Panorāma

Lielbritānija Ukrainai piegādās tālā rādiusa raķetes

Panorāma

Panorāma

NATO pretmīnu kaujas grupa jubileju svin Rīgā

NATO pretmīnu kaujas grupa jubileju svin Rīgā

NATO 1. pastāvīgā jūras pretmīnu kaujas grupa dibināta tieši pirms 50 gadiem un apaļo jubileju šodien svin Rīgā. Ostā ieradās seši NATO karakuģi, kurus šoreiz izrādīs arī sabiedrībai.

NATO daudznacionālas grupas karakuģi ir viena no četrām NATO pastāvīgajām jūras spēku grupām, kuru pienākumos ir tūlītēja reaģēšana, nekavējoties veicot operācijas jebkurā vietā miera un krīzes laikā. Kuģi ir īpaši aprīkoti, lai attīrītu kuģošanas ceļus un zvejas rajonus no mīnām un cita veida sprādzienbīstamajiem objektiem, kas palikuši no iepriekšējiem pasaules kariem.

Uz viena no karakuģu klājiem tika aicināti arī žurnālisti, un Norvēģijas jūras spēkos dienējošie parāda, kā mīnas meklē mūsdienās.

"Mīnām ir enkuri dzelmes dibenā, kuriem pievienotas troses, un to galā peld mīnas. Mēs pārgriežam troses, lai mīnas uzpeldētu augšā. Un tad ar tām tiekam galā. Tad mums nav jādomā, cik daudz to mīnu ir. Mēs varam kuģot un atbrīvot no visa, kas tur ir. Tas ir ātrāk, nekā tās meklēt ar sonāro sistēmu. Uzpeldot mīna uzsprāgst, ja tai ir tāds mehānisms. Ja ne, tad mēs tiekam ar to galā citā veidā," klāstīja Norvēģijas jūras spēku leitnants, galvenais ieroču virsnieks Hanss Peters Leiness.

Bet sonārā sistēma palīdz, lai saprastu, kas guļ jūras dzelmē. Lai objektus apskatītu tuvāk un saprastu, ko ar tiem darīt, tos apskata ar īpašu iekārtu.

"Mēs to palaižam no šejienes. Signālu saņemam no optisko šķiedru kabeļa, viņu vadām no vadības centra kuģī. Mēs izmantojam vai nu šādu – oranžu, kas ir izpētei un varam izmantot atkārtoti, vai arī dzeltenu, kura pildīta ar sprāgstvielām, kuras mēs aktivizējam un, ja viss izdodas, tad uzsprāgst arī mīna," izrādīja Norvēģijas jūras spēku leitnants, galvenais ieroču virsnieks.

Šī ir tā retā reize, kad žurnālistiem ļauj apskatīt arī to, kā Jūras spēku karavīri dzīvo ikdienā. Uz kuģa dienē arī Norvēģijas obligātā dienesta karavīri.

"Obligātajā dienestā esošajiem ir lielāka istaba un lielāka kabīne. Viņi dzīvo seši vienā kabīnē, tas ir nogurdinošāk nekā mums. Vienam no viņiem nesen jautāju un viņš teica, ka viena no lietām, kas viņu kaitina, ir krākšana. Ņemot vērā, ka viņi šeit ir seši, kāds no viņiem vienmēr strādā. Un lielākoties šeit  kāds guļ, un tad te lielākoties ir tumšs," stāstīja Norvēģijas Jūras spēku leitnants, galvenais navigācijas virsnieks Eiriks Estbī.

Gluži istabiņas aplūkot nevarēs, bet apskatīt karakuģus tuvāk, nekā ierasts, varēs ikviens interesents šajā sestdienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti