Īsts borščs ir vēl gardāks ar speķa pīrādziņiem. Ukraiņu un latviešu virtuve Tukumā

Tukumā aizvadītajā nedēļas nogalē pilsētas iedzīvotāji un te kara dēļ nokļuvušie ukraiņi kopā gatavoja vienu "galveno" ēdienu no katras nacionālās virtuves. Pasākuma nosaukums bija "Divas virtuves – viena sirds: Latvijas un Ukrainas garšas".

Авторську версію українською можна прочитати тут.
Авторскую русскую версию текста можно прочитать тут.

Gastronomiskās pieredzes apmaiņas organizētāji – centrs "Ukraiņi Tukuma novadā" un Latvijas Sarkanais Krusts – bija aicinājuši visus interesentus iepazīties ar ukraiņu sarkanā boršča pagatavošanas niansēm un iegūt praktisku pieredzi gardo speķa pīrādziņu cepšanā. Bet pēc tam visi sapulcējās pie liela galda un nobaudīja pagatavoto.

"Ukraiņu kopiena Tukuma novadā ir viena no aktīvākajām manā darbības laukā," LSM+ pastāstīja Latvijas Sarkanā Krusta Kurzemes reģionālā koordinatore Tatjana Zabarina.

"Virtuve vieno. Un man ļoti patīk, kad var sapulcēties nepiespiestā, dzīvā gaisotnē, lai kopīgi gatavotu un turklāt apspriestu pašu procesu.

Tas rada mājīgu atmosfēru."

Savām rokām pagatavot sarkano boršču un pīrādziņus ar speķi atnāca 30 cilvēki. Ukraiņu nedaudz vairāk, bet tas arī saprotams – vēl pirms divarpus gadiem viņi visdrīzāk pat nenojauta par tādu pīrādziņu eksistenci. Bet boršču – lai arī varbūt ne tā kā Ukrainā – Latvijā gatavo jau sen.

Visus produktus un virtuves inventāru organizatori bija sagatavojuši un atveduši. No viesiem tika prasīts tikai ierasties laikus, un, kā uzsvēra rīkotāji, "noteikti labā garastāvoklī!"

Kulinārās tikšanās, kas notiek Tukumā ar Latvijas Sarkanā Krusta līdzdalību, tiek finansētās ar Sabiedrības integrācijas fonda palīdzību. Lai sagādātu visu vajadzīgo gastronomijas meistarklasei, tika iztērēti 150 eiro, pavēstīja Tatjana Zabarina.

Vispirms tika gatavots borščs. Pēc klasiskās receptes – gaļa ar kauliņu, bietes, svaigi kāposti un tomātu pasta. Grieza kāpostus un kartupeļus, rīvēja bietes un burkānus visi, arī vīrieši un bērni. Gatavošanas noslēpumus latviešu viesiem mācīja centra "Ukraiņi Tukuma novadā vadītāja Anna Berežna.

"Gaļu borščam var ņemt jebkuru – liellopa gaļu, cūkgaļu, vistu vai kombinēt. Taču ļoti vēlams, lai tā būtu ar kauliņu.

Ja gribat, lai borščs būtu patiešām sarkans, sarīvētajām bietēm vajag uzbērt citronskābi vai apslacīt tās ar citrona sulu!

Bet vēl labāk – izsautējiet sīpolus un burkānus, bet atsevišķi – bietes, un tām pēc tam pievienojiet tomātu pastu," klātesošajiem stāstīja Anna.

Ukraiņu centrs Tukumā strādā otro gadu. Katru mēnesi te tiek rīkoti vairāki pasākumi – integrācijas vai kultūras, ukraiņu kopienai notiek arī ekskursijas pa Latviju.

Tukumniecei Lindai Idresalai ir liela ģimene, viņai ir svarīgi pagatavot mājiniekiem gardu un veselīgu ēdienu pēc pārbaudītas receptes: "Man mājās ir trīs vīrieši. Un, kā saprotat, eksperimentiem man laika nav nemaz tik daudz. Tāpēc gribēju, kā mēdz teikt, no pirmavota uzzināt, kā gatavo sarkano boršču. Piemēram, uz bietēm nekad neesmu bērusi cukuru. Un borščam arī nekad neņemu svaigas bietes, izmantoju veikalā nopērkamās vārītās."

Ludmila Plūmiņa, arī tukumniece, piekrīt – jā, arī viņa borščā liek nevis svaigas, bet veikalā pirktas vārītās bietes. Un tā paša iemesla dēļ – tā ir ātrāk. Mājās viņa vienmēr vajadzīgo jau iepriekš sagatavo, lai lieki netērētu laiku pie plīts: "Esmu ukraiņu kompānijā ne pirmo reizi. Bet, lūk, boršču ar viņiem kopā gatavoju pirmoreiz. Protams, bija man jaunas nianses. Piemēram, es pievienoju veikalā pirktās garšvielas, bet te to nebija. Tikai svaigi zaļumi. Vārītas rīvētas bietes es uzreiz lieku buljonā, nesautēju svaigas bietes. Borščs šodien izdevās izcils. Bija interesanti uzzināt, kā to gatavo Ukrainā. Tomēr neesmu pārliecināta, ka gatavošu pēc šīs receptes. Jo šī recepte prasa vairāk pūļu un laika."

"Ukrainietes ir atklātas, saskarsme ar viņām ir viegla un vienkārša,"

piebilst Linda Idresala.

Speķa pīrādziņi arī tika cepti azartiski. Kā "paraugēdienu" tos izvēlējās pēc Tukuma ukraiņu "pasūtījuma", pastāstīja Tatjana Zabarina no Sarkanā Krusta. Viņa arī mācīja, kā sagatavot pīrādziņu mīklu, kādas ir proporcijas slavenā pildījuma sastāvdaļām, bet pēc tam seko procesa vissmalkākā daļa – kā izveidot un izcept šos mazos pīrādziņus, kas pietiek tikai vienam vai diviem kumosiem (sk. recepti raksta beigās).

Pīrādziņi tika cepti pēc Tatjanas mājas receptes. Viņa vispirms ar miltiem uz galda zīmē noskaņojumu: "Meitenes (lai gan bija arī puiši – O.P.),

bez laba noskaņojuma mīklai klāt neķerieties. Mīkla ir dzīva un visu jūt!"

"Esmu droša, ka tagad ukraiņi mājās tiks galā paši," Tatjana teica LSM+.

Irina Kolesnika no tagad okupētās Nova Kahovkas strādā Tukumā par pavāra palīdzi bērnudārzā. Viņai patīk gatavot arī mājās un speķa pīrādziņus cepusi jau vairākas reizes: "Šos pīrādziņus gatavot man ir ļoti interesanti. Esmu pētījusi informāciju internetā, runājusi ar latviešiem par to, kā viņi tos gatavo. Maniem bērniem tie ļoti patīk. Protams, es gribētu iemācīties tos cept tā, kā pieņemts šeit, pieredzējušu saimnieču vadībā noiet visu gatavošanas ceļu."

"Droši vien nav tāda ēdiena, kura receptes nav internetā. Taču "YouTube" ir viena lieta, bet cita lieta ir "dzīvajā", lai varētu pieskarties mīklai, to izrullēt, paskatīties, kā pīrādziņā liek pildījumu… Un vēl man bija interesanti redzēt, kā aizspiež tā malas," piekrīt Veronika Škarupela no okupētās Mariupoles.

Anna Berežna, vārot boršču, vēroja arī pīrādziņu gatavošanu. Viņa saka: "Recepti pierakstīju un tos cepšu. Bet adaptēšu savai ģimenei – speķa manos pīrādziņos būs vairāk."

Borščs iznāca desmit litri, pīrādziņi – ne mazāk par septiņdesmit.

Kā jau bija iecerēts, pēc divu stundu auglīgā darba, visi kopā – gan Latvijas, gan Ukrainas cilvēki – apsēdās kopā papusdienot un parunāties. Nacionālo ēdienu un personīgās kulinārās pieredzes tēma turpinājās arī pie galda.

Kulinārajā sanākšanā piedalījās arī bijusī Latvijas vēstniece Norvēģijā un Islandē Judīte Dobele, kura tagad dzīvo Tukuma novadā. 2022. gada februārī viņa viena no pirmajām sniedza palīdzīgu roku ukraiņiem, kas glābās no kara – atveda, palīdzēja noformēt dokumentus, risināja daudzus dažādus organizatoriskus un sadzīves jautājumus.

Viņa teic, ka tagad jau var vienkārši vērot ukraiņus un priecāties, ka viņi ir drošībā: "Pirmais kara gads bija stresa gads un apzināšanās gads, ka Ukrainai uzbrukts. Varēja pazaudēt sevi morāli, tādēļ bija vajadzīga vieta, kur ukraiņi varētu pulcēties. Būt kopā ir vieglāk, un tas palīdz saglabāt sevi, savu identitāti jaunajā vietā. 2023. gadā, pateicoties Tukuma novada domei, mums parādījās ukraiņu centrs, bet tajā – iespējas rīkot tādus pasākumus kā šodien."

Latvija ir multikulturāla valsts, ciena citu tautu kultūru un priecājas iepazīties ar citām tradīcijām, saka Judīte Dobele. Savukārt ukraiņiem ir svarīgi iepazīt jauno valstī, kurā viņi tagad dzīvo.

"Kad ukraiņi jau būs mājās, viņi varēs pastāstīt tuviniekiem par mums, par Latviju. Un pie lielā galda Ukrainā cienās ar mūsu ēdieniem savus viesus un atcerēsies Latviju ar pateicību,"

viņa piebilst.

Drīzumā centrs "Ukraiņi Tukuma novadā" rīkos meistarklasi bērniem. Latviešu bērni gatavos vareņikus ar kartupeļiem, bet ukraiņu – mācīsies cept piparkūkas.  


Annas Berežnas klasiskā ukraiņu sarkanā boršča recepte

Būs vajadzīga pacietība: gatavošanas laiks – divas stundas.

1. Paņemiet trīslitrīgu kastroli. Ielejiet tajā pusotru līdz divus litrus ūdens, ielieciet lauru lapu un puskilogramu gaļas, pieberiet sāli. Vāriet uz vidējas liesmas. Pieskatiet buljonu, pirms tas sāk vārīties, nosmeliet putas.

2. Kamēr vārās buljons, sagatavojiet dārzeņus. Smalki sagrieziet kāpostus (400 g), sagrieziet salmiņos kartupeļus (700–1000 g), nolieciet malā. Notīriet bietes (2 gab.), burkānu (1gab.) un sīpolus (2–3 gab.). Bietes sarīvējiet ar rupju rīvi, bet burkānu – ar vidēju. Sīpolus sagrieziet kubiņos. Bietes apberiet ar citronskābi vai apslakiet ar svaiga citrona sulu (1 ēdamkaroti), tad borščs būs patiešām sarkans.

3. Uzlejiet uz pannas saulespuķu eļļu (5–6 ēdamkarotes), lieciet uz vidējas liesmas. Vispirms apcepiet sīpolus un burkānu (5 min.), pēc tam pievienojiet bietes. Cepiet vēl 5 min. Tad pievienojiet tomātu pastu, samaisiet un atstājiet uz uguns vēl 5–7 min.

4. Kad buljons gatavs, izņemiet no tā gaļu. Tās vārīšanas laiks ir atšķirīgs: putna vai teļa gaļa jāvāra vienu līdz pusotru stundu, cūkgaļa vai liellopa gaļa – ilgāk. Kamēr buljons dziest, ielieciet tajā iepriekš sagrieztos kāpostus, bet vēl pēc 5–10 min. pievienojiet salmiņos sagrieztos kartupeļus (700–1000g).

5. Kamēr vārās kartupeļi, atdaliet gaļu no kaula, sagrieziet kubiņos. Ielieciet gaļu atpakaļ zupā.

6. Ja nepieciešams, pieberiet sāli pēc garšas.

7. Pievienojiet apceptos sīpolus, burkānu un bietes, samaisiet. Pielieciet lauru lapu (1 gab.) un sīki sagrieztus svaigus zaļumus. Uzlieciet kastrolim vāku un vāriet vēl 5–7 min.

9. Borščs ir gatavs. To var ēst ar krējumu un svaigiem zaļumiem. Смачного! (Lai labi garšo! – ukraiņu val.)


Tatjanas Zabarinas latviešu speķa pīrādziņu recepte

Būs vajadzīgas apmēram divarpus stundas.

1. Bļodiņā ielejiet siltu pienu (600 ml). Pieberiet 2 ēdamkarotes cukura un 11 g sausā rauga. Samaisiet un atstājiet siltā vietā uz 15 min., lai sāktos rūgšana.

2. Dziļā bļodā ieberiet miltus (900 g), pievienojiet 2 ēdamkarotes sāls un samaisiet.

3. Tikmēr būs gatavs ieraugs, tas jāpielej miltiem. Pievienojiet miltiem un ieraugam arī saldo krējumu ar tauku saturu 33% (200 ml). Saldajam krējumam jābūt istabas temperatūrā. Visu samaisiet un nolieciet malā.

4. Bļodā iesitiet divas olas. Kuliet ar mikseri vislielākajā ātrumā 1 min., lai mīkla kļūtu gaisīga. Pievienojiet mīklai sakultās olas, samaisiet. Mīkla iznāks pašķidra, tā tam jābūt. Pārsedziet bļodu un nolieciet siltā vietā vēl uz 50 min.

5. Tikmēr pievērsieties pildījumam. Cauraugušu speķi (800 g) sagrieziet gabaliņos – jo sīkākos, jo labāk. Nomizojiet trīs sīpolus, sagrieziet un sasmalciniet, lai tie sāktu izdalīt sulu. Sīpolus, kā arī sāli (1 tējkaroti), piparus un garšvielas pievienojiet speķim. Visu samaisiet un atstājiet uz kādu laiku.

6. Ja 50 minūtes jau pagājušas, atgriezieties pie mīklas. Izberiet uz galda miltus (250 g). Mīciet mīklu apmēram 3 min. Šajā laikā mīkla uzņems sevī miltus. Mīklai jāiznāk mīkstai, maigai un nedaudz jālīp pie rokām. Ielieciet mīklu bļodā, pārsedziet un atstājiet siltā vietā vēl uz 50 min.

7. Šajā laikā mīklai jāpaceļas. Izberiet uz galda miltus, izlieciet uz tiem mīklu. Apviļājiet to miltos, sadaliet trīs daļās. No katras daļas izveidojiet bumbu. Pārsedziet mīklu ar pārtikas plēvi, lai tā neizžūtu.

8. Ņemiet vienu bumbu un izrullējiet 3–5 mm biezā kārtā. Ar glāzi iespiediet aplīšus. Uz katra uzlieciet apmēram 1 tējkaroti pildījuma. Kārtīgi aizspiediet malas.

9. Ieziediet cepešpannu ar saulespuķu eļļu, izlieciet uz tās pīrādziņus ar aizspiestajām malām uz leju, atstājiet starp tiem apmēram 5 mm brīvu vietu, lai tiem būtu, kur pacelties. Atsevišķi samaisiet olas dzeltenumu un pienu un apsmērējiet no augšas pīrādziņus. Pēc tam cepešpannu atstājiet siltā vietā uz 10–15 min., lai pīrādziņi paceltos. 

10. Ielieciet cepešpannu cepeškrāsnī, kas sakarsēta līdz 180 grādiem. Jācep 30–35 min., līdz pīrādziņi kļūst zeltaini.

11. No šiem produktiem būtu jāiznāk 70–80 miniatūriem pīrādziņiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti