Šīs nedēļas sākumā Liepājas Reģionālajā slimnīcā nogādāti 10 un 13 gadus veci pusaudži ar smagām galvas traumām, kas gūtas krītot.
"Izskatās, ka jauniešiem ir parādījies kārtējais kvests internetā, kur viņi mēģina zaudēt samaņu, izbaudīt samaņas zaudējuma efektu. Kā mēs secinājām, tas notiek ar izteikti forsētu elpošanu, kas sākumā pastiprināti piegādā smadzenēm skābekli, bet pēc tam, gluži pretēji, asinsvadi sašaurinās un smadzenes paliek bez skābekļa – iestājas hipoksija," paskaidroja ārste pediatre Solvita Jegorenko.
Ārste pediatre Inga Zvirbule pauda satraukumu, ka tas noticis divās dažādās skolās, tātad šī informācija starp bērniem izplatās. "Viņi rāda viens otram, saskatās video, arī abi pacienti to nebija darījuši pirmo reizi, viņi bija darījuši atkārtoti.
Jautājot par to, kāds ir mērķis šim visam, – apmēram četras piecas sekundes viegla reibuma sajūta,"
pastāstīja Zvirbule.
Sekas šādai īstermiņa eiforijai varot būt ļoti bīstamas.
"Viņiem ir bijusi ļoti izteikta klīnika ar izteiktām galvassāpēm, ļoti stipru vemšanu un dezorientāciju telpā. Viņi nesaprot, ko viņi dara. Nākas gan kompjūtertomogrāfiju veikt, analīzes, lai secinātu, kas ir noticis. Kādas tas atstās sekas, ir grūti pateikt, jo ir smadzenēm bijis kaut kāds laiks ar skābekļa badu plus galvas trauma krītot. Posttraumatiskas galvassāpes, epilepsija attīstīties var," uz iespējamiem riskiem norādīja Jegorenko.
Vienas no skolām, kuru audzēkņi nogādāti slimnīcā, direktors uzsvēra, ka vērsīs pilsētas Sociālā dienesta un bāriņtiesas uzmanību uz nepieciešamību šādiem bērniem pēc izrakstīšanas no medicīnas iestādes obligāti apmeklēt psihoterapeitu.
"Mēs jau sākām pārrunāt ar mūsu skolas izglītojamiem, ka šādas asfiksijas izklaides ir, no vienas puses, smadzeņu bojājums, no otras puses, – valstīs, kur šo pēta, ir skarba statistika par bojāgājušo skaitu šādās situācijās," uzsvēra Liepājas Oskara Kalpaka vidusskolas direktors Gints Ročāns.
Slimnīcā ievietotās pusaudzes klasesbiedri kategoriski atteicās televīzijas kameras priekšā komentēt situāciju, tomēr ir zināmi daudzi gadījumi gan Latvijā, gan ārvalstīs, kad bērni vieglprātīgi piedalās šādos izaicinājumos, radot reālus draudus savai veselībai un pat dzīvībai.