4. studija

Kā cīnīties ar atkritumu konteineru un garāžu dedzinātāju Ķengaragā?

4. studija

4. studija. Konteineru dedzinātājs un zobārstniecība

Vai pieaudzis cilvēks Latvijā var salabot zobus ar pēcmaksu vai pat bez maksas?

Vai pieaudzis cilvēks Latvijā var salabot zobus ar pēcmaksu vai pat bez maksas?

Latvijā gan higiēnista, gan zobārsta apmeklējums līdz 18 gadiem ir bez maksas. Un arī ne visas zobārstniecības prakses sadarbojas ar valsti šo pakalpojumu sniegšanā. Tikmēr pieaugušajiem, kuri maksā nodokļus, strādā, nav trūcīgi vai maznodrošināti, par zobārsta pakalpojumu ir jāmaksā pilna cena, un mūsdienās tas izmaksā simtiem eiro. Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "4. studija" vērsās kāda sieviete, kura apgalvoja, ka Stomatoloģijas institūtā neesot saņēmusi palīdzību akūtā situācijā tikai tamdēļ, ka viņai neesot bijis naudas. Vai pieaudzis cilvēks var salabot zobus ar pēcmaksu vai pat bez maksas?  

Rūgta pieredze ar nemaksātājiem

Cilvēki bija raduši, ka savulaik Rīgā tieši Stomatoloģijas institūtā varēja meklēt zobārsta palīdzību neciešamu sāpju gadījumā arī naktī. Jau piecus gadus tas vairs nav iespējams. Šeit pieaugušos pacientus apkalpo tikai dienas nodaļā, un par saņemto palīdzību arī akūtās situācijās ir jāmaksā. 

"Par katru pakalpojumu ir jāmaksā, un valsts tādu iespēju nepiedāvā – apmaksāt pieaugušajiem zobārstniecību," uzsvēra RSU Stomatoloģijas institūta Finanšu direktore Silva Dzērve. "Ir iespēja maksājumu dalīt. Mums ir divi ārpakalpojumi, kas piedāvā šo pakalpojumu, bet jāņem vērā, ka, protams, viņi izvērtē cilvēka kredītvēsturi. Ja kredītvēsture ir sabojāta,  pakalpojumu atsaka."

Turklāt pirms zobu labošanas būs jāmaksā priekšapmaksa. Šāda attieksme veidojusies pēc rūgtas pieredzes, kad pacienti uzskatījuši, ka zobārstam par pakalpojumu nav jāmaksā, un pēc manipulācijām, apejot kasi, devušies mājās.  

Finanšu direktore skaidroja, ka

Stomatoloģijas institūts nepiedāvā nomaksas iespējas, jo tas esot liels risks un pēc tam arī administratīvās izmaksas, lai piedzītu parādus. 

Stradiņos – tikai ar ķirurģisku patoloģiju

Vienīgais zobārstniecības kabinets Latvijā, kur visu diennakti pieaugušie var saņemt valsts apmaksātus pakalpojumus, atrodas Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas centrā Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā. 

"Mēs nodarbojamies ar ķirurģiskām patoloģijām, kam varbūt sākums bija arī zobs, bet tās jau ir komplikācijas," skaidroja Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas centra vadītāja, ķirurģe Anna Ivanova. "Tas nozīmē, ka uz šejieni pacients var braukt tad, ja viņam ir, pieņemsim, kaut kad sāpējis zobs, tad attīstījies pietūkums, un tas pietūkums izplatās mutē un tad iet ārpus mutes, kad jau redzams uz sejas – vaiga pietūkums, zemžokļa pietūkums. Tā ir ķirurģiska komplikācija." 

Tas nozīmē, ka Stradiņa slimnīcā ar vienkāršām sāpēm vai lokālu pietūkumu ap zobu cilvēku nepieņems. Šādos gadījumos lūgs doties uz Stomatoloģisko institūtu.

Situācijās, kad zobu iekaisums radījis draudus cilvēka dzīvībai, daļu finansējuma uzņemsies valsts. Mediķi gan aicina neriskēt un naudas taupības vārdā nenovest savu mutes dobumu līdz stadijai, kad nepieciešama operācija. Zobu infekcija ir ļoti bīstama, un, neskatoties uz mūsdienīgajām ārstēšanas metodēm, ir pat iespējamas komplikācijas ar letālu iznākumu, brīdināja mediķe.

Stradiņa slimnīcā atzina, ka finanšu jautājums pieaugušo zobārstniecībā tik tiešām ir ļoti aktuāls. Cilvēkiem šis pakalpojums ir ļoti svarīgs, bet mūsdienās visi izejmateriāli un tehnika, kas ir zobārstu rīcībā, ir dārga – no tā arī atkarīga pakalpojuma cena. 

Ir pieejami pabalsti

Ja zobs sāp, bet cilvēks nevar paņemt kredītu tā labošanai, un pašam vairāki simti eiro nav pa kabatai, ir iespēja vērsties reliģiskajās organizācijās vai sociālajā dienestā.

"Reliģiskas organizācijas raksta garantijas vēstules, tādas iespējas ir. Arī sociālie dienesti – ir iespēja vērsties savā pašvaldībā, un tad šo medicīnas pakalpojumu apmaksā pašvaldība," norādīja Dzērve. 

Piemēram, Rīgas pašvaldībā "4. studijai" skaidroja – lai Rīgas domes Sociālais dienests apmaksātu zobārstniecības pakalpojumus Rīgā deklarētam pieaugušajam, viņam jābūt trūcīgam vai maznodrošinātam pensionāram invalīdam.

Cilvēkam darbspējas vecumā šādu pakalpojumu neapmaksā, taču gada laikā ir iespējams vienu reizi saņemt līdz 100 eiro lielu pabalstu, ko var izlietot arī zobārstniecības pakalpojumu segšanai. Protezēšanas pakalpojumi netiek apmaksāti.

Nacionālajā veselības dienestā (NVD) skaidroja, ka atsevišķām iedzīvotāju grupām tiek nodrošināti noteikti valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi arī pēc pilngadības sasniegšanas. Tie ir pacienti ar nozīmīgiem kognitīvās un fiziskās funkcionēšanas traucējumiem, kā arī gadījumos, kad personai ir specifiski šķēršļi, kas ierobežo brīvu piekļuvi zobārstniecības pakalpojumiem:

    • Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas rezultātā cietušo personu sociālās aizsardzības likuma 14. pantā noteiktām personām izdevumus par zobārstniecības pakalpojumiem sedz 50 % apmērā, bet izdevumus par zobu protezēšanu ar izņemamām plastmasas protēzēm - pilnā apmērā.
    • Zobu ekstrakcijas akūtos gadījumos vispārējā anestēzijā pacientiem ar I invaliditātes grupu, kas noteikta psihisko un uzvedības traucējumu dēļ.
    • Zobārstniecības pakalpojumus pacientiem, kuri saņem ilgstošu psihiatrisko ārstēšanu stacionārā ārstniecības iestādē, tai skaitā saskaņā ar tiesas lēmumu.
    • Zobārstniecības palīdzība patvēruma meklētājiem akūtā gadījumā.
    • Iedzīvotājiem iedzimtu sejas–žokļu šķeltņu gadījumā, tai skaitā smagu žokļu–sejas deformāciju gadījumos ortodontisko ārstēšanu apmaksā vecumā līdz 25 gadiem.

Fakts, ka valstij nav naudas, lai palīdzētu cilvēkiem sakārtot mutes dobumu pēc 18 gadu vecuma, ir aktuāla problēma, lai arī tās risinājums tiek gaidīts jau gadiem. Tāpēc mediķiem nekas cits neatliek, kā aicināt sabiedrību rūpēties par savu zobu veselību savlaicīgi, lai nav jātērē lielas summas brīdī, kad sākušās neciešamas sāpes. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti