Panorāma

Pasaules čempionāts hokejā ir sācies!

Panorāma

Panorāma

Noslēgsies termiņš Valsts prezidenta amata kandidātu izvirzīšanai

Eksperti: Elīnai Pinto vismazākās izredzes uz ievēlēšanu prezidenta amatā

No pašreiz trīs Valsts prezidenta amatam izvirzītajiem kandidātiem – "Progresīvo" nominētā biedrības "esiLV" vadītāja Elīna Pinto, "Apvienotā saraksta" virzītais uzņēmējs Uldis Pīlens un "Jaunās Vienotības" piedāvātais ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) – vismazākās ievēlēšanas izredzes ir Pinto, uzskata LTV uzrunātie politikas procesu vērotāji.

Situācijā, kur prezidentu ievēlē parlaments, jāskatās uz lielāko frakciju ar lielāko deputātu skaitu.  "Jaunajai Vienotībai" ir 26 balsis, un politologa Filipa Rajevska ieskatā tā ir visai liela priekšrocība.

"Pamats, kam tu lasi klāt balsis. Rinkēvičs ir izteikts līderis. Pārējiem balsu skaits ir par mazu, lai būtu kādas priekšrocības," sprieda Rajevskis.

Savukārt, pētot sabiedriskās domas aptauju, sociologs Arnis Kaktiņš prognozēja, ka lielākos procentpunktus saņemtu Rinkēvičs.

"Ja mēs tagad liktu aptauju, Rinkēvičam būtu vislabākā pozīcija. Rinkēvičs vienmēr ir bijis salīdzinoši labās pozīcijās," atzina Kaktiņš.

Žurnālists Māris Zanders uzskata, ka uzņēmēja Ulda Pīlēna kandidatūra simpātiskāka varētu būt konservatīvo uzskatu deputātiem, kuri varētu atbalstīt viņa ievēlēšanu. Un šeit Zanders izceļ Zaļo un Zemnieku savienību un viņu vēlētājus.

"Viena lieta – aizvainojumi, bet Pīlēna izvēli vēlētājiem būs vienkāršāk paskaidrot, nekā Rinkēviča," sprieda Zanders.

Pēc ekspertu domām vismazākās izredzes tikt ievēlētai ir Elīnai Pinto. Taču viņa balsojumos, izstājoties no konkurences, var palīdzēt savam konkurentam Rinkēvičam.

"Rinkēvičam var palīdzēt tas, ka, Pinto izstājoties balsojumos, "Progresīvie" balsos par Rinkēviču," pieļāva Zanders.

Savukārt Kaktiņš norādīja, ka Pinto ir "plaši pazīstama ļoti šaurās aprindās, liela daļa par viņu nevar neko pateikt".

Aizkulišu sarunas, intrigas un kaulēšanās – tas viss apvij Valsts prezidenta izraudzīšanās procesu. Šobrīd vienīgā skaidrība ir tā, ka Valsts prezidenta vēlēšanas notiks 31. maijā.

"Tur politiskā loģika ir atšķirīga no sabiedrības, tur viņiem savs veikals, dzīvosim, redzēsim, ar ko tas beigsies," sacīja Kaktiņš.

Saskaņā ar Satversmi Valsts prezidenta ievēlēšanai nepieciešama vismaz 51 balss Saeimas deputāta balss.

KONTEKSTS:

Līdzšinējais Valsts prezidents Egils Levits paziņojis, ka nekandidēs uz otro pilnvaru termiņu.

Šobrīd uz augsto amatu kandidē trīs pretendenti – "Apvienotā saraksta" virzītais uzņēmējs Pīlēns, "Jaunās Vienotības" virzītais pašreizējais ārlietu ministrs Rinkēvičs, kā arī opozīcijas partijas "Progresīvie" virzītā biedrības "esiLV" vadītāja Pinto.

Amata pretendentu vārdus Saeimā var iesniegt no 9. līdz 13. maijam. Valsts prezidenta vēlēšanas notiks 31. maijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti