Panorāma

Tapusi filma par pirmajiem latviešu dziedāšanas svētkiem

Panorāma

Virza tālāk iniciatīvu par pensiju līmeņu iemaksu nemainīšanu

Reģionālie mediji neiegūst Atveseļošanas fonda finansējumu

Reģionālos medijus satriec atraidījums iespējai tikt pie Eiropas naudas digitalizācijai

Laikā, kad tiek īpaši uzsvērta reģionālo mediju nozīme dezinformācijas apkarošanā un valsts drošības stiprināšanā, kā auksta ūdens šalts reģionālajai presei nācis atteikums saņemt Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fonda līdzekļus digitalizācijai. Daļai mediju tas var nozīmēt pat darbības pārtraukšanu. Naudas ieguvēju saraksts vēl nav publicēts, taču Latvijas Televīzijas (LTV) rīcībā nonācis iespējamo pretendentu saraksts un starp tiem ir arī uzņēmuma "Tet" platforma "Helio". Tas liek uzdot jautājumus par valsts stratēģiskajām izvēlēm, spēku samēriem konkursā un tā nosacījumiem. 

ĪSUMĀ: 

  • Lai reģionos stiprinātu informatīvo telpu, reģionālos laikrakstus aicināja izmantot ES finansējumu digitalizēšanai.
  • 21 reģionālais laikraksts spēkus apvienoja, piesakoties atbalstam kopā; kopā cerēja uz 750 000 eiro. 
  • Visi reģionālie laikraksti saņēma ziņu, ka viņu pieteikums nav atbalstīts.
  • Finanšu un līgumu aģentūra: Tika atbalstīti kvalitatīvākie pieteikumi. 
  • LTV zināmi 7 pretendentu vārdi, kuri izvēlēti kopumā 3,7 miljonu eiro ES finansējuma iegūšanai. 
  • Katram pretendentam vēl jāuzlabo projekts; starp kandidātiem – vairāk tehnoloģiju uzņēmumu, mazāk mediju.
  • Reģionālo mediju asociācijai radušās bažas par konkursa nolikumu. 
  • Kultūras ministrijā noraida pārmetumus; sola meklēt iespēju atbalstīt reģionālos medijus. 

21 laikraksts cerēja kopā uz 750 000 eiro

Lai reģionos turpinātu pastāvēt neatkarīga žurnālistika un neveidotos tā sauktie informatīvie tuksneši, jau ilgstoši tiek runāts par reģionālās preses stiprināšanu. Viens no veidiem – pielāgoties tam, kā mainījušies lasītāju paradumi, vairot digitālā satura apjomu. Tāpēc reģionālie laikraksti bija aicināti izmantot pieejamo ES Atveseļošanas fonda finansējumu laikrakstu digitalizēšanai. 

Saprotot, ka katrs atsevišķi to nevarēs izdarīt, 21 reģionālais laikraksts spēkus apvienoja, piesakoties kopā. Piemēram, "Kurzemnieks" cerēja uz 20 000 eiro tehniskajam nodrošinājumam digitālā satura uzlabošanai, taču pie finansējuma netika. 

Visi reģionālie laikraksti saņēma ziņu, ka viņu pieteikums nav atbalstīts.

Laikraksta "Kurzemnieks" galvenā redaktore, Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes locekle Daiga Bitiniece sacīja: "Uzzinot, ka mēs neesam dabūjuši ne santīma, protams, tas mūs satrieca. Es domāju jebkuru reģionālo mediju.  Daļai no reģionālajiem medijiem tas tiešām var būt nāves spriedums, kuriem nav vēl izveidoti šādi puslīdz normāli portāli, puslīdz mūsdienīgi portāli."

Reģionālo mediju asociācijas valdes loceklis Uldis Salmiņš stāstīja, ka katrs medijs bija cerējis vidēji uz 50 000 līdz 60 000 eiro lielu atbalstu – visi kopā uz 750 000 eiro. Šis atteikums reģionālajiem medijiem ir liels trieciens. 

Reģionālie mediji: Konkursa nolikuma izstrādē mediju nozare nav uzklausīta

Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) savukārt norādīja – pieteicēju bija vairāk nekā naudas, tāpēc konkursā tālākai virzībai no 30 pieteicējiem izvēlēti 7 – tie, kuriem bija labāk uzrakstīti projekti. 

"Kuru kvalitāte nebija tik augsta kā pārējiem... nu tāda konkursa apstākļos saņem finansējumu tas, kas ir labākais, jā, kuriem bija kvalitatīvāk sagatavoti šie projekti," piebilda CFLA Projektu atlases departamenta direktore Agnese Abu-Junese.

Šaurā lokā ir zināmi septiņu pretendentu vārdi, kuri izvēlēti kopumā 3,7 miljonu eiro ES finansējuma iegūšanai. Katram no tiem vēl ir jāveic uzlabojumi projektos. 

LTV rīcībā ir informācija, ka viens no potenciālajiem naudas saņēmējiem varētu būt tehnoloģiju uzņēmums "Tet" ar platformu "Helio". 

SIA "Helio Media" rakstiskā atbildē norādīja: "Potenciāli iegūstamo finansējumu iecerēts novirzīt jauna un mūsdienīgāka televīzijas tiešraides ziņu raidījuma izveidei ar ražošanas procesa digitalizāciju, kā arī portāla "1188.lv" modernizēšanai, uzlabojot portāla apmeklētāja lietošanas pieredzi."

Ņemot vērā "Tet" projekta panākumus konkursā, Reģionālo mediju asociācijas valdes loceklis Salmiņš bažījas par nolikumu, kura izstrādei bija piesaistītas nevis ar medijiem, bet gan lielākoties ar informācijas tehnoloģijām saistītas asociācijas.

"Es redzu, ka tāpēc tie projekti noraidīti, ka ir nevis mediju nozare uzklausīta, bet tīri telekomunikāciju nozare. Daži no viņiem darbojas, milzīgi lieli uzņēmumi attīsta savas, es teiktu, tās platformas. Viņi attīsta arī kādu saturu, un, protams, ka viņi vēlas arī teikt – mēs esam mediji, mēs arī gribam saņemt atbalstu," pauda Salmiņš. 

Kultūras ministrija sola reģionālos medijus atbalstīt citādi

Kultūras ministrijā tikmēr noraidīja pārmetumus, ka reģionālie mediji nebūtu tikuši uzklausīti.

"Tad, kad šo sarakstu ieraudzīsim, tad būtu korekti izvērtējumu veikt, vai šis konkurss ir sasniedzis mērķi un dažādos mediju segmentus, vai arī ne," atzīmēja Kultūras ministrijas ES fondu departamenta direktore Zanda Saulīte.

Kultūras ministrijā sola meklēt iespēju atbalstīt reģionālos medijus no citu pieejamo atbalsta veidu līdzekļiem. Jāpiebilst, ka esošais konkurss vēl nav noslēdzies un pretendenti vēl nav oficiāli apstiprināti.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti