4. studija

Ko nozīmē dzīvot pie militārā lidlauka un sadzīvot ar gaisa telpas patrulēšanu?

4. studija

Zīmju valodā. 4. studija. Hipnoterapija un dzīve pie militārā lidlauka

Kā izmērīt hipnoterapijas efektivitāti, ja tā notiek attālināti – caur datora ekrānu?

Ivars aicina būt apdomīgiem: viņam soctīklos atrasta hipnoterapeite nepalīdzēja, bet 2000 eiro neatmaksāja

Hipnoterapeites solījumi atrisināt problēmu neīstenojās, un klients vēlējās atgūt samaksātos 2000 eiro, tomēr tā vietā saņēma pārmetumus par naudas izkrāpšanu un draudu īsziņu no kādas personas. Policija atteica ierosināt lietu un aicināja, pirms izvēlaties pakalpojuma sniedzēju, pārbaudīt, vai viņš ieguvis attiecīgu izglītību un reģistrējis komercdarbību.

Lai rosinātu cilvēkus vairākas reizes padomāt, pirms izmantojiet sociālo tīklu platformā atrasta speciālista dārgus pakalpojumus ar neparedzamu rezultātu, vīrietis ar savu pieredzi dalījās Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "4.studija".

Soctīklos atrastajai speciālistei uzreiz pārskaita 2000 eiro

Nesekmīgi izmēģinot dažādu speciālistu un terapiju palīdzību, Ivars nejauši sociālajā platformā "Facebook" pamanīja kādas hipnoterapeites profilu. Viņa solīja atrisināt problēmas, kas citiem nav pa spēkam. Turklāt profilā bija redzamas vairākas pozitīvas atsauksmes par terapijas rezultātiem.

Ivars saņēmis pirmo hipnoterapeites konsultāciju bez maksas, kuras laikā uzzinājis, ka pakalpojums maksā 2000 eiro. Speciāliste esot solījusi ar 100% garantiju viņa problēmu atrisināt.  

Lai arī terapeite vīrietim piedāvājusi 2000 eiro samaksu par 8 terapijas seansiem segt pa daļām, Ivars pārskaitījis visu summu uzreiz.

Bijusi tikai mutiska vienošanās, bez līguma. "Šī bija mana kļūda," atzina Ivars.

Latvijā hipnoterapeitam nav obligāti jābūt ārstniecības personai

Caur bērnības un pagātnes atmiņu labirintiem terapeite Ivaru vedusi attālināti, ar klientu komunicējot caur datoru.

Ivars stāstīja, ka šie seansi krietni atšķīrušies no hipnoterapijas, kādā reiz jau piedalījies: "Es biju pilnīgā transā. Mani "izslēdza", un patiesībā neko neatceros no tā, kas tur notika. Bet šajā gadījumā bija tā, ka es gulēju un pilnīgi viss bija apzināts; varēju jebkurā brīdī atvērt acis un turpināt ar viņu komunikāciju."

Pamazām Ivaru pārņēmušas bažas par hipnoterapeites kvalifikāciju. Vienīgais izglītības dokuments, ko viņš redzējis, ir "Facebook" profilā ievietotais Amerikā iegūtais hipnoterapeites sertifikāts.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras docētājs Artūrs Utināns skaidroja, ka Latvijā hipnoterapeitam nav obligāti jābūt ārstniecības personai.

"Pēc hipnoterapeitu nolikuma ir jābūt pamatā maģistra izglītībai, kas varbūt psiholoģija, antropoloģija, tātad ne tikai medicīnā - visur, kur strādā ar cilvēkiem. Katrā valstī ir profesionālās asociācijas. Profesionālā asociācija izveido savu nolikumu, kāds ir izglītības minimums," skaidroja Artūrs Utināns.

Praktiķe un trenere klīniskajā un Ēriksona hipnozē ar 25 gadu darba stāžu Dace Rolava atzina, ka attālināti var uzklausīt klienta problēmu, taču vismaz pāris reizes ir jāsatiekas klātienē.

"Ja mēs gribam veikt hipnoterapijas darbu, tad jābūt vispirms ir bijis kontaktam. Jo vajadzīga ir tomēr šī cilvēka enerģētika. Otra lieta - lai es varētu veikt attālināti, man ir jāapmāca klients, kāda šī attālinātā darba norise ir. Ja tu nemaz neesi kontaktā ar savu klientu, tu vari pieļaut terapeitiskas kļūdas," skaidroja Rolava.

Rezultāta nebija, naudu neatmaksāja

Kaut arī pirmie internetā atrastās speciālistes seansi Ivaru apmierinājuši un terapeite piedāvājusi vēl papildu bezmaksas seansus, tie neesot devuši rezultātu.

Norādījis, ka hipnoterapeites kompetence ir nepietiekama, lai atrisinātu viņa problēmu, Ivars aicinājis atmaksāt viņa pārskaitīto naudu. Terapeite sākumā it kā solījusi naudu atdot nedēļas laikā, tomēr vēlāk sarakstē pārmetusi, ka Ivara rīcība ir naudas izkrāpšana.

Turklāt Ivars stāstījis, ka esot saņēmis īsziņu no kāda nezināma vīrieša no Lietuvas: "Draudu vēstuli, ka izrēķināsies, ka viņam ir "gali" Latvijā, ja es vēl draudēšu viņa sievietei, tad man galīgi klāsies plāni."

Par draudu īsziņu un iespējamo krāpniecisko darbību Ivars rakstījis iesniegumu Valsts policijā (VP), taču saņēmis atteikumu.

Policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Gita Gžibovska rakstiskā vēstulē informēja, ka "Valsts policijā netiek apkopota statistika par šādiem gadījumiem, taču līdzīgi iesniegumi tiek saņemti samērā reti. Pirms izvēlēties jaunu pakalpojuma sniedzēju, ieteicams vispirms izpētīt atsauksmes, pārbaudīt, vai viņš ieguvis attiecīgu izglītību, lai sniegtu šādus pakalpojumus, vai reģistrējis komercdarbību".

Par to, ka hipnoterapeitei par, klientaprāt, neveiksmīgo terapiju būtu jāatdod Ivaram atpakaļ vismaz daļa naudas, Utināns ir visai skeptisks. Tieši tāpat kā par 100% garantēto rezultātu.

"Es nezinu pasaulē tādu veidu, kam ir 100% rezultāti. Ne medikamenti, kā mēs zinām, ne vakcīnas, ne ķirurģiskas operācijas - nekur nav 100% rezultāts," uzsvēra Utināns. "Naudu neatmaksā parasti tāpēc vien, ka nav efekta. Jūs aiziesiet, piemēram, pie ārsta, viņš izrakstīs jums medikamentu, bet jums no tā medikamenta būs tikai sliktāk. Jums naudu neatgriezīs; tāpēc ka paredzēt, kā uz jums darbosies medikaments, nevar."

Savukārt Rolava piebilda, ka "hipnoterapija ir kopdarbs", un tas ir stereotips, ka, piemēram, atvedot bērnu, kuru vecāki nav audzinājuši desmit gadus, hipnoterapeits vienā mirklī viņu izmainīs.

Daloties ar savu pieredzi, Ivars vēlējies brīdināt citus – piecreiz padomāt, pirms izmantot dārgus un neparedzamus pakalpojumus. Pati speciāliste ne privāti, ne ar raidījuma "4. studija" starpniecību nevēlējās komentēt radušos situāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti