Apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina
"TikTok" video krievu valodā pavairots un publicēts arī citos sociālajos medijos. "Facebook" ar to dalījušies 15 tūkstoši. Tas guvis lielu popularitāti arī ārpus Latvijas, piemēram, Ukrainā un Kirgizstānā. Video ierunājis kāds vārdā nenosaukts vīrietis, viņš arī saviem apgalvojumiem nesniedz nekādus pierādījumus. Vīrietis stāsta:
"Izrādījās, ka mūs visus piemānīja. Vēzis nav slimība. Cīņai ar vēzi nevajag nekādas procedūras, ārstēšanas kursus un tēriņus. Jūs neticēsit. Vēzis nav slimība, vēzis ir bizness, vēzi var izārstēt. Vēzis ir tik vien kā B17 vitamīna trūkums un ne vairāk."
Tā nav taisnība. Vēzis ir slimība un tā ārstniecībā nelīdzēs "tik vien kā vitamīns B17".
Kas ir vēzis un tā cēloņi?
Veselās šūnās ir molekulāri mehānismi, kas regulē to augšanu, dalīšanos un novecošanu. Tāpat šūnām ir mehānismi, kas gādā, lai kļūdas to DNS molekulās tiek salabotas. Ja gēnos, kas atbild par šiem mehānismiem, rodas būtiskas mutācijas vai bojājumi, šūnas var sākt nekontrolēti dalīties, kā rezultātā rodas audzēji. Dažkārt audzēji ir ļaundabīgi, proti, to šūnas izplatās pa organismu un veido audzējus citu orgānu audos. Ļaundabīgos audzējus sauc par vēzi, un tā ir slimība.
Vēzi var izraisīt, piemēram, kaitīgs (jonizējošs) starojums, vīrusi vai kancerogēnas vielas. Dažkārt ar vēzi saistītas mutācijas gēnos rodas pašas no sevis vai cilvēkā ir jau no dzimšanas. Liela loma tam, vai cilvēkam attīstās vēzis, ir arī imunitātei, jo viens no imūnšūnu uzdevumiem ir atpazīt un iznīcināt vēža šūnas.
Pēc Veselības statistikas datubāzes datiem Latvijā no vēža katru gadu mirst gandrīz seši tūkstoši cilvēku. Pērn audzēji valstī bija otrs biežākais nāves cēlonis.
Kas ir video minētais "vitamīns B17"?
Video minētais B17 nav vitamīns. Vitamīni ir vēsturiski izveidojusies 13 vielu grupa; tie dabiski atrodas dažādos partikas produktos un ir nepieciešami, lai organisms spētu normāli funkcionēt. Grupā ir vitamīni A, C, D, E, K un B vitamīnu komplekss (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 un B12). Aiz maldinošā nosaukuma "vitamīns B17" slēpjas amigdalīns – viela, kas nelielā daudzumā atrodas neapstrādātos dažu augļu, piemēram, aprikožu un persiku kauliņu kodolos.
ASV Nacionālā vēža institūta informatīvajos materiālos rakstīts, ka tautas medicīnā amigdalīnu izmanto vismaz kopš 1845. gada – vēža un citu kaišu ārstēšanai. Līdz ar sociālo mediju uzplaukumu "vitamīns B17" kļuvis populārs alternatīvās medicīnas piekritēju vidū. Pēdējo gadu laikā publicēti vairāki akadēmiski pētījumu apkopojumi, kuros zinātnieki centušies saprast, vai amigdalīns ietekmē vēzi. Vielai ir novērota pretvēža aktivitāte šūnu kultūrās un dzīvniekos, taču klīniski pētījumi ar cilvēkiem tam pierādījumus nesniedz. Turklāt apkopojumu autori norāda, ka lielākā daļa pētījumu par šo tematu ir publicēti pirms vairāk nekā 40 gadiem un tiem ir būtiskas metodoloģiskas problēmas. Tāpēc patlaban amigdalīns netiek uzskatīts par zinātniski pamatotu vēža ārstēšanas līdzekli.
Lai gan amigdalīns pats par sevi nav toksisks, gremošanās laikā daļa no tā pārtop par ciānūdeņradi jeb zilskābi – spēcīgu indi, ko izmantoja kā ieroci Pirmajā pasaules karā un masu slepkavībās nacistu koncentrācijas nometnēs. Zilskābe arī nelielās devās ilgtermiņā var radīt nopietnas sekas, piemēram, kognitīvo spēju samazināšanos, kustību traucējumus vai paralīzi, kā arī sirds un elpošanas sistēmas problēmas.
Video ierunātājs aicina ik dienu uzturā lietot "15–20 aprikožu kauliņu kodolus", jo tie satur amigdalīnu. Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) informatīvajos materiālos norādīts, ka nekaitīga neapstrādātu aprikožu kauliņu kodolu deva varētu būt aptuveni 370 miligrami jeb trīs mazi kauliņi. Maziem bērniem pieļaujamā deva ir sešas reizes mazāka – 60 miligrami. Video ieteiktais skaits – 15 līdz 20 – ir bīstams gan pieaugušajiem, gan bērniem.
Jāpiemin, ka amagdalīns kā pretvēža uztura bagātinātājs tiek pārdots vairākos Latvijā bāzētos interneta veikalos. Maldus par tā iedarbību pirms vairākiem gadiem palīdzēja izplatīt arī atsevišķi Latvijas mediji.
Kviešu dīgsti nav brīnumlīdzeklis pret vēzi
Tālāk video spēja ārstēt vēzi tiek nepamatoti piedēvēta kviešu dīgļiem:
"Ēdiet kviešu dīgļus, kas ir brīnišķīgs līdzeklis pret vēzi. Tas ir labākais šķidrā skābekļa un laetrila avots."
Zinātnieki lēš, ka kviešu dīgstos varētu būt vielas, kas nogalina vēzi, taču patlaban zinātniskā literatūra ir nepilnīga, un pētījumi veikti tikai šūnu kultūrās, nevis dzīvos organismos.
Video minētais laetrils ir tas pats amigdalīns. Savukārt šķidrais skābeklis ir sašķidrināta gāze, kas dabiski varētu eksistēt tikai ļoti zemā temperatūrā (zem –183°C) un augsta spiediena apstākļos. Šķidro skābekli medicīnā izmanto, piemēram, lai nodrošinātu skābekli pacientiem, kas cieš no vēlīna plaušu vēža vai citiem smagiem elpošanas traucējumiem. Ne zinātniskās literatūras meklēšanas rīkā "Google Scholar", ne veselības institūciju vietnēs "Re:Check" neatrada, ka šķidrais skābeklis ārstē vēzi, vai ka tas atrodams kviešu dīgļos.
Citronu ēšana nav efektīvāka par ķīmijterapiju
Maldinošajā video stāstīts arī par citronu kā brīnumlīdzekli pret vēzi:
"Citrons ir citruss, brīnišķīgs produkts, kas nogalina vēža šūnas. Tas ir 10000 reižu spēcīgāks par ķīmijterapiju."
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas onkoloģe ķīmijterapeite un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) vadošā pētniece Elīna Sīviņa telefonsarunā ar "Re:Check" šādu apgalvojumu nosauca par kaitniecisku. Paklausot padomam ēst citronus ķīmijterapijas vietā, cilvēks būtiski ietekmē savu dzīves kvalitāti un dzīves garumu.
Arī "Re:Check" neizdevās gūt apstiprinājumu šādiem video paustajiem apgalvojumiem. 2016. gadā neatkarīgi Dienvidkorejas zinātnieki pētījumu apkopojumā secināja, ka regulāra citrusaugļu lietošana uzturā ir saistīta ar samazinātu kuņģa vēža risku. Pie līdzīgiem secinājumiem par citrusaugļiem un rīkles vēzi nonākuši neatkarīgi pētnieki no Mesīnas Universitātes Itālijā. Savukārt zinātnieku kolektīvs no ASV un Ķīnas norāda, ka pētījumos ar dzīvniekiem dažām citrusaugļu mizās atrodamām vielām bija pretvēža iedarbība. Taču apgalvojums, ka citronu ēšana ir efektīvāka par ķīmijterapiju, nav taisnība. Citrusaugļu lietošana uzturā nav pielīdzināma klīniski pierādītām vēža ārstēšanas metodēm kā ķīmijterapija.
Šāds apgalvojums par citrusaugļu it kā ārstniecisko iedarbību uz vēža slimniekiem sociālajos medijos izplatījies jau agrāk. Par to pirms vairāk nekā desmit gadiem rakstīja ASV faktu pārbaudītāji Snopes. Tolaik apgalvojums, ka citroni ir 10 000 reižu efektīvāki par ķīmijterapiju, tika nepatiesi piedēvēts Baltimoras Veselības zinātnes institūtam (ASV), kas pēc Snopes teiktā to noliedza.
Secinājums: "TikTok" video publicēta melīga un veselībai bīstama informācija par vēzi un tā ārstēšanu. Vēzis ir reāla saslimšana un viens no biežākajiem nāves iemesliem Latvijā un pasaulē. Tā sauktais vitamīns B17 nav vitamīns. Tas ir viela amigdalīns, kas gremošanas laikā pārtop par indi zilskābi. Amigdalīns – ne attīrītā formā, ne augļu kauliņu sastāvā – nav zinātniski pamatots vēža ārstēšanas līdzeklis. Neapstrādātu aprikožu kauliņu kodolu lietošana uzturā var izraisīt smagus veselības traucējumus. Nav pamata apgalvot, ka citronu vai citu citrusaugļu ēšana ir efektīva vēža ārstēšanas metode; tā nav pielīdzināma ķīmijterapijai.