Rīta Panorāma

Ar kādiem izaicinājumiem saskaras piena nozare?

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar zemkopības ministru Didzi Šmitu (AS)

Zemkopības ministrs: atbalsts augļkopjiem būs jāmeklē arī Eiropas līmenī

Pavasara salnu nodarītie zaudējumi augļkopjiem ir uzskatāmi par ārkārtas situāciju, un atbalsts būs jāmeklē gan Latvijā, gan Eiropas līmenī, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina zemkopības ministrs Didzis Šmits ("Apvienotais saraksts").

Lauku atbalsta dienests (LAD) šobrīd apkopo iespējamos zaudējumus, kādus augļu kokiem un ogulājiem nodarīja postošās pavasara salnas un sals. Zaudējumu aplēses varētu būt ap Jāņiem. 

"Tā tiešām ir ārkārtas situācija, un te būs palīdzība nepieciešama.

Man nav naudas kabatā šobrīd, bet ir skaidrs, ka jāiet pēc naudas gan Latvijā, gan Eiropas līmenī,"

teica Šmits.

Tikmēr piena cenu kritumu ministrs gan neuzskatīja par ārkārtas situāciju, jo to ietekmē tirgus svārstības. "Šeit [augļkopībā] ir ārkārtas situācija, klimatiskie apstākļi, šis ir absolūti skaidrs gadījums, kur palīdzība ir loģiska, saprotama un vajadzīga," sacīja ministrs.

Viņš atgādināja, ka nākamnedēļ Eiropas Komisija nāks klajā ar piedāvājumu piena krīzes risināšanai. Taču nav iespējams prognozēt, kā situācija attīstīsies, turklāt vasara nekad nav bijusi labvēlīga piena nozarei. "Cerības ir uz rudeni," piebilda ministrs. 

Šmits uzsvēra, ka piena nozarē nekas nemainīsies, ja netiks atrisinātas strukturālās problēmas. 

KONTEKSTS:

Maija sākumā piedzīvoto salnu dēļ augļu saimniecības secinājušas, ka vietām ir pat 80%–90% ražas zudumi. Tādēļ Latvijas Augļkopju asociācija vērsās pie Zemkopības ministrijas (ZM) pēc atbalsta, lai laukus sakārtotu un kokus apkoptu, jo, atšķirībā no graudkopības, augļkopji nevar platības pārsēt un ražu glābt.

ZM atzina, ka bargās salnas maijā bijušas īpaši nelabvēlīgas augļkopjiem, tāpēc nozares bažas par turpmāko augļu un ogu attīstību, kā arī to ražu ir pamatotas. Tik ilgstošs un postošs sals Latvijā nav novērots pēdējos 20 gadus.

Līdz ar to augļkopji jau tuvākajā laikā varēs pieteikt apsekošanai sala nodarītos postījumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti