šogad "Kiberplēša" uzdevumi esot grūtāki.
"Kiberplēsi" atbalsta arī interneta drošības uzņēmums "Cert.lv" un citas drošības tehnoloģiju institūcijas, bet konkursa rīkotājs pērn saņēmis Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas balvu "Platīna pele" par labāko kiberdrošības iniciatīvu, kā arī Latvijas aizsardzības un drošības industriju gada balvu.