Panorāma

Dombrovski atkārtoti izvirza eirokomisāra amatam

Panorāma

Panorāma

"Re:Baltica" jāatmaksā vairāk nekā 36 000 eiro

Integrācijas fonds prasa žurnālistikas centram «Re:Baltica» atmaksāt 36 500 eiro

Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) prasa pētnieciskās žurnālistikas centram "Re:Baltica" atmaksāt vairāk nekā 36 500 eiro, kas ir daļa no saņemtā finansējuma dokumentālo sēriju "Šķelšanās" tapšanai.

Paziņojumā medijiem SIF norādīja, ka atbalsta programmas, kurā piešķirts finansējums dokumentālajām sērijām "Šķelšanās", mērķis paredz atbalstīt satura radīšanu latviešu valodā, taču "Re:Baltica" projekta aktivitātes daļēji īstenotas svešvalodā. Pieteikumā informācija par satura radīšanu svešvalodā neesot bijusi iekļauta.

Kā SIF norādīja LTV, pirmajā sērijā "Politiķi no "krievu partijām"" krievu valodas īpatsvars pārsniedzis 70%. Un, tā kā Mediju atbalsta fonda programmas mērķis ir saliedēt sabiedrību uz latviešu valodas pamata, satura radīšana svešvalodā nav atbilstoša programmas noteikumiem un valsts budžeta līdzekļu piešķiršanas mērķim, paziņojumā norādīja SIF.

"Vai mēs paliekam pie tā, ka mēs atbalstām saturu tikai latviešu valodā vai tomēr pieļaujam kaut kādas atkāpes?" vaicāja Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāta direktore Zaiga Pūce.

Savukārt "Re:Baltica" skaidroja, ka tika pieņemts redakcionāls lēmums saglabāt oriģinālvalodu un izmantot subtitrus, lai nezaudētu iespēju pilnvērtīgi redzēt personu attieksmi. "Re:Baltica" argumentēja, ka, veidojot dokumentālās sērijas par sašķeltību krievvalodīgo vidū, bez krievu valodas neiztikt. Turklāt viss saturs titrēts latviešu valodā. 

Un šeit arī galvenais strīdu punkts. Sabiedrības integrācijas fonds uzskata, ka bija jāierunā tulkojums, bet "Re:Baltica" – pietiek ar subtitriem. 

"Dokumentālajā kino cilvēkiem ir jārunā viņu valodā. Dokumentālo kino nedublē pamatā, viņu titrē. (..) Pazūd tie dzīvie cilvēki, viņu attieksme, viņu balsis, toņi, tas ir dokumentālais kino. To nevar dublēt," uzsvēra  žurnālistikas centra "Re:Baltica" izpilddirektore, redaktore Sanita Jemberga.

Piesakot projektu un atskaitēs nekas par krievu valodu un titrēšanu neesot bijis minēts. Un citos projektos, kur bijis zināms par šādu nodomu, integrācijas fonds devis zināt, ka tā nedrīkst. 

Tomēr SIF nolēma atprasīt daļu – 36 590 eiro – no kopumā apstiprinātā 92 915 eiro finansējuma, norādot, ka projekts daļēji tomēr sasniedz solīto. 

"Re:Baltica" sola lēmumu pārsūdzēt SIF, un, ja tas netiks mainīts, vērsties tiesā.

"Esam atvērti sarunai. Tas, kur varam nākt pretī, ir atmaksas summas sadalīšana pa termiņiem, varbūt garākā laika posmā," pauda Jemberga.

Tas, ka ar titrēšanu varētu nebūt gana, "Re:Baltica" žurnālistiem pat prātā neienācis. Viņu vērtējumā – beidzot atrada, par ko sodīt. 

"Tādi aiz matiem aizvilkti iemesli, lai neatzītu daļu finansējuma. Mēs esam redzējuši tendenci pēdējo trīs mēnešu laikā, ka vispirms SIF mēģina balstīties uz [politiķa Aināra] Šlesera sūdzībām, vai tik mēs neesam pārkāpuši ētiku, iefiltrējoties viņa partijā. Tas neiziet cauri. Tagad pēkšņi uzrodas, ka neesam ievērojuši valodas prasības, kuras vispār konkursā nav ierakstītas," neizpratni pauda Jemberga.

Arī fondā atzina, ka subtitri nav bijuši atrunāti projekta nolikumā. Bet nav pamata uzskatīt, ka titri krievu valodas saturu pārvērš par latviešu valodas saturu. 


Zaiga Pūce: "Droši vien tā kļūda ir bijusi, ka jūs nepajautājāt mums un mēs nepajautājām jums. Mēs varam runāt par SIF pieeju, tad tā ir bijusi konsekventa.

Sanita Jemberga: "Pajautāsim tad abas puses tiesā beigās."

Zaiga Pūce: "Diemžēl šajā situācijā tā varētu būt, mēs, protams, priecātos, ja tā nebūtu."


Vispirms gan "Re:Baltica" vērsīsies fonda padomē, kur lēmumu vērtēs atkārtoti, ja to nemainīs – tad tiesā. 

Vairāk nekā 36 tūkstoši atmaksājamā summa ir līdz šim lielākā, kādu fonds licis atdot. Atkāpes, satura dublēšana tagad vai citi risinājumi vairs neesot iespējami. 

Iepriekš SIF jau bija atprasījis atpakaļ 127,5 eiro centram "Re:Baltica" par tā dokumentālajā seriālā "Šķelšanās" mediju telts apdrukām krievu valodā.

Tāpat fonds bija uzsācis pārbaudi, vērtējot, vai projekta nolikumam atbilst stāsta 4. sērija un vai tā nepārkāpj konkursa nolikumu. Vērtēšana bija sākta pēc partijas "Latvija pirmajā vietā" iesnieguma Saeimas pieprasījumu komisijai. SIF lūdza viedokli mediju politikas ekspertiem, kas iepriekš bija iesaistīti projekta pieteikumu vērtēšanas komisijas darbā. Ekspertu ieskatā  "Šķelšanās" 4. sērija nepārkāpa konkursa nolikumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti