Noslēgušās mācību «Namejs» plašākās aktivitātes Latgalē

Pagājušajā nedēļā sākās visaptverošās valsts aizsardzības mācības "Namejs", kas ilgs līdz pat 8. oktobrim. Mācību pirmajā posmā plašākās aktivitātes norisinājās Latgalē – tika pārbaudīta mobilizācijas darbība, iesaucot dienestā rezerves karavīrus, dabā izvietoti iepriekš iegādātie pretmobilitātes materiāli, kā arī izspēlētas masu nekārtības un pūļa savaldīšana.

Noslēgušās mācību «Namejs» plašākās aktivitātes Latgalē
00:00 / 04:23
Lejuplādēt

"Gribi ar mani kauties?"

"Gribi ar mani kauties? Iznāc viens pret viens! Noliec savu vairogu un steku un nāc šurp!" Kārsavas centrā ieradušies vairāki desmiti agresīvu nemiernieku, kas provocē kārtības sargus un izraisa nekārtības – šāds scenārijs sestdien tika izspēlēts Kārsavā, valsts aizsardzības mācību "Namejs" laikā. Pēc mācību scenārija situācija eskalējas, un no vārdiem nemiernieki pāriet uz darbiem – bruņoto spēku virzienā sāk lidot malkas pagales un citi priekšmeti, notiek dedzināšana un atskan šāvienu troksnis.

Mācību mērķis – savaldīt un nomierināt pūli, identificēt vadoņus un atjaunot kārtību, kā arī veidot stiprāku sadarbību starp iekšlietu ministrijas struktūrām, skaidro 32. Kājnieku bataljona komandieris majors Zigmārs Krišāns: "Jo vairāk mēs darām, jo vairāk trenējamies, jo labāki esam. Tas arī mums uzlabo kopējo informācijas apmaiņu un kopējo operācijas vadīšanu. Ja pēkšņi kaut kur šeit kaut kas notiek ar sakariem vai vēl ko, tad automātiski es runāju ar vadības centru, un vadības centrs tad runā ar to pārstāvi, kas ir no struktūrvienībām, tad arī tādā veidā mēs koordinējam un vadām to operāciju."

Kopā ar citiem dienestiem

Mācībās iesaistījās arī ugunsdzēsēji un neatliekamās palīdzības mediķi, kuri papildināja iemaņas palīdzības sniegšanā daudz cietušajiem ar dažāda smaguma traumām. Kā stāsta NMPD Rēzeknes brigāžu atbalsta centra vadītāja Ināra Tirole, mācības mediķiem notiek teju ik mēnesi, un arvien biežāk tās ir kopā arī ar citiem dienestiem: "Šodien bija četras brigādes – no Jēkabpils, Daugavpils, Gulbenes un Rēzeknes. Gribu atzīmēt ļoti labu sadarbību ar zemessardzes karavīriem – glābējiem. Protams, simtprocentīgi gatavs nevar būt nekad, bet mēs pilnveidojam savas prasmes un mācāmies, un ar katru reizi mēs saprotam, kur būtu jāpilnveido un par ko būtu jāpiedomā."

Tikmēr 60 kilometrus uz leju gar austrumu robežu Zilupes pusē pagājušajā nedēļā noritēja pretmobilitātes šķēršļu uzstādīšana.

"Pašreiz tiek iekrauti Hesco bastiona grozi," NBS apvienotā štāba inženieru inspektors Kaspars Lazdiņš izrāda vienu no pretmobilitātes šķēršļiem – kvadrātveida stiepļu grozus gandrīz cilvēka augumā. "Tie ir domāti piepildīšanai ar smiltīm. Tādā veidā mēs varam ātrāk uztaisīt smilšu valni salīdzinājumā ar smilšu maisiem. Šis ir bijis plaši izmantots starptautiskās operācijās gan Irākā, gan Afganistānā, un ļoti labi sevi pierādījis, ka pasargā ne tikai personālu, bet, apliekot apkārt noteiktai infrastruktūrai, arī pasargā infrastruktūru no šķembu iedarbības."

Stiprinot Austrumu robežu

Austrumu robežas stiprināšana notiek ne vien ar Hesko bastiona smilšu groziem, bet arī ar dažādas formas betona blokiem, sauktiem par pūķa zobiem, un lego klučiem, kā arī metāla ežiem. Tas viss no Zilupes noliktavas tiek vests pavisam tuvu pie robežas un uzstādīts stratēģiski izvēlētās vietās, kas robežojas ar Krieviju. Darbus kā mācību "Namejs" praktisko uzdevumu veic 3. Latgales brigādes zemessargi. Viņi arī rok un stiprina prettanku grāvjus netālu no Terehovas robežpunkta. Brigādes virsseržants Jānis Vilkājs stāsta: "Mazāk izmantojamie ceļi, kurus mēs izrokam, pārrokam un stiprinām. Mums arī pašiem ir mācīšanās no šī. Skatāmies, kā tos ietekmē laika apstākļi, un nākamais solis ir stiprināt malas."

Šī gada "Namejā" aktīvākā mācību fāze Latgalē ir noslēgusies. Šonedēļ mācības turpināsies Kurzemē, kur piedalīsies arī daļa Latgales brigādes personāla. Savukārt septembra nogalē un oktobra sākumā plānots noslēdzošais posms jeb štāba mācības militārajai vadībai bez karavīru iesaistes.

Jāatgādina, ka šoruden mācībās "Namejs" piedalās aptuveni 11 tūkstoši karavīru un zemessargu no visām Nacionālo bruņoto spēku vienībām, kā arī sabiedroto valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti