No kabineta uz patruļas mašīnu. Arī Latgalē reformas Valsts policijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ne darbs iecirkņu kabinetos, bet reāli izbraukumi un patrulēšana kopš 1. marta kļuvuši par ikdienu Valsts policijai Latgales reģionā, kur līdzīgi kā citos reģionos valstī ieviestas policijas strukturālās reformas. Latgalē tagad sešu iecirkņu vietā  būs divi – Ziemeļlatgalē un Dienvidlatgalē.

Viens no iemesliem Valsts policijas strukturālajām reformām visā valstī ir policijas darbinieku skaita samazināšanās pēdējo 15 gadu laikā. "Izņēmums bija 2014. gads, kad pavisam nedaudz mēs kļuvām vairāk. Pārējie gadi ir bijuši ar mīnuszīmi. Un arī pagājušais gads nebija izņēmums. Diezgan būtisks skaits policistu aizgāja no dienesta dažādu iemeslu dēļ, un kopējais štatu samazinājums bija tuvu pie četriem simtiem," pastāstīja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

90. gadu sākumā Valsts policijā dienēja aptuveni 13 tūkstoši cilvēku, bet šī gada sākumā – pieci tūkstoši policistu.

Bijis nepieciešams mainīt darba modeli, lai efektīvi strādātu ar esošo darbinieku skaitu un arī tehnisko nodrošinājumu. Latgalē tagad sešu policijas iecirkņu vietā darbosies divi.

"Uzreiz gribu atzīmēt, ka

faktiski policistu skaits netika un netiks mazināts. Mainās darba organizācija.

Attiecīgi ierasto sešu iecirkņu vietā šobrīd ir divi – Ziemeļlatgales un Dienvidlatgales. Nav tā cilvēkresursa skaitliski tik daudz, lai mēs darbotos pēc vecās, faktiski padomju sistēmas, kad bija šauri sadalītas specializācijas tieši iecirkņu līmenī. Līdztekus tam ir aprēķināts arī policistu skaits, kāds ir nepieciešams, un tam pakārtota arī iecirkņu darba organizācija trīs pamatvirzienos," skaidroja Ruks.

Šie virzieni ir prevencija, izmeklēšana un ātra reaģēšana. Tam nepieciešama policijas darbinieku pārprofilēšana. "Šobrīd mēs apmācām policistus, lai viņi būtu spējīgi gan ātri reaģēt, gan arī rīkoties standartsituācijās, kas praktiski ir 90% no policijas darba. Lai prastu rīkoties profesionāli, uzreiz, uz vietas tādā veidā, ka policists uz vietas negaida citu policistu. Runa nav par to, ka šiem policistiem jāprot absolūti viss, nē," sacīja Valsts policijas priekšnieks.

Kopš marta sākumā saskaņā ar jauno modeli strādā policija Latgalē. Par jauno pieeju pastāstīja un automašīnu izrādīja reaģēšanas nodaļas inspektori Vladislavs Glušins un Vadims Stivriņš:

"Tagad praktiski visu laiku pavadām uz ielas.

Tas ir mūsu mobilais iecirknis ar diviem datoriem, jauna  mašīna ar radariem. Esam kļuvuši daudz tuvāki iedzīvotājiem un operatīvāki, patrulējam, veicam preventīvo darbu. Kā mobilais iecirknis.  Ja kaut  kas notiek, ātrāk varam reaģēt, ātrāk izbraucam uz izsaukumu."

Tagad policijas darbiniekiem jākļūst arī mobilākiem. "Mums patrulēšana naktī notiek arī Ilūkstē, bieži braucam Višķos uz izsaukumiem. Mēs apkalpojam visu Latgales reģionu. Ja konvojs, tad uz Ludzu, uz Rēzekni, uz Līvāniem, visur kur," pastāstīja inspektori.

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes priekšnieks Gundars Trops norādīja, ka visvairāk reformas rezultātā zaudēs tieši vadošais sastāvs. "Jo liela daļa vadošo amatpersonu nepaliek vadošos amatos, bet tiek piedāvāti tādi amati kā galvenie inspektori, vecākie inspektori. Mēs uz to apzināti ejam, un šīs reformas mērķis, lai mēs būtu tuvāk sabiedrībai, lai mēs ātrāk, efektīvāk varētu reaģēt un lai policistu skaits uz ielām būtu lielāks," sacīja Trops.

Tāpat Valsts policijā atzīmēja, ka pāreja uz jauno darba sistēmu aizņems laiku. Galvenokārt laiks nepieciešams, lai policisti pierastu pie jaunajiem darba apstākļiem, taču ne katrs policijas darbinieks būs gatavs šīm pārmaiņām.

KONTEKSTS:

Jau kopš pagājušā gada nogales notika reformas policijas reģionālajās pārvaldēs – Vidzemē, Latgalē, Kurzemē un Zemgalē. Reformā pirmā bija Galvenā kriminālpolicijas pārvalde, kurā ir apvienotas struktūrvienības un arī izveidota Kibernoziegumu apkarošanas pārvalde.

Vidzemes reģionālā pārvalde jau no 1. oktobra pārgājusi uz jaunu modeli, bet no februāra Kurzemes reģiona pārvaldē piecu iecirkņu vietā ir divi – Ziemeļkurzemes un Dienvidkurzemes. Ziemeļkurzemes iecirknī ietilpst Ventspils, Talsi, Kuldīga, bet Dienvidkurzemes iecirkni veidos Saldus un Liepājas apvienotie iecirkņi.

Reformēta arī Zemgales reģiona pārvalde, kuras paspārnē bija seši iecirkņi, bet no decembra ir trīs.  

Reformētās pārvaldes pāriet uz grupu vadības principu ar trim virzieniem – reaģēšana, izmeklēšana un prevencija. Reaģējošie policisti ir pirmie, kas ierodas notikuma vietā, jo viņi ir mobili – visu laiku atrodas ārpus iecirkņiem.  

Reaģējošā policista piemērs ņemts gan no Skandināvijas, gan citām Eiropas Savienības valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti