«Eurostat» dati liecina par sieviešu slepkavību problēmas mērogu Latvijā

Nesen Jēkabpilī notikusī traģiskā sievietes slepkavība ir aktualizējusi jautājumus par vajāšanu un sieviešu slepkavībām Latvijā. Eiropas Savienības (ES) statistikas biroja "Eurostat" ceturtdien, 11. maijā, publicētie skaitļi parāda Latvijas problēmas mērogu.

ES 2021. gadā policija reģistrēja 3690 tīšas slepkavības, kas ir par 4,3 % mazāk nekā iepriekšējā gadā. Samazinājums bija vērojams 16 ES valstīs no 27, kas sniedza datus.

Tīšas slepkavības (2008. – 2021.)
(policijas reģistrētas slepkavības un vidējais rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju)

Latvijā šie skaitļi ir daudz drūmāki. Latvijā 2021. gadā tika reģistrētas 98 slepkavības, kas atbilst 5,18 tīšām slepkavībām uz 100 000 iedzīvotāju. Tas ir pārliecinoši augstākais rādītājs ES. Lietuva ir otrajā vietā ar rādītāju 2,5 tīšas slepkavības uz 100 000 iedzīvotāju.

Taču vēl pārsteidzošāki skaitļi ir tad, ja aplūko sievietes, kas cietušas no tīšas slepkavības, ko izdarījuši ģimenes locekļi vai intīmie partneri.

Ģimenes locekļu vai intīmo partneru nogalināto sieviešu īpatsvars attiecībā pret iedzīvotāju skaitu 2021. gadā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu visā ES ir samazinājies.

Aplūkojot rādītājus uz vienu miljonu sieviešu, šis rādītājs samazinājās no 4,2 līdz 3,9 un atgriezās 2019. gada līmenī. Tajā pašā laikā vīriešu, kurus nogalinājuši ģimenes locekļi vai intīmie partneri, skaits samazinājās līdz 1,8 uz miljonu vīriešu salīdzinājumā ar 2,2 iepriekšējā gadā. 

Starp valstīm, kas sniedz datus, ir arī Latvija, un arī šajā gadījumā tās līdzvērtīgie rādītāji ir daudz augstāki. Aplūkojot rādītājus uz vienu miljonu vīriešu, ģimenes locekļu vai intīmo partneru, tīšu slepkavību rādītājs samazinājās no 12,5 uz vienu miljonu vīriešu 2020. gadā līdz 10,3 2021. gadā.

Sievietēm šis rādītājs samazinājās no 21,4 (2020. gadā) līdz 18,7 (2021. gadā). Sliktāks rādītājs tika reģistrēts tikai nelielajā Lihtenšteinā, jo tika nogalināta viena sieviete (vienīgā slepkavība, kas reģistrēta šajā gadā).

Saskaņā ar šiem datiem 2021. gadā Latvijā kopumā bija 19 tīšas slepkavības, ko izdarīja ģimenes locekļi vai intīmie partneri (16 slepkavības, ko izdarīja "ģimenes locekļi", un trīs slepkavības, ko izdarīja "intīmie partneri") – tikpat daudz kā Ungārijā, kuras iedzīvotāju skaits ir aptuveni piecas reizes lielāks nekā Latvijā.

Šis skaitlis ir mazāks nekā 2020. gadā Latvijā reģistrētais rādītājs – 22 sieviešu slepkavības.

Turklāt tika reģistrētas 9 tīšas slepkavības, ko izdarīja ģimenes locekļi vai intīmie partneri, kopā 28 slepkavības, ko izdarīja ģimenes locekļi vai intīmie partneri, – tikai par vienu mazāk nekā Austrijā, kuras iedzīvotāju skaits atkal ir vairāk nekā četras reizes lielāks nekā Latvijā.

"Eurostat" sniegtās statistikas pamatā ir oficiālie dati par policijas reģistrētajiem nodarījumiem (noziedzīgiem nodarījumiem) Eiropā, un tajā norādīts, ka "policijas reģistrēto noziegumu skaits ES ievērojami atšķiras, pat attiecībā pret iedzīvotāju skaitu, jo atšķiras likumi, reģistrēšanas prakse un ziņošana policijai, kas ietekmē salīdzināšanu".

KONTEKSTS:

16. aprīlī Jēkabpils novadā sava bērna un mātes acu priekšā tika nogalināta 1983. gadā dzimusi sieviete. Slepkavību pastrādāja viņas bijušais vīrs Leons Rusiņš, kurš mēnešiem ilgi sievietei draudēja un viņu vajāja; par to regulāri tika ziņots policijai, bet sieviete pasargāta netika.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks uzdeva sākt dienesta pārbaudi, lai "pārliecinātos, ka policisti ir rīkojušies atbilstoši normatīvajam regulējumam, pietiekoši aktīvi un profesionāli". Saistībā ar Rusiņa meklēšanu amatu zaudēja Austrumzemgales policijas iecirkņa priekšnieks Rolands Bērziņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti