Garisons norādīja, ka kopumā atbildīgo dienestu komunikācija par notikušo atstājusi vairāk jautājumu, nekā atbilžu. Viņaprāt, "sabiedrībai situācijā, ja tas tiešām ir kaujas drons un to zina amatpersonas, nepieciešams to zināt".
"Ja mēs paskatāmies kartē, šis drons no Baltkrievijas varēja lidot arī virs Rēzeknes. Ja jau ir bijusi pārliecība, kā Bruņotie spēki saka, ka viņi ir monitorējuši un redzējuši to, tad ir jābūt kādam risku izvērtējumam, uz kā pamata ir pieņemts lēmums nenotriekt šo dronu. Jo principā, manuprāt, tā ir ļoti bīstama spēle – paļauties uz kaut kādu varbūtību, nevis uz riskiem," sacīja Garisons.
Bijušais AM valsts sekretārs atzina, ka, ņemot vērā visus riskus, viņam ir grūti iedomāties, kāpēc netika pieņemts lēmums par drona notriekšanu, jo to esot iespējams izdarīt arī bez pretgaisa aizsardzības sistēmām.
"Ir jābūt kādam skaidrojumam plašākai sabiedrībai, kādēļ tika izvēlēts šāds lēmums, jo man liekas, ka patlaban Bruņotie spēki spēlējas, varētu teikt, ar savu prestižu un to, vai viņi ir pilnībā spējīgi nodrošināt tās funkcijas, kas viņiem ir uzliktas," atzīmēja Garisons.
Tikmēr Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" Latvijas Universitātes Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes dekāns Jānis Ikstens un Rīgas Stradiņa universitātes Sociālo zinātņu fakultātes Programmu grupas vadītāja Lelde Metla-Rozentāle vērtēja, ka komunikācija no AM un NBS puses saistībā ar notikušo neļāva Latvijas iedzīvotājiem justies droši.
"Tā reakcija bija tāda vasarīga. Sestdienas dienā tur silts laiks, jā, tur kaut kāds "Šahed" lido, nu, lai viņš tur lido, mēs tur sekojam, tā teikt, rūpīgi pētām, ko viņš tur darīs. Paldies Dievam, nokrita neapdzīvotā vietā. Nu, viss labi. Mēs esam visu savu darbu izdarījuši," sacīja Ikstens.
Metla-Rozentāle vērtēja, ka AM un NBS pārstāvji pirmdienas preses konferencē nav radījuši iespaidu, ka Latvija kontrolējusi situāciju ar savā gaisa telpā "iemaldījušos" dronu, piemēram, esot gatavībā to neitralizēt.
"No šīs preses konferences tāds iespaids neradās. Drīzāk radās... Kā militārpersonas teica – jā, mums šobrīd nav tādu iespēju, mēs gatavojamies, mēs esam procesā. Tas man tā likās – ko tas nozīmē? Pagaidām jārēķinās, ka tie droni var ielidot? Tas bija mulsinoši," pauda politoloģe.
KONTEKSTS:
Aizsardzības ministrija svētdien, 8. septembrī, informēja, ka Rēzeknes novadā sestdien, 7. septembrī, ir nokritis Krievijas bezpilota lidaparāts.
Pirmatnējie dati liecināja, ka tas bijis militārās nozīmes Krievijas Federācijas bezpilota lidaparāts, kas Latvijas gaisa telpā ielidojis no Baltkrievijas. Vēlāk Nacionālie bruņotie spēki (NBS) paziņoja, ka drons bija "Šahed" tipa drons, kas bija aprīkots ar sprāgstvielu. NBS komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš norādīja, ka drons nav bijis speciāli mērķēts uz Latviju, bet gan uz Ukrainu.
Saistībā ar atrasto dronu Latvija izteikusi kategorisku protestu Krievijai.