Panorāma

Bērnudārzos 1. septembris šogad bez vecākiem

Panorāma

Apstrīd vēlēšanu rezultātus

Sākas jaunais mācību gads

1. septembris: atsākas mācības klātienē, skolēni priecīgi satikt draugus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

2020./2021. mācību gads sākās neierastos apstākļos, skolām gatavojoties nodrošināt piesardzības pasākumus Covid-19 ierobežošanai un arī sākot ieviest kompetenču izglītības pieeju. Skolēni priecājas atgriezties skolā un satikt skolēnus, arī vecāki un vecvecāki priecājas par bērnu atgriešanos mācību iestādē. Pirmā skolas diena aizvadīta dažādi - ar ierobežojumiem, video uzrunām un arī ar tradicionāliem ziediem skolotājiem.

Zinību diena Latvijā svinēta 677 skolās, kur mācību gaitas uzsāka un turpina vairāk nekā 214 000 skolēnu.

Ielu aptauja: ar ko cilvēkiem asociējas pirmā skolas diena
00:00 / 01:24
Lejuplādēt

Skolēnus pārņem dažādas emocijas – tajā skaitā prieks, satiekot draugus. Zinību dienu svin vairākās ģimenēs, dažām pat ir savas tradīcijas.

ĪSUMĀ:

Pirmo reizi Ādažu vidusskolā būs astoņas pirmās klases

Pirmo reizi Ādažu vidusskolā būs astoņas pirmās klases – kopā 220 pirmklasnieki. Viņiem kopā ar vecākiem otrdien 1. septembra pasākums notika kā ierasts – pulksten 9 no rīta ar svinīgām uzrunām klātienē. Tikmēr pārējiem stundu vēlāk bija jāierodas savās klasēs, kur “Facebook” tiešraidē viņus uzrunāja direktors. Latvijas Radio uzrunātie skolēni priecājas atgriezties skolā un satikt skolēnus.  

“Šī Ādažiem ir liela diena, jo 220 paši mazākie – pirmklasnieki uzsāk savas skolas gaitas,”  tā Ādažu novada domes priekšsēdētājs Māris Sprindžuks (Latvijas Reģionu apvienība) iesāka savu Zinību dienas runu.  

“Būsim ļoti prātīgi sakarā ar vīrusu. Mēs neviens negribam, lai skola tiktu pārtraukta kaut uz brīdi, jo mēs zinām, ko tas mums visiem nozīmē,”  aicināja Sprindžuks.

Kā ierasts, sanākušie vienojās kopīgā himnas dziedāšanā. Pēc tam pirmklasnieki ar vecākiem devās uz klasi.

1.septembris: atsākas mācības klātienē, skolēni priecīgi atgriezties skolās
00:00 / 03:11
Lejuplādēt

Bet plkst.10 klases stunda sākās pārējiem skolēniem, kur tiešsaistē skolas “Facbook” profilā viņus uzrunāja domes priekšsēdētājs un direktors.

Uzrunātie skolēni kā viens atzina, ka ir priecīgi atgriezties skolā:

“Es jūtos labi. Es gribēju redzēt savus klasesbiedrus un skolotāju.”
“Esmu ļoti priecīga, jo beidzot satikšu klasesbiedrus.”

Arī vecāki priecājas, ka bērni atkal varēs mācīties klātienē:

“Ādaži vienmēr ir bijuši atbildīgi par saviem bērniem un darbiniekiem.”
“Mazajiem ir jānāk uz vietas. Es domāju, ka tas būtu pilnīgi absurdi, ja viņiem būtu jāsēž mājās. Tā jau vairs nav pirmā klase – nav ne to draugu, ne kā.”
“Gaidām un ceram, ka šis gads būs veiksmīgs un bērni pēc iespējas ilgāk mācīsies klātienē. Mājās mācību process bija savādāks un sarežģītāks.”

Mācības klātienē pilnībā atsāks tikai pirmo sešu klašu skolēni. Pārējie uz skolu nāks maiņās – vienu nedēļu septītās un astotās klases, bet otru – devīto līdz divpadsmito klašu skolēni. Mācību iestādē izliktās zīmes atgādinās par drošības noteikumiem – sociālo distancēšanos un roku un virsmu dezinfekciju. Pedagogiem izsniegs sejas aizsegus, stāstīja direktors Česlavs Batņa.

“Šie aizsargvairogi vairāk domāti nevis tad, kad skolotājs stāv klases priekšā un runā, jo, kad vairogu uzliek, viņš klusina, bet, kad skolotājs iet pa klasi, viņš to var uzlikt. Šajā gadījumā skolotāji būs visneaizsargātākie – viņi jau pa klasēm staigās,”  skaidroja direktors.

Respektīvi, skolēni klašu telpas nemainīs, izņemot informātikas un sporta stundās. Šie kabineti tiks regulāri dezinficēti. Sākumskolas skolotāja Danija Kundziņa atzina, ka kopumā pedagogi jūtas droši.

“Skola ir gatava, cik nu lielas skolas gatavas var būt. Un skolotāji jūtas ļoti droši,”  sacīja Kundziņa.

Šogad Ādažu vidusskolā mācīsies 1731 skolēns. Skolai ir divas ēkas.

Juglas skolā skolēni sadalīti vairākās grupās un tiekas svaigā gaisā

Vēl mirklis un viņu dzīve mainīsies. Juglas vidusskolas pirmklasnieki neslēpj saviļņojumu un tāpat arī viņu vecāki atzina, ka ir satraukušies, daži pat vairāk nekā viņu bērni.

Pirmklasniece Madara, vaicāta, ko vēlas skolā iemācīties, atzina: ''Matemātiku. (..) Man patīk rēķināt. Man gribas iemācīties vēl lasīt labi, un man arī gribas daudz draugu."

Regnāra mamma Sindija atzina: "Mans vecākais bērns iet pirmajā klasē. Man jau 1. septembris izraisa lielu satraukumu, jo bērns ir jāatstāj un pašiem jāiet tribīnēs sēdēt, un zinu, ka pašās skolas telpās nelaidīs. Tā kā bērnam būs jāiedod mantas, un tas ir ļoti liels satraukums."

Pirmklasnieka mamma Liene atzina: "Man liekas, ka lietas notiek daudz precīzāk un daudz skaidrāk tiek pateikts, kas ir jāizdara, un bērni arī precīzāk zina. Atbildība tiek sadalīta precīzi. Lielisks laiks izmēģinājumiem un datorlietām."

Tikmēr 1. klases audzinātāja Dace Turka klāstīja:

"Ir atkal iespēja satikt daudz ļoti jaukus bērnus un uzsākt sākumskolas gaitas. Šodien ar lielāko daļu satiekamies pirmo reizi, un klasē ir 28 bērni."

Svētku runu Rīgas Juglas vidusskolas direktore Aija Melle šodien saka jau ceturto reizi. Lai ierobežotu pulcēšanos, skolēni sadalīti vairākās grupās un tiekas svaigā gaisā – skolas stadionā. Un tieši pēdējā grupa šodien ir vissvarīgākā, jo pilda neatņemamu 1. septembra tradīciju – divpadsmitie kā katru gadu skolas dzīvē ieved pirmklasniekus.

"Pirmā ziņa, ka esam satikušies klātienē pēc tik ilga laika. Otrā ziņa, ka mēs ļoti gaidījām bērnus, vecākus un skolotājus, jo skola bez cilvēkiem nav skola. Un trešā ziņa, ka

mums visiem ir jābūt ļoti atbildīgiem – gan bērniem, gan vecākiem, gan pedagogiem, un, ja tādi būsim, tad visi klātienē arī mācīsimies," sacīja Melle.

Neviltots prieks par tikšanos arī divpadsmitajiem un viņu audzinātājai. Egija Lukjanska cer, ka jaunajā mācību gadā nebūs jāpiedzīvo tāds mācību gada noslēgums – bez tikšanās klātienē - kā iepriekš. "Viņi ir ļoti mīļi un jauki. Un prieks, ka mēs atkal tiekamies skolā."

12. klases skolniece Samanta, vaicāta, ka šķiet dīvaini pirmajā skolas dienā, saka: "Pulcēšanās, ka mēs ilgi bijām mājās, jābūt atkal skolā." Liliāna uzskata, ka mācīties klātienē ir labāk nekā attālināti. "Vai gribam? Tas ir cits jautājums, bet tā ir labāk visiem." Arī Elza atzīst: "Mazliet dīvaini, bet ir prieks un mazliet neziņa par to gaidāmo. Bet es domāju, ka viss būs kārtībā."

Klāvs saka: "Mēs neesam satikušies kopš marta, un satikties tādā pašā kolektīvā kā pirms tam, visu atlikušo gadu nomācīties pēdējo reizi 12 gados, man liekas, ir fantastiski. Man ir forša sajūta."  Arī Gustavs ir pozitīvi noskaņots:

"Tomēr pēdējais no 12 dzīves pavadītiem gadiem, un tā ir tomēr lielākā daļa mūsu dzīves. Es domāju, būs brīnišķīgi."

Rīgā mācību gadu sāk 108 skolas un 147 bērnudārzi

2020./2021. mācību gadu Rīgā sāka 108 vispārizglītojošas skolas, kuras apmeklēs aptuveni 69 000 skolēnu, tajā skaitā apmēram 6900 pirmklasnieki. Skolās kopumā strādās ap 7000 pedagogu.

Rīgas pilsētas pašvaldības atbildīgās amatpersonas Zinību dienā apmeklēja Rīgas Zolitūdes ģimnāziju (Ruses ielā 22) un kopā ar izglītības iestādes darbiniekiem, audzēkņiem atklāja jaunuzcelto laboratorijas korpusu, kura būvniecība pēc Rīgas domes Īpašuma departamenta pasūtījuma tika uzsākta pagājušā gada rudenī.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktors Māris Krastiņš viesojās Rīgas Angļu ģimnāzijā (Zvārdes ielā 1), kur atklāta jaunā piebūve, kurā izveidotas mācību telpas 7.-12. klasēm, multifunkcionāli fizikas, ķīmijas, bioloģijas un matemātikas kabineti, auditorijas, laboratorijas un bibliotēka ar inovatīviem informācijas un komunikācijas tehnoloģiju risinājumiem mācību procesa nodrošināšanai. Skolas teritorijā ir atjaunota vēsturiskās Borherta muižas ēka, kas plānota ārpusklašu aktivitātēm.  

Zinību dienā darba cēlienam durvis vēra arī Rīgas Valsts klasiskās ģimnāzijas laboratorijas korpuss – jaunbūve ar kopējo platību 2682 kvadrātmetri (Purvciema ielā 38). Tajā ir izveidota auditorija 160 apmeklētājiem, klases ar palīgtelpām, garderobi, kā arī bibliotēku un lasītavas zāli. Katrai no šīm telpām ir arī sava palīgtelpa iekārtu vai materiālu glabāšanai. Ir izveidota arī skolotāju istaba ar darba un atpūtas zonām. Otrā un trešā stāva telpas ir plānojuma ziņā gandrīz identiskas. Telpu plānojumā pamatu veido četras mācību klašu telpas – fizikas, dabas zinību, ķīmijas un bioloģijas laboratorijas ar iespēju divas no tām apvienot.

Rīgas pilsētas pašvaldības pārstāvji Zinību dienā viesojās arī Mežciema pamatskolā (Hipokrāta ielā 31). Ēkai 2018. gadā ir veikti energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi – nosiltināta fasāde un jumts. Ir labiekārtota arī pieguļošā teritorija, izveidots rotaļu laukums un jauns multifunkcionālais laukums dažādām fiziskām aktivitātēm.

Rīgā darbosies arī 147 pašvaldības dibinātas pirmsskolas izglītības iestādes un 88 pirmsskolas izglītības grupas pie 16 vispārizglītojošajām skolām, kā arī viea interešu centra.

Kopskaitā pirmsskolu grupās būs vieta apmēram 26 700 bērniem. Pirmsskolās strādās ap 3500 pedagogi.

Šogad mācības deviņās Rīgas mūzikas un mākslas skolās profesionālās ievirzes programmās un interešu izglītībā apgūs vairāk nekā 4250 audzēkņu, strādās apmēram 500 pedagogi.  Jaunajā mācību gadā 10 Rīgas pašvaldības dibinātajās sporta skolās izglītības programmas apgūs 8300 audzēkņi. Sporta skolās strādās 380 pedagogi un treneri.

2020./2021. mācību gadā Rīgas pašvaldības dibinātajos astoņos bērnu un jauniešu centros dažādas interešu izglītības programmas apgūs 25 000 audzēkņi, strādās vairāk nekā 650 pedagogi. Pulciņu nodarbības bērniem tuvu dzīves vai mācību vietai nodrošinās arī Rīgas vispārējās izglītība iestādes.

Kaunatas vidusskola: mazākās skolās ievērot jaunos noteikumus ir vieglāk

Piesardzības pasākumi krietni vieglāk un ātrāk izpildāmi mazajās skolās, savukārt kompetenču izglītība – lielākajās. Rēzeknes novada Kaunatas vidusskola ir pielāgojusies un jau Zinību dienā sāka abu jauninājumu ieviešanu mācību darbā.    

Šis 1. septembris bija tik ļoti gaidīta diena, kā vēl nekad iepriekš skolas vēsturē – svinīgajā Zinību dienas pasākumā uzsvērts Rēzeknes novada Kaunatas vidusskolā.  Svinīgajā svētku pasākumā blakus skolēniem atradās vien pirmklasnieku vecāki, pārējiem viesiem bija jāievēro distance.

Tā kā skolai ir savs sporta stadions, teritorija atļauj pulcēties kopā.

“Bija iezīmētas vietas katrai klasei. Un tika ievērota distance starp klasēm, gan ierodoties uz stadionu, gan arī stāvot stadionā. Kad viņi visi ir kopā, tas ir svinīgāk, un it sevišķi pirmklasniekiem. Gribējās to svinīgumu, lai viņi izjustu, ka mēs viena saime esam,” stāstīja Kaunatas vidusskolas direktore Alīna Gendele.

Šajā mācību gadā Kaunatā mācīsies 204 skolēni, kas salīdzinoši ar citiem gadiem ir līdzīgs skaitlis, tomēr tas nereti mainās. Direktore atzīst, ka mazākās skolās ievērot jaunos noteikumus ir vieglāk, katrai klašu grupai ir sava ieeja, gaiteņi ar klašu telpām sadalīti uz pusēm, nodrošinot vienas un tās pašas klases atrašanos vienā vietā visas dienas garumā.

“Mēs daļēji atteicāmies arī no priekšmetu kabinetu sistēmas. Tikai izņemot sports, ķīmija, fizika. Respektējot un realizējot šo kārtību, mēs nodrošināsim, ka mums mācības notiks klātienē. Jā, tā ir atbildība no visām pusēm,”  stāstīja Alīna Gendele.

Skolēni un vecāki ierobežojumus vērtē dažādi, taču vienbalsīgi atbalsta mācīšanos klātienē.

“Saka, ka mēs mācīsimies vienā klasē, nevarēsim nekur iziet. Tas tā liekas jocīgi. Es domāju, ka varēja arī bez tiem ierobežojumiem,” sprieda Kaunatas vidusskolas 12. klases skolniece Enija Kuzminska.

“Es uzskatu, ka pareizi. Kā tas sanāks reāli, to es nezinu, noteikti skolotāji vairāk piedalīsies tajā, bet es uzskatu, ka tas ir jāievēro, protams. Ļoti patīkamas sajūtas, saviļņojošas sajūtas, esmu priecīgs, lepns,” atzina trīs bērnu tētis no Čornajas pagasta Artūrs Gaisiņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti