4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

4. studija

Kāpēc, apmeklējot izstāžu centru Ķīpsalā, par autostāvvietu var nākties maksāt divreiz?

Vai pieaudzis cilvēks publiskajā pludmalē drīkst atpūsties kails?

Vai pludmalē ir pieņemami būt kailam? Bērnu mamma nemierā ar policijas atteikumu izmeklēt

Pērnā gada jūlijā divu bērnu mamma piedzīvojusi, kā pludmalē, kas nav paredzēta nūdistiem, blakus viņas bērniem uzradies kails vīrietis. Viņa uzrakstījusi iesniegumu Valsts policijai, taču vīrieša darbībās tā nav saskatījusi nekādus pārkāpumus. Gluži pretēji – lēmumā norādīts, ka tieši šī sieviete traucējusi citiem cilvēkiem izbaudīt atpūtu jūras krastā. Saņemot no policijas atteikumu ierosināt lietu, viņa vērsās Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "4. studija".

LTV raidījuma "4. studija" skatītāja kopā ar ģimeni Lilastes pludmalē atpūtusies 16. jūlijā. Deviņus gadus vecā meita pirmā pamanīja vīrieti bez biksēm. Vīrietis atradies labu gabalu no atpūtniekiem, tāpēc sākotnēji mamma novērsusi bērnu uzmanību no nūdista, taču vēlāk situācija mainījusies.

"Mani bērni aizgāja spēlēt bumbu pie ūdens, un tad es ieraudzīju, ka pēkšņi kails vīrietis mērķtiecīgi dodas manas meitas virzienā un burtiski paiet viņai garām rokas stiepiena attālumā. Uz to brīdi es primāri mēģināju novērst meitas uzmanību un aizvest viņu līdz mūsu atpūtas vietai," stāstīja bērnu mamma.

Lai pierādītu, ka persona bērnu klātbūtnē atrodas kaila, sieviete viņu centusies nofilmēt, kā arī izsaukusi Ādažu novada pašvaldības policiju, taču tā palīgā neesot steigusies. Ģimene ekipāžu gaidījusi ierodamies stundu.

Ādažu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļa raidījumam paskaidroja, ka pēc informācijas saņemšanas darbinieki nekavējoties devušies uz norādīto vietu, taču "apsekojot pludmali un aptaujājot pludmalē esošos atpūtniekus, neviens kails cilvēks netika konstatēts".

Tikmēr bērnu mamma apgalvoja, ka persona uzvedusies neadekvāti, lamājusies necenzētiem vārdiem un atkārtoti atkailinājusies, izkliedzot frāzi "filmē mani!", tādējādi pievēršot bērnu uzmanību. Tā kā, pēc sievietes teiktā, policija neesot ieradusies, viņa noskaidrojusi vīrieša automašīnas numuru, lai varētu šo personu vēlāk identificēt.

Ģimene nolēmusi vērsties Valsts policijā (VP), jo uzskata, ka pieaugušam vīrietim arī pludmalē bērnu priekšā nav jāatrodas kailam.

"Mēs saņēmām lēmumu par resoriskās pārbaudes uzsākšanu, un ar to brīdi mums bija skaidrs, ka mēs saņemsim atteikumu," pauda bērnu mamma. "Saņēmām šo atteikumu. Ironiski, bet es tiku lēmumā atainota kā persona, kura traucēja sabiedrisko mieru – bruņojusies ar telefonu, rupji aizrādīju šim indivīdam."

Valsts policijas Pierīgas Ziemeļu iecirkņa Izmeklēšanas nodaļas galvenā inspektore Ilona Šteina skaidroja: "Izvērtējot visus lietas materiālus, netika saskatītas minētā panta sastāva pazīmes, līdz ar to tika pieņemts lēmums atteikt kriminālprocesu. Tāpat, tālāk izvērtējot, tika ņemts vērā un vērtēts, vai nav sīkais huligānisms, par ko paredzēta administratīvā atbildība. Arī izvērtējot šo pantu, netika saskatīts, ka būtu administratīvā pārkāpuma sastāvs."

Tomēr septiņus un deviņus gadus veco bērnu māte Valsts policijai bija iesniegusi pašas uzņemtos video. Vienā no tiem vīrietis bērnu klātbūtnē redzams kails.

Savukārt Valsts policijā uzsvēra, ka iesniegtajā video, kas uzņemts no attāluma, redzams vīrietis, kurš ieiet jūrā, un viņam tuvumā bērnu nav. Arī "4. studijas" rīcībā ir tieši tas pats mammas uzņemtais video: pludmalē redzama maza meitene ar bumbu rokās un fonā – kaila vīrieša pēcpuse.

"Vai viņa pievērsa uzmanību tam vīrietim? Neizskatās," secināja galvenā inspektore.

Tātad policisti bērnu šai video bija pamanījuši, bet nav uzskatījuši, ka saskatāmi kādi likuma pārkāpumi vai apdraudējums bērna drošībai.

Kā norādīja policijā, nofilmētajā video vīrieti nevar identificēt, jo viņš ir patālu un nav redzama seja. "Vai tas ir pierādījums, ka tas ir tas pats vīrietis, un mēs viņu pēc tās aizmugures varam identificēt? Domāju, ka nē," sacīja Šteina.

Savā paskaidrojumā vīrietis apgalvojis, ka pludmalē atradies apakšbiksēs. Turklāt vienā no video patiešām redzams, ka kungs uzģērbis sieviešu peldkostīma apakšbikses.

Bērnu mamma raidījumam pauda bažas, ka ar šo lēmumu Valsts policija dara zināmu sabiedrībai, ka personas atkailināšanās bērnu priekšā ir pieļaujama. "Pēc šī gadījuma diemžēl jāatzīst, ka mani bērni ir secinājuši to, ka kritiskā situācijā bez vecākiem viņiem nav pie kā vērsties.

Negribētu, lai manai meitai rastos priekšstats, ka pieaudzis cilvēks var būt viņas klātbūtnē kails un ka Valsts policijai tas šķiet pieņemami," teica sieviete.

Jāpiebilst, ka resoriskās pārbaudes laikā par nepatiesības stāstīšanu nevienai no iesaistītajām pusēm atbildība nepienākas. "Pie melu detektora mēs viņus neliekam, cilvēki pēc paša sirdsapziņas arī stāsta," atzina Šteina. "Mums nav pamata neticēt ne vienai, ne otrai pusei. Ja cilvēks to stāsta, mums nav pamata neticēt, ja nav iegūti citi apstākļi un pierādījumi, kas to var apliecināt, ka cilvēks melo."

"4. studija" sazinājās arī ar sievieti, kura kopā ar vainoto vīrieti atradās pludmalē, arī viņa apgalvoja, ka šī persona neesot pludmalē atradusies kaila.

Valsts policijā norādīja, ka

nav tāda likuma, kas aizliegtu cilvēkiem pludmalē atrasties kailiem – ne lieliem, ne maziem. Taču ir jāievēro sabiedriskās kārtības normas.

Konkrētajā gadījumā, izvērtējot iesniegtos materiālus, neesot pierādījumu, ka vīrietis mēģinājis pavedināt bērnus vai uzmākties viņiem.

Patlaban mamma vērsusies arī Prokuratūrā un Iekšējās drošības birojā, lai tiktu izvērtēts, vai policisti šajā lietā ir veikuši pienācīgu izmeklēšanu.

Raidījums "4. studija" lūdza Tiesībsarga birojam komentēt šo gadījumu. "Vispārpieņemta uzvedības norma ir publiskā vietā atrasties apģērbā. Arī pludmalē, ja vien tā nav nūdistu pludmale, tās apmeklētājiem jābūt piemērotā apģērbā. No situācijas apraksta izriet, ka vīrietis pludmalē atradies kails un kails devies jūrā peldēties. Ja vien vīrietis neatradās nūdistu pludmalē, par šādu rīcību viņu varētu saukt pie administratīvās atbildības saskaņā ar Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā 11. panta pirmo daļu par sabiedriskās kārtības traucēšanu," norādīja Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Lai personu sauktu pie atbildības, vienlaikus jāiestājas diviem apstākļiem: ir pārkāptas vispārpieņemtās uzvedības normas un tā rezultātā traucēts personas miers vai apdraudēta citu personu drošība. Valsts policija atteikusi uzsākt administratīvā pārkāpuma procesu, pamatojoties ar to, ka nav iegūti pierādījumi.

"Policija nav vērtējusi, vai šajā situācijā bija apdraudēta bērnu emocionālā drošība," uzsvēra Grāvere. "Bērnu likumiskais pārstāvis var izmantot Administratīvās atbildības likuma 124. pantā noteikto tiesību aizsardzības mehānismu – lūgt prokurora protesta iesniegšanu par Valsts policijas lēmumu."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti