Rīta Panorāma

Ar kādiem izaicinājumiem saskaras piena nozare?

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar zemkopības ministru Didzi Šmitu (AS)

Ministram Šmitam aizdomas par aizliegtu vienošanos starp mazumtirgotājiem saistībā ar pārtikas cenām

Noteiktās pārtikas produktu grupās varētu būt vienošanās starp mazumtirgotājiem par pārtikas cenām, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pieļāva zemkopības ministrs Didzis Šmits ("Apvienotais saraksts").

Runājot par Zemkopības ministrijas ieceri pārtikas cenu kāpumu bremzēt ar lielveikalu slēgšanu svētdienās, Šmits norādīja, ka ir "pilnīgi nenormāli, ja var vietējam, plaša patēriņa produktam uzlikt uzcenojumu 300% + PVN un vēl konkurēt".

"Tas ir viens liels graudu pārstrādātājs, tik daudz varu pateikt. Ja šāds uzņēmums ar uzcenojumu vēl var konkurēt, tas nozīmē, ka šī cena tiek pielāgota arī pārējos tīklos.

Tas ved uz smagām aizdomām, man nav pierādījumu šobrīd, ka noteiktās produktu grupās ir vienošanās," 

pauda Šmits. "Ir skaidrs, ka ir dominējošs stāvoklis, un ir augsta iespējamība, ka noteiktās produktu grupās ir vienošanās."

Ministrs atzina, ka iecere par lielveikalu slēgšanu tirgotājus "patiešām biedē", un atkārtoja: "Ir skaidrs, ka ir dominējošs stāvoklis."

Viņš arī minēja Īrijas piemēru, kur šobrīd tiek strādāts pie regulatora ieviešanas mazumtirdzniecībā, kas nosaka pārtikas cenu piecenojumus. "Tas ir drusku tāds komunisms, bet, no otras puses – ja konkurence nestrādā, tad valstij ir pienākums iejaukties. Arī šī [likumprojekts par veikalu slēgšanu] var būt metode, kā iejaukties," teica ministrs.

Ierobežojumi varētu attiekties gan uz lielajiem tirdzniecības centriem, gan lielajiem pārtikas tirgotājiem, kas ir ārpus tiem. "Ir divas versijas – kvadrātmetri un apgrozījums, līdz ar to tīklu veikali tur arī iekrīt," piebilda Šmits.

Likumprojektu plānots virzīt kā deputātu iniciatīvu, jo premjers īsti neatbalstot lielveikalu slēgšanu svētdienās. 

Uz jautājumu, vai koalīcijā šai idejai būs atbalsts, Šmits minēja diskusiju Saeimas Pieprasījumu komisijā, kurā nav dzirdējis iebildumus, ka šo likumprojektu nodod Saeimas tautsaimniecības komisijai un atver diskusiju "pa visu laukumu".

"Var būt dažādi risinājumi – varbūt svētdienās būs vaļā [veikali], bet darbadienās strādās līdz septiņiem, kas patiesībā [tirgotājus] vairāk uztrauc. Ir jāatgriežas pie tā, ka tirgū ir konkurence un lielie tirgotāji piedāvā mazāku cenu nekā mazie tirgotāji vai ražotāji," rezumēja Šmits.

KONTEKSTS:

Lai apturētu pārtikas cenu kāpumu, Zemkopības ministrija rosina slēgt lielveikalu durvis svētdienās, kas mudināšot uz lielāku zemākās cenas cīņu darbdienās, bet svētdienās ļaus nopelnīt mazajiem, vietējiem uzņēmumiem. Pārtikas cenas aug, un, salīdzinot ar pagājušo gadu, kāpums pārsniedz jau 20%. Turklāt pēdējos mēnešos cenas turpina kāpt, lai gan tirgus pētnieki bija paredzējuši kritumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti