Panorāma

Veselības aprūpes sistēmas pārkaršanā vaino mediķu trūkumu

Panorāma

Rīga pie izpilddirektora tiks ātrākais februārī

10 000 testi reāli, ja strādā arī brīvdienās

10 000 Covid-19 testu dienā var sasniegt, ja aktīvi strādā arī brīvdienās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Viens no valdības plāniem Covid-19 samazināšanai ir analīžu jaudas palielināšana, sasniedzot 10 000 testu dienā. Tā ir izpildāma iecere, jo jau pagājušajā diennaktī veikts rekordliels testu skaits – 9000 testu. Tiesa, pieaugums kopš 6. novembrī izsludinātās ārkārtējās situācijas nav bijis pārāk straujš.  Taču ir  priekšnoteikumi, lai varētu ik dienu pārbaudīt tik daudz cilvēku, cik, piemēram, dzīvo  Kuldīgā.

Pagājušajā nedēļā veikto testu skaits bija paliels. Astoņi tūkstoši, septiņi tūkstoši, bet tad sekoja sestdiena ar četriem tūkstošiem testu un svētdiena ar diviem tūkstošiem.

Palielināt dienā veicamo testu skaitu līdz 10 000 ir reāli, taču jāizpilda vairāki noteikumi.

Lielākā problēma ir brīvdienās slēgtie analīžu punkti. Jo laboratoriju paraugu apstrādes jauda ir pietiekoša.

“Bet šaurais pudeles kakls ir paraugu noņemšana. It īpaši brīvdienu statistika, kur sestdien samazinās divas reizes, bet svētdien trīs vai četras reizes,” skaidroja Covid-19 laboratoriju tīkla koordinators Sergejs Ņikišins.

To risinās jau tuvākajā laikā, slēdzot līgumus par darbu arī svētdienās un īpaši ārpus Rīgas.

“Tās ir konkrētas sarunas ar laboratorijām, lai brīvdienās vairāki punkti būtu vaļā. Jo sestdienās ir, īpaši Rīgā, bet ir runa par reģioniem,”  sacīja Ņikišins.

Pieaudzis siekalu testu skaits. Pagājušajā nedēļā tie bija vidēji 2200 testi dienā. Laboratorijas var apstrādāt 3000 paraugus dienā. Tos gan veic tikai vietās, kur notiek uzliesmojumi un testējot slimnīcu un pansionātu darbiniekus.

Vēl viens solis ir ārstu aicināšana aktīvāk nosūtīt cilvēkus uz testiem. Šobrīd tie ir aptuveni 3500–4000 testu dienā, uz kuriem norīkojis tieši ārsts.

“Tur varētu vēl vairāk pastimulēt sūtīt, un it īpaši brīvdienās, jo laboratorijas strādā pie iespējas nodrošināt vietas, kur nodot paraugu brīvdienās un īpaši svētdienās,” norādīja Ņikišins.

Covid-19 testus var veikt 38 Latvijas pilsētās. Problēma ir vietās, kur šī punkta nav. Te piesaistīs pašvaldības, lai nodrošina transportu.

Taču ir arī tādi, kuri uz testu neaiziet – uztraucošas ziņas pienāk no ģimenes ārstiem. Izrādās, aizvien vairāk cilvēku, kurus ieved slimnīcā ar plaušu karsoni un aizdomām par Covid-19, no testa ir atteikušies.

Tādu nav daudz, bet arī viņi veido netestēto statistiku un apdraud citus, nezinot savu īsto statusu – ir vai nav Covid-19  pozitīvs. 

“Tā ir cilvēka brīva izvēle un nevar cilvēku piespiest iet uz testu, un ir dažādi iemesli, arī nevar tikt vai negrib, bet aicinājums – ja ģimenes ārsts iesaka, pierakstieties un ejiet. Nav tur nekas briesmīgs!” aicināja Ņikišins.

Brīvdienās uz testu var nosūtīt arī dežūrārsti. Bet ģimenes ārstiem un speciālistiem nekādu kvotu jeb limitu nav, tādēļ viņi uz analīzēm var norīkot ikvienu, kam tās vajadzīgas.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 nebeidza pieaugt.

Valdība 1. decembrī lēma pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 11. janvārim. Ierobežojumi ir tikpat stingri kā pavasarī – “2+2”  princips. Tas nozīmē, ka tikties drīkst tikai divi cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ievērojot divu metru distanci.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti