Dienas ziņas

Daļai ieroču beidzas glabāšanas un nēsāšanas atļaujas termiņš

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Plāno ieviest mobilu paliatīvās aprūpes pakalpojumu

Plāno ieviest mobilu paliatīvās aprūpes pakalpojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rudenī aptuveni 3000 pacientu varētu saņemt jaunu valsts apmaksātu pakalpojumu – paliatīvo aprūpi mājās. Lai saprastu, kā šī sistēma strādā, cik liels darbs un finanses jāiegulda, Liepājā un Dienvidkurzemes novadā tiek īstenots tā sauktās mobilās paliatīvās aprūpes pilotprojekts. Vadoties pēc tā pieredzes, pakalpojumu plānots ieviest visā valstī. 

Veselības centra "Rūre" ārsta palīdze Liene Freimane ir viena no mediķiem, kura piedalās pilotprojektā. 

Freimane stāstīja: "Tad, kad cilvēks uzzina to diagnozi, viņš jau ir apdalīts un tā, kā no laivas izmests. Viņš meklē palīdzību. Mēs jau braucam tad, kad ir dakteris bijis, un mēs jau braucam mērķtiecīgi veikt terapiju, kas ir nozīmēta, var teikt. Un tad jau parasti ir tā, ka viņiem ir bijis sliktāk, un, protams, ir prieks, ja viņam mēs palīdzam. Tā kā šodien, vakar mēs uzsākām vienai pacientei terapiju, un šodien viņa saka, ka jau jūtas labāk."

Pilotprojektā iesaistījies privātais veselības centrs "Rūre", kas izveidojis trīs mobilās brigādes. Komandās diennakts režīmā strādā ārsti, ārstu palīgi, autovadītāji. Pēc nepieciešamības tiek piesaistīti arī fizioterapeiti un psihologs. Mobilās paliatīvās aprūpes pilotprojekts pilnībā apmaksāts no valsts budžeta un Eiropas Sociālā fonda līdzekļiem.

Veselības centra "Rūre" vadītājs Kristiāns Dāvis norādīja: "Pārsvarā visiem vienoti bija tas, ka neviens nespēja līdz galam noticēt tam, ka tāds pakalpojums tiešām ir un kā tas tā ir, ka tiešām nekas nav jāmaksā."

Projektu bija plānots noslēgt jau pērn novembrī, bet, redzot veiksmīgo rezultātu, Veselības ministrija izlēma to pagarināt par 6 mēnešiem. Pie pacientiem uz mājām ārstu brigādes dodas trīs speciāli aprīkotos transportlīdzekļos – gan rindas kārtībā, gan pēc izsaukuma.

Dāvis skaidroja: "Cilvēkiem galvenā pateicība un prieks bija par to, ka viņi nebija atstāti novārtā un viņiem vienmēr bija, kāds, kam varēja zvanīt un prasīt palīdzību vai konsultāciju kā minimums."

Līdz šim Liepājā un Dienvidkurzemes novadā palīdzība sniegta 218 pacientiem. Pašlaik aprūpē ir 60 cilvēki, kuri pārsvarā ir dažāda vecuma onkoloģijas pacienti. 

Nacionālais veselības dienests (NVD) plāno šo pakalpojumu turpināt sniegt plašāk – visā Latvijā. Līdz maijam darba grupa, kurā ir veselības un labklājības nozaru pārstāvji, izstrādās pakalpojumu sniedzēju atlases nolikumu.

NVD ārstniecības pakalpojumu departamenta direktora vietniece Lelde Ģiga atzīmēja: "Pilotprojekts ir pierādījis to, ka konkrēti šiem pacientiem samazinās neatliekamās medicīniskās brigādes izsaukumi. Samazinās akūtās stacionēšanās diennakts stacionārā. Arī šie pacienti, kuri atradās pilotprojekta ietvaros šīs ārstniecības iestādes uzraudzībā, – principā tika noņemts slogs par šiem pacientiem no ģimenes ārstiem. Viņi palika reģistrēti pie sava ģimenes ārsta, taču tā ikdienišķā komunikācija, kas droši vien ir tie jautājumi, tas izmisums un viss, tas tika pārvirzīts uz pakalpojuma sniedzēju."

NVD apzinājis, ka šis pakalpojums nepieciešams nepilniem 3000 cilvēku Latvijā, un gatavs to visiem nodrošināt, taču konkrētas izmaksas nosaukt vēl nespēj.

KONTEKSTS:

Tikai nākamgad Latvijā ikvienam ir cerības sagaidīt hospisa pakalpojumu jeb cieņpilnu aprūpi dzīves pēdējos mēnešos. Patlaban gan Veselības, gan Labklājības ministrija gatavo grozījumus tiesību aktos, lai šim mērķim novirzītu arī valsts budžeta līdzekļus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti