Augšdaugavas novadā palu dēļ no ārpasaules arvien nošķirtas vismaz 45 mājsaimniecības

Augšdaugavas novadā pavasara palu dēļ pašlaik no ārpasaules nošķirtas vismaz 45 mājsaimniecības, kurām var piekļūt tikai ar laivu, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā.

Pašas mājas nav applūdušas, jo atrodas uzkalniņos. Dažas mājas ir atslēgtas no elektrības padeves, taču tām ir nodrošināti ģeneratori. Pašlaik ir evakuētas divas ģimenes, kopumā pieci cilvēki.

Joprojām apgrūtināta ir bērnu nokļūšana skolā, tāpēc divi bērni Līksnas pagastā pašlaik mācās attālināti, vēl trīs bērni no mājām līdz skolas autobusam nokļūst ar laivu, bet Dvietes pagastā transportēt skolēnus no applūdušajam teritorijām uz skolu palīdz Zemessardze ar savu transportu.

No paliem cietuši zemnieku lauki. Nīcgales pagastā applūduši 200 hektāri ziemāju, bet kopumā novada teritorijā applūduši ap 2000 hektāri sējumu.

Augšdaugavas novada pašvaldības izpilddirektors Pēteris Dzalbe palus novadā vērtē kā "lielu dabas katastrofu", jo līdz ar palu ūdeņiem no visas apkārtnes aizplūstot gan atkritumi, gan dažādas ķīmiskas vielas, kas uzglabātas applūdušo mājsaimniecību teritorijā. Pašvaldība arī vēlējās ārkārtas situācijas izsludināšanu novadā, taču valdība šādu lēmumu nepieņēma. Dzalbe iepriekš bija izteicies, ka šādas situācijas noteikšana ļautu no valsts prasīt zaudējumu kompensācijas.

"Kopumā šobrīd applūduši 25 pagastu ceļu posmi, kuriem būs nepieciešami remontdarbi. Katra pašvaldības ceļa sakārtošana varētu izmaksāt 15 000–20 000 eiro, kas, reizinot ar 25, jau ir pusmiljons eiro. Papildus nodarīti bojājumi Ļubistes un Maļutku vasarnīcu iedzīvotājiem un dzīvojamām mājām, kopā skartas vairāk nekā 200 mājsaimniecības, kur nodarītos zaudējumus jau tagad var aplēst vismaz miljona eiro apmērā," lēsa izpilddirektors.

Lielas bažas pašvaldībai pašlaik sagādā vasarnīcu kooperatīvs "Maļutki", kur palu ūdeņi draudot pārraut dambi un appludināt ap 150 mājas. Apdrošināšanas kompānijas neapdrošina īpašumus, kas uzcelti applūstošās teritorijās, tāpēc, pēc Dzalbes vārdiem, iedzīvotāji varot cerēt tikai uz valsts atbalstu. Pašvaldība kā risinājumu nākotnē saskata aizsargdambju būvniecību un Daugavas gultnes tīrīšanu.

KONTEKSTS:

Plūdu dēļ Augšdaugavas novada dome lūdza Ministru kabinetu izsludināt ārkārtējo situāciju vairākos novada pagastos. Tomēr premjers šādu nepieciešamību nesaskata, norādot, ka pašlaik glābšanas dienesti tiek galā ar situāciju.

Aizvadītajās brīvdienās Daugavā lejpus Daugavpils ūdens līmenis sasniedzis šā pavasara augstāko atzīmi, upes augštecē tas turpina pakāpeniski pazemināties. Daugavpilī augstākais ūdens līmenis Daugavā tika reģistrēts naktī uz svētdienu, kad tas sasniedza 7,56 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta, kas ir 38 centimetri zem 2013. gada maksimuma.  

Tuvākajās diennaktīs nav gaidāmi plaši un stipri nokrišņi, ūdens līmenis Daugavā lēnām pazemināsies, tomēr ar katru dienu ūdens līmeņa kritums kļūs straujāks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti