1.-4. klašu skolēnu brīvpusdienas plāno uzticēt pašvaldībām

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) piedāvā uzticēt pašvaldībām 1.-4. klašu skolēnu brīvpusdienu nodrošināšanu, savukārt iepriekš šim mērķim atvēlēto valsts budžeta dotāciju 20 miljonu eiro apmērā novirzīt ministrijas prioritātēm, tai skaitā pedagogu algām, informēja IZM.

Par šo jautājumu ministrija turpinās konsultācijas ar pašvaldībām un sociālajiem partneriem pirms nākamā gada budžeta veidošanas.

Pašlaik sākumskolas skolēnu brīvpusdienas visās skolās dotē IZM, bet pašvaldības savu iespēju robežas tās nodrošina citu klašu skolēniem. Valsts  budžeta finansējums brīvpusdienu nodrošināšanai  2019. gadam ir 19 681 416 eiro, vienam bērnam dienā atvēlot 1,42 eiro.

No 2008.gada 1.septembra līdz 2014.gada 31.augustam valsts budžeta līdzekļi brīvpusdienām vienam bērnam (1.-3.klase) dienā bija 1,14 eiro, bet no 2014.gada 1.septembra finansējums tika palielināts līdz 1,42 eiro. Bet 4.klases skolēni brīvpusdienas saņēma no 2015.gada 1.septembra.

Valdība jau 2016.gadā uzdeva ministrijai sagatavot priekšlikumu par IZM  neraksturīgo funkciju – dotāciju brīvpusdienām - nodošanu pašvaldībām vai citai  ministrijai.

Toreiz netika panākta vienošanās ar Latvijas Pašvaldību savienību, un valdības dotais uzdevums ministrijai tika atzīts par aktualitāti zaudējušu.

Saskaņā ar IZM veiktu pašvaldību aptauju 2018.gada sākumā daudzas pašvaldības no saviem līdzekļiem nodrošināja brīvpusdienas arī visu pārējo klašu skolēniem: 74% pašvaldību nodrošina brīvpusdienas 5.klasēm, 71% pašvaldību - 6.klasēm, 63% pašvaldību - 7.klasēm, 58% pašvaldību - 8.klasēm, 58% pašvaldību -  9.klasēm, bet 35% pašvaldību –  no 10.klases līdz 12.klasei.

Sākot darbu pie nākamā gada budžeta, Izglītības un zinātnes ministrijai ir dots uzdevums sagatavot grozījumus normatīvajos aktos, izslēdzot valsts līdzdalību brīvpusdienu nodrošināšanā 1.-4.klases skolēniem no 2020.gada 1.janvāra, un paredzēt, ka turpmāk brīvpusdienas nodrošina pašvaldības savu budžetu ietvaros vismaz pašreizējā līmenī.

Tāpat tika atbalstīts Izglītības un zinātnes ministrijas priekšlikums, ka budžeta dotācijas brīvpusdienām 19 681 416 eiro apmērā 2020.gadā un turpmāk ik gadu tiek novirzītas ministrijas prioritāro pasākumu īstenošanai, tajā skaitā pedagogu algām, fundamentālajiem un lietišķajiem pētījumiem un citiem pasākumiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt