Dienas ziņas

Aicina mazināt prasības pēc ārstu zīmēm

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Ar tviterkonvoju uz Hersonu dodas pirmās laivas

Latvija piešķir 200 000 eiro Ukrainai sagrautās Kahovkas HES krīzes seku mazināšanai

Valdība piektdien, 9. jūnijā, nolēma no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķirt 200 000 eiro palīdzības sniegšanai Ukrainai, lai risinātu ekoloģisko un humāno krīzi. Tā radusies, Krievijai 6. jūnijā sagraujot Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) aizsprostu, informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

Ministru kabineta pieņemtais lēmums paredz, ka Latvija veiks iemaksu Ukrainas valdībai, palīdzot ātrai, koordinētai un mērķtiecīgai aprīkojuma, materiālu un tehnikas sagādei tūlītējo applūduma seku mazināšanai. Ukrainas puses lūgums pēc palīdzības ietver tādas steidzamas vajadzības kā ūdens tankkuģus dzeramā ūdens transportēšanai, glābšanas laivas un transportlīdzekļus, lai pārvietotos pa applūstošajām teritorijām, lieljaudas sūkņus, dzeramo ūdeni, ūdens filtrus, pārtikas pakas u.c. vienības. 

ĀM norādīja, ka Latvija stingri nosoda Krievijas agresiju Ukrainā. Kahovkas HES aizsprosta iznīcināšana ir kārtējais tīšais Krievijas uzbrukums Ukrainas kritiskai civilajai infrastruktūrai.

Aizsprosta sagraušana ir izraisījusi milzīga mēroga ekoloģisko, humāno un lauksaimniecības krīzi Ukrainas dienvidu reģionā, kuras patiesie apmēri vēl tikai tiek apzināti.

Bažas raisa arī tālākas ķīmisko vielu noplūšanas riski un krīzes potenciālā ietekme uz Zaporižjas atomelektrostacijas dzesēšanas procesiem.

Starptautiskajai sabiedrībai ir operatīvi jāsniedz visa veida palīdzība Ukrainai, lai mazinātu katastrofas sekas, piebilda ĀM.

Uz Ukrainu ar "Tviterkonvoju" ved ziedotu laivu

Jau 92. "Tviterkonvoja" braucienā uz Ukrainu devās arī ziedota laiva. Līdz ar šo ziedojumu uz Hersonas apgabalu nogādās laivas motoru, ūdens filtru un tabletes ūdens attīrīšanai, jo dzeramais ūdens plūdu teritorijā nav pieejams.

"Tviterkonvoja" izveidotājs Reinis Pozņaks aizvien uzsvēra, ka brīnumi notiek. Laivas aizgādāšanai vieglais transports ir par mazu, un tieši šonedēļ aktīvs Tukuma iedzīvotājs Guntars ar ģimeni ziedoja savu busiņu. Tieši ar šo busiņu uz Ukrainu devās laiva. Kopumā piektdien ceļā devās 17 auto, daļa ir ziedojumi, daļa – dzērājšoferiem konfiscētās mašīnas.

Kahovkas HES atrodas Ukrainas nekontrolētā teritorijā kopš 2022. gada februāra. Krievijas rīcība klasificējama kā kara noziegums. 1949. gada 12. augusta Ženēvas konvencija nosaka, ka nocietinājumus vai iekārtas, kas satur bīstamus spēkus, proti, dambjus vai aizsprostus un atomelektrostacijas, pat tad, ja šie objekti ir militāri objekti, nedrīkst padarīt par uzbrukuma objektiem, ja šāds uzbrukums varētu izraisīt smagus zaudējumus civiliedzīvotāju vidū.

KONTEKSTS:

6. jūnija naktī Hersonas apgabalā Ukrainas dienvidos sabruka Kahovkas HES aizsprosts uz Dņepras upes. Tā rezultātā no HES ūdenskrātuves izplūda milzīgs daudzums ūdens, kas applūdināja desmitiem apdzīvoto vietu.

Ukrainas valdība vēsta, ka Kahovkas HES aizsprostu uzspridzināja Krievijas karaspēks, kas kontrolēja stratēģiski svarīgo objektu. Ukraina uzsver, ka notikušais vērtējams kā teroristu valsts pastrādāts kara noziegums. Ukrainai piekrīt arī rietumvalstu līderi, savukārt Krievijā valdošais režīms noliedzis jebkādu saistību ar Kahovkas HES iznīcināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti